Proteklog vikenda, u Sarajevu i Kiseljaku uspješno je proveden projekt pod nazivom „Religijsko blago“.
Religijsko blago autorski je projekt Kiseljačanke Ivane Anić, profesorice engleskog jezika i književnosti, a samu njegovu vrijednost prije dvije i pol godine prepoznala je Američka ambasada u BIH u sklopu programa Karavan mira čija je sudionica Ivana bila.
U sklopu programa Karavan mira 2020. godine, Ivanin projekt Religijsko blago osvojio je prvo mjesto i financijsku podršku Američke ambasade i Karavana mira. U tada skromnom obliku, projekt je proveden u Kiseljaku, gdje su sudionici bili učenici srednje škole od I. do IV. razreda. Učenici su tada posjetili vjerske ustanove u Kiseljaku, a imali su priliku prisustvovati edukativnim radionicama čiji je moderator bila Ivana.
„Religijsko blago održano 2020. godine ispunilo je i moja očekivanja i očekivanja sudionika i negdje u sebi sam znala i osjetila da ovaj projekt vrijedi i zaslužuje da se podigne na još jedan viši nivo. Nakon dvije godine, to se i ostvarilo. Zahvaljujući Udruzi i Predsjedniku Mateu Vukoji koji me podržava u mome radu, Religijsko blago ponovno je ugledalo svjetlo dana u puno većem, ljepšem i bogatijem obliku “, kazala je Ivana.
Ove godine, projekt je održan uz financijsku podršku USAID-a, PRO-Budućnosti i CRS-a. Osim toga, samo bogatstvo koje Religijsko blago nosi prepoznalo je i Ministarstvo obrazovanja, znanosti, mladih, kulture i športa KSB koje je također sufinanciralo projekt.
Sudionici projekta bili su učenici Srednje škole Ivan Goran Kovačić Kiseljak i Srednje strukovne škole Fojnica u Kiseljaku, njih četrdesetak, s područja općina Kiseljak, Kreševo, Visoko i Kakanj.
Posjeta vjerskim ustanovama u Sarajevu
Prvi dan „Religijskog blaga“ sudionici su proveli u Sarajevu, posjetom vjerskim ustanovama u samom centru grada. Činjenica da se Aškenaska sinagoga, Saborna crkva, Katedrala Presvetog srca Isusovog i Gazi Husrev-begova džamija nalaze udaljene svega nekoliko stotina metara jedna od druge veliko je bogatstvo.
Povratkom u Kiseljak, evaluacijom i zajedničkim ručkom završen je prvi dan Religijskog blaga.
Na korak do dijaloga
Nedjelja je pak bila rezervirana za drugu projektnu aktivnost odnosno edukativne radionice za mlade pod nazivom „Na korak do dijaloga“. Cjelodnevni program održan je u prostorijama Hotela Bank u Kiseljaku.
Kao predavač je nastupio Dražen Janko, MA povijesti i međureligijskih odnosa i izgradnje mira. Tema predavanja je bila Međureligijski dijalog i ja – Interdisciplinarni pristupi izgradnji mira.
Kroz isticanje važnosti drugog i drugačijeg, Janko je predavanje počeo na temu dijaloga i komunikacije te naglasio važnost neformalnog obrazovanja kao veoma važnog za naobrazbu mladih ljudi s obzirom kako trenutni obrazovni kurikulum ne prati zahtjeve mladih. Samo neformalno obrazovanje sa trenutnim postavkama u BiH može riješiti trenutni zamrznuti konflikt koji prevladava u čitavoj Bosni i Hercegovini.
Međureligijski dijalog i ja
Jednako poučnu atmosferu napravila je i druga gošća Religijskog blaga – Samira Fatma Baručija Homoraš, projekt koordinatorica za organizaciju Youth for Peace i regionalna koordinatorica za United Religious Initiative. Tema njene radionice bila je Međureligijski dijalog i ja.
Samira je na jedan veoma zanimljiv i poučan način uvela sudionike u svoju radionicu, upoznala se sa sudionicima i odigrala s njima interaktivnu igru kroz koju su pokušali više promišljati o svome identitetu i onome što oni jesu u suštini.
Projekt je zatvoren podjelom potvrda o sudjelovanju i zahvalnica.
artinfo.ba
Foto: Renata L