Kiseljak: Vijećnik Cetina- Dadić postavio pitanje o gradnji MHE „Toplica 3“ na rijeci Lepenici
Općina Kiseljak kreće u pravnu bitku protiv gradnju MHE za koju je suglasnost dalo OV Hadžići
Može li općina Kiseljak koja je potpisnica Rezolucije za zaštitu rijeka „Općina bez brana“ zaustaviti gradnju mini hidro- elektrane, MHE, na svome teritoriju za koju je suglasnost dalo Općinsko vijeće Hadžića, a investitor je kreševska tvrtka"ALI & VIS" d.o.o. Pitanje je to koje je Općinskom vijeću Kiseljak i načelniku Mladenu Mišuriću Ramljaku, na posljednjoj sjednici Vijeća, postavio vijećnik HDZ BiH u OV Kiseljak Ivan Cetina- Dadić.
Prema podatcima koje je iznio Cetina- Dadić, poduzeće "ALI & VIS" d.o.o. Kreševo podnijelo je Općinskom načelniku i Općinskom vijeću Hadžići zahtjev za suglasnost za izgradnju MHE „Toplica 3“ na rijeci Lepenici, na teritoriju na kojem se dodiruju granice triju općina Kiseljaka, Kreševa i Hadžića. U zahtjevu je navedeno da se kompletni objekti nalaze na području općine Kiseljak, a protočna akumulacija vode dodiruje općine Hadžići i Kreševo. „10. studenog ove godine, Općinsko vijeće Hadžići dalo je suglasnosti za izgradnju MHE „Toplica 3“. Nalazila bi se na rijeci Lepenici, a sama brana na području Općine Kiseljak, što bi u konačnici značilo potapanje određenih parcela na području Općine Kiseljak ali i stvorilo ogromnu ekološku štetu na rijeci Lepenici“, istaknuo je vijećnik Cetina-Dadić. Na istoj sjednici na postavljeno se pitanje očitovao načelnik Kiseljaka Mladen Mišurić Ramljak koji je ponovio opredjeljenje ove lokalne zajednice za očuvanje životne sredine, među ostalim i zabranom gradnji MHE. “Poštujući Zaključak Ov Kiseljak i Rezoluciju „Općina bez brana“ čiji smo potpisnici, energično se protivimo izgradnji svih vrsta hidroelektrana na rijekama koje protječu kroz općinu Kiseljak. Poštujući usvojene akte Općinskog vijeća Kiseljak, mi ćemo u svakom slučaju iskoristiti sva pravna sredstva kako bi spriječili izgradnju hidroelektrana, posebno zato što bi se planirani objekt nalazio na području općine Kiseljak. Mi imamo sustav koji ne funkcionira. Nije problem izdavanje odobrenja za gradnju. Temeljni problem je provođenje tih odobrenja. Točno je navedeno u svakoj urbanističkoj suglasnosti kao i odobrenju za gradnju što se treba poštovati. Međutim rijetki su oni koji to poštuju“, kazao je načelnik Kiseljaka jasno potvrđujući kako će ova općina krenuti u bitku za očuvanje rijeke Lepenice od MHE za koju je dozvolu dala druga općina, Hadžići te tako napravila po svemu sudeći neprihvatljiv presedan.
Pored Rezolucije „Općina bez brana“ Kiseljak je opredijeljenost za očuvanje svojih rijeka od gradnje MHE potvrdio i zaključkom o Prostorom planu Županije Središnja Bosna za razdoblje 2005.-2025. u kojem je jasno naveden sljedeći stav: „Općinsko vijeće Kiseljak je protiv ucrtavanja mini-hidroelektrana u prostorni plan ŽSB na cijelom području općine Kiseljak“, podsjeća vijećnik Ivan Cetina- Dadić. Također, podsjetio je i na brojne štetnosti MHE po rijeke i riblji fond. „U studiji organizacije riverwatch.eu koja se bavi zaštitom rijeka u Europi, u sklopu posebnog ekološkog master plana za rijeke u području Balkana; Slovenije, Hrvatske, BiH, Srbije, Crne Gore, Kosova, Albanije, Makedonije, Bugarske, Grčke i Turske navodi se da su rijeke Balkana "europsko svetilište za ribe" kao i da 113 ugroženih ribljih vrsta živi upravo u rijekama na potezu od Slovenije do Grčke“, istaknuo je vijećnik Cetina- Dadić svjestan da je borba za očuvanje rijeka i ribljeg fonda na lokalnim zajednicama. Svjesna je toga i Općina Kiseljak koja je iskazala spremnost i ovog se puta boriti protiv gradnje MHE za koju je suglasnost na njezinom teritoriju dala druga općina.
Artinfo.ba