Centar za uklanjanje mina u BiH, u suradnji sa Komisijom za deminiranje u BiH, a uz podršku Oružanih snaga BiH i Općine Istočna Ilidža, obilježio je u Vojkovićima Međunarodni dan podizanja svijesti o opasnostima od mina i pružanja pomoći u protuminskom djelovanju.
Direktor Centra za uklanjanje mina u BiH Saša Obradović objasnio je da u BiH postoji još mnogo sumnjive površine koja tek treba proći kroz proces deminiranja.
- Ovo je dan kada se trebamo sjetiti svih deminera koji su dali svoje živote da ova zemlja bude deminirana i svih nastradalih od minsko – eksplozivnih sredstava u BiH. Više od 3.300 kvadratnih kilometara u BiH je deminirano i vraćeno stanovništvu na upotrebu, ali još uvijek imamo mnogo posla, točnije 830 kvadratnih kilometara sumnjive površine – objasnio je Obradović.
Ističe da BiH mora na sebe preuzeti financiranje procesa deminiranja, jer međunarodni donatori se okreću drugim područjima, „žarištima“, kao što su Sirija i Ukrajina.
- Apeliram na sve razine vlasti da se aktivno uključe i pomognu procese deminiranja u BiH. Mi radimo na preventivi stradanja stanovništva, jer opasnost od mina je još uvijek prisutna – dodao je.
Rukovoditelj Sektora za organizaciju deminiranja i uklanjanja eksplozovnih sredstava Federalne uprave civilne zaštite Mustafa Kadribegović napominje da u BiH mine još uvijek ozbiljno prijete stanovništvu, što dokazuje i nedavni incident u blizini Doboja u kojem je osoba poginula.
- Ovaj datum koristimo da bi ukazali na potrebu podizanja svijesti o opasnosti od mina. Svake godine u BiH imamo nove žrtve od mina, a na žalost već imamo jedan slučaj u prvom kvartalu ove godine. Sumnjivih površina imamo još mnogo, posebno u Federaciji BiH koja obuhvaća 79 posto od ukupne sumnjive površine. Za ispunjenje strateških ciljeva za period 2018 – 2025. predstoji još mnogo posla, zbog čega smo tražili produženje rokova do 2027. godine – izjavio je Kadribegović.
Dodaje da su u BiH u poslijeratnom periodu stradala 53 deminera i oko 1.700 osoba usljed djelovanja minsko - eksplozivnih sredstava, od čega su 633 osobe smrtno stradale.
Apelirao je na građane BiH da paze kada posjećuju planine ili područja na kojima još uvijek proces deminiranja nije obavljen, te napomenuo da na internet stranici Centra za uklanjanje mina u BiH postoji link za aplikaciju koja točno prikazuje trenutnu situaciju i lokacije koje su zagađene minama.