Dana 18. studenoga 1991. JNA je uz pomoć srpskih dobrovoljačkih jedinica ušla u Vukovar nakon višemjesečne opsade. Branitelji Mitnice predali su se oko 15 sati i 30 minuta.
Neke grupe branitelja nastavile su se boriti u pojedinim dijelovima grada. Svaki organizirani otpor prestao je tek dva dana nakon ulaska JNA, 20. studenoga, piše povijest.hr.
Tijekom Bitke za Vukovar dnevno je u prosjeku na grad ispaljeno 7 000 projektila, a više od 90 % zgrada je uništeno. Neprijatelj je angažirao desetke tisuća vojnika, neke procjene govore čak o 80 000 u završnim operacijama. U takvim uvjetima vukovarski su branitelji uspijevali braniti grad tijekom gotovo tri mjeseca. U tom je razdoblju poginulo 879 branitelja, a prema podatcima Opće bolnice Vukovar poginulo je i 1 624 civila uključujući 86-oro djece.
Oko 8 000 Vukovaraca odvedeno je u logore na području Srbije, a neki od njih se i danas vode kao nestali.
Zadržavanje neprijatelja na tri mjeseca za vrijeme bitke dalo je ostatku Hrvatske vremena za organizaciju i bilo je među odlučujućim čimbenicima za krajnju obranu zemlje. Već potkraj iste godine hrvatske su oružane snage imale 200 000 ljudi te su postale sposobne za ofenzivne akcije poput oslobađanja dijelova zapadne Slavonije.
Potaknuto prizorima razaranja grada i stradanjima vlastite vojske, javno se mnijenje u Srbiji počelo okretati protiv nastavljanja rata. JNA je bila iscrpljena bitkom te se od početka iduće godine više nije izravno angažirala u borbama u Hrvatskoj.
Redakcija Tjednika bila je u Vukovaru 2014. gdje je snimila reportažu koju možete pročitati ovdje. Vašoj pozornosti preporučamo i intervju iz 2021. na temu Vukovara s gvardijanom Franjevačkog samostana i župnikom vjerničke zajednice Svetih Filipa i Jakova apostola u Vukovaru fra Ivicom Jagodićem.
Ž.I., KT