Tek 34 djece bilo je posvojeno, dok ih je 435 smješteno u udomiteljske obitelji tijekom 2021. godine, piše Večernji list BiH. Kako se navodi u publikaciji Agencije za statistiku BiH “Bosna i Hercegovina u brojevima 2022.”, u navedenom razdoblju u domovima za djecu i mlade bez roditeljske skrbi bilo je smješteno 1112 djece, među kojom 61 beba u dobi od 0 do 2 godine, kao i 156 djece starosti od 3 do 6 godina.
Mnoga djeca u domovima
Kada je riječ o posvojenoj djeci, najviše ih je novi dom pronašlo u dobi od 0 do 2 godine, i to četiri dječaka i osam djevojčica. Sreća se osmjehnula i desetero mališana u dobi od 3 do 6 godina koji su zahvaljujući dobrim ljudima osjetili toplinu obiteljskog doma. Novi dom tijekom 2021. godine dobilo je i sedam djevojčica te četiri dječaka starosti od 6 do 10 godina, kao i jedna djevojčica u dobi od 11 do 14 godina. Iako ih je u domovima za djecu bez roditeljske skrbi bilo više od 400, u navedenom razdoblju među djecom starosti od 15 do 18 godina nije bilo posvojenja.
Djeca ove dobi češće se smještaju u udomiteljske obitelji. Udomiteljstvo predstavlja oblik zaštite izvan vlastite obitelji kojim se djetetu ili odrasloj osobi osiguravaju odgovarajući obiteljski smještaj i zaštita. Udomiteljstvom, kao oblikom zaštite, djetetu ili odrasloj osobi osiguravaju se sigurna i poticajna sredina za razvoj, pružaju adekvatna njega i briga o zdravlju, obrazovanju te podrška za uspostavljanje i održavanje veza s biološkom obitelji, rodbinom, prijateljima i lokalnom zajednicom, kao i podrška za očuvanje osobnog, obiteljskog i nacionalnog identiteta.
Da bi udomitelj preuzeo brigu o djetetu bez roditeljske skrbi odnosno odrasloj osobi, treba ispunjavati određene uvjete propisane Zakonom o udomiteljstvu FBiH te proći stručnu procjenu i edukaciju. Zakonom o udomiteljstvu propisano je da dijete odnosno mlađa punoljetna osoba može biti na smještaju u udomiteljskoj obitelji do završetka redovitog školovanja, odnosno najdulje godinu dana nakon završetka redovitog školovanja ako se ne može zaposliti, a najdulje do 26. godine.
Kako se navodi u spomenutoj publikaciji “Bosna i Hercegovina u brojevima 2022.”, tijekom 2021. godine u udomiteljskim obiteljima bilo je smješteno 435 djece i mladih, i to najviše upravo u dobi od 15 do 18 godina (154 osobe).
Uvjeti i situacija
Udomitelji su se brinuli i o 25 djece starosti od 0 do 2 godine, potom 34 u dobi od 3 do 6 godina, 87 djece od 6 do 10 godina te o 135 u dobi od 11 do 14 godina. Kada je riječ o posvojenjima, postupak i proces u cijeloj BiH još je uvijek jako dug i kompliciran, iako potencijalnih posvojitelja ima, kao i djece bez roditeljske skrbi koja najčešće punoljetnost dočekaju u nekom od domova.
Problem je i to što sva djeca iz domova nisu podobna za posvojenje. Dijete se smatra podobnim za posvojenje tek nakon što socijalni radnici utvrde da nema nikakvih izgleda da će odrastati u biološkoj obitelji. Na posvojenje idu djeca koja pripadaju nekoj od sljedećih kategorija: djeca čiji roditelji nisu živi, djeca nepoznatih roditelja, djeca roditelja lišenih roditeljskih prava, djeca roditelja spriječenih da vrše roditeljsku dužnost, djeca ugrožena obiteljskom situacijom te djeca koju su napustila oba roditelja.
Uvjeti za posvojenje maloljetne djece u FBiH propisani su Obiteljskim zakonom Federacije BiH koji, među ostalim, definira da su podnositelji zahtjeva psihofizički zdrave osobe, da su državljani BiH (u iznimnim situacijama i stranci), da nisu stariji od 45 godina, da nisu kažnjavani i da im nije oduzeto pravo na roditeljsku skrb, da imaju riješeno stambeno pitanje, da imaju dovoljno prihoda za uzdržavanje djeteta...
artinfo.ba