Mnoštvo izlagača i posjetitelja uživa u svjetlucavom i jedinstvenom svijetu kristala iz svih krajeva svijeta
Zavičajna udruga „Kreševski citrin“ prije 19. godina krenula je s organiziranjem Sajma minerala, stijena, fosila, dragog i poludragog kamenja kako bi pokazala bogatstvo srednjobosanskog šrkiljavog gorja s mnoštvom nalazišta u svijetu jedinstvenih minerala poput kreševskog citrina. „Više nismo jedini, ali smo prvi u BiH krenuli s organiziranjem ovakvih sajmova koji su itekako posjećeni jer osim minerala i kristala s našeg područja ovdje imate priliku vidjeti i onix i proizvode od onixa iz Srbije, pirit iz Španjolske, ametist iz Brazila, opal iz Australije, dakle minerale iz cijeloga svijeta“, kaže nam Alojz Filipović iz Udruge „Kreševski citrin“. Svjetlucavi svijet kristala i na ovogodišnje 19. po redu izdanju privukao je mnoštvo posjetitelja kao i izlagača. „Imamo oko 40-ak izlagača iz BiH i zemalja okruženja Srbije, Hrvatske, Kosova, Slovenije“, pojašnjava Žarko Bešlić, također član spomenute Udruge.
Sajam minerala koji se u Kreševu održava početkom listopada nije jedina aktivnost zaljubljenika u minerala s ovog područja. Za njima se aktivno traga, a među tragačima je i dosta mladih. Na štandu izlagača iz Kreševa dominira kreševski citrin. „Ima ovog minerala i u Češkoj, ima u Brazilu, ali ipak ovaj naš kreševski jedinstvene je ljepote“, kaže nam Pero Puljić, jedan od izlagača. Svoje mjesto na štandovima našla su i kreševska potkovana jaja, još jedan običaj jedinstven u svijetu koji se, po riječima Stjepana Biletića, kreševskog kovača koji je svladao tehniku potkivanja jajeta, prenosi na mlade koji pokazuju interes i umijeće nastaviti je. Posebno mjesto na sajmu, cijeli jednu učionicu zuzele su makete rudarenja i obrade metala koje je izradio Anto Buzuk. „Tu imate cijeli proces, od iskapanja ruda do njihove obrade. Na nekim maketama sam radio i do tri mjeseca. Među njima imate i prikaz korištenja mijeha čiji je izum prava revolucija u obradi metala, luč kao najstariju svjetiljku, sve ono što je dio naše tradicije rudarstva i obrade metala“, kazuje nam Buzuk koji je poput živuće enciklopedije spreman uz pomoć maketa dočarati vam i proces iskorištavanja ruda i njihove obrade.
Pored minerala iz Kreševa, na Sajmu se posjetitelji mogu upoznati i s bogatim nalazištima susjednih općina poput Busovače koja je u svijetu minerala prepoznatljiva po nalazištima hijsalofana koja su nedavno nažalost uništena. „Mnoštvo je minerala koje imate u Busovači i ja ih rado izlažem u Kreševu“, kaže Marko Jurešić iz Busovače. S kolekcijom predmeta izrađenih od onixa iz rudnika u Jagodinu u Srbiji izlažu i Marina Vučinić Blagojević i njezin suprug. „To su razli ukrasni predmeti koje mi izrađujemo od oixa, a živimo u blizini Jagodina i rudnika. Tu su pored različitih sakralnih predmeta za crkve i manastire i razni drugi predmeti, ukrasni i uporabni, jedinstvene ljepote“, kaže nam Marina.
I zaista, ukoliko već niste zaljubljenik u minerale, nakon posjeta Sajmu u Kreševu njihova svjetlucava i jedinstvena ljepota očarat će vas i potaknuti da nešto od tog prekrasnog svijeta ponesete sa sobom, kao kolekcionar ili u obliku nakita, ukrasnog ili uporabnog predmeta. Svaki je eksponat jedinstven kao što je jedinstven i svijet minerala, stijena ,fosila, dragog i poludragog kamenja. Kreirala ga je sama priroda kao najveći umjetnik, a čovjek pronašao te izložio oku zavodljivu ljepotu pronađenih eksponata. Sajam u Kreševu otvoren je i sutra, u holu Osnovne škole „Dr. Boris Ćorić“.
AP/RL artinfo.ba