Najbrojniji Mađari, na festivalu prvi put Švicarci i Belgijanci
XIV. Međunarodni oltimer fest koji se ovog vikenda održava u Fojnici ruši rekorde po broju izlagača, a samim time i posjećenosti. Jer što je više vremešnih ljubimaca na četiri kotača više je i zaljubljenika u njih koji žele pomno proučiti svaki detalj i osobno se uvjeriti da je svaki dio originalan. Umjesto najavljenih 50-ak, u Fojnici se tako može pogledati oko 70 starih automobila proizvedenih na razlučim kontinentima, od Europe do Amerike, od kojih svaki u prosjeku ima barem dva člana posade. „Najbrojini među izlagačima su nam Mađari, ali imamo i one iz svih krajeva BiH, od Sarajeva do Hercegovine, iz Hrvatske, Srbije, Crne Gore, Slovenije, te po prvi put Švicarske i Belgije. Kao organizatori iznimno smo zadovoljni jer je broj izlagača iznad svih naših očekivanja. Potrudit ćemo se kao i svake godine, biti dobri domaćini“, kazao nam je Branko Stanić, tajnik Oltimer kluba Fojnica koji je organizator Međunarodnog oltimer festa koji se već 14 godina održava u ovom srednjobosanskog gradiću.
Pored ljubavi prema oldtimerima, gostoprimstvo domaćina, uz prirodne ljepote i iznimnu kulturno- povijesnu baštinu, razlozi su zbog kojih mnogi u svoje godišnje kalendare događaja, uz prvi vikend u rujnu, upisuju Fojnicu. Mađari su najbrojniji među njima i ove godine. „Nas je najviše, došli smo s 23 automobila. Jednostavno volimo ovaj festival u Fojnici, zbog samog mjesta, ljudi, svega što nam se ovdje nudi, od prirodnih ljepota pa nadalje. Svake godine obiđemo i muzej Franjevačkog samostana i opet svake godine otkrijemo nešto novo, nove eksponate koji nas oduševe. Pored toga Fojnica je sve ljepša, ima puno novih sadržaja, rado smo ovdje i eto nas i dogodine“, kaže Karlo Brusnjai, koji je sa sunarodnjakom Rudolfom Adamcom, vlasnikom američkog Bjiucka iz 1921. godine najstarijeg automobila izloženog na dosadašnjim smotrama starih automobila u Fojnici, redoviti posjetitelj ovog događaja od njegovih početaka.
Čistom peticom Međunarodni old timer fest u Fojnici ocjenjuju oni koji su u BiH donijeli kulturu izlaganja oltimera, članovi Oldtimer kluba Mostar te posjetitelji ovakvih smotri u svijetu, poput Novotravničanina Ibrišima Subašića. „Već četvrtu godinu dolazimo u Fojnicu, a za ovaj festival mi koji smo donijeli kulturu smotri oltimera u BiH imamo samo riječi pohvale“, kaže nam Zdravko Vidović, predsjednik Oltimer kluba Mostar. „Čista petica. To je moja ocjena festivala u Fojnici, a obišao sam ih dosta po cijelome svijetu, otkako sam postao zaljubljenih za vrijeme rada u Švicarskoj“, kaže Ibrišim Subašić iz Novog Travnika.
I dok je za mnoge od nas automobil tek prijevozno sredstvo, istinski zaljubljenici, pogotovu o određenu vrstu uz njih vežu mnoge legende, dižu im spomenike. Potvrđuju nam to Imoćani koji grade kameni spomenik mercedesu. „U nas se momak ne ženi dok ne kupi mercedesa. Kako će s fiatom „pokupit“ curu, može se za njega zalijepit samo neka koja je i sama pogubljena. Mercedes je mercedes“, kaže Ivan Topić Nota, predsjednik Oltimer kluba u Imotskom, koji i sam organizira dva festivala oltimera godišnje, jednog na kojeg se mogu pogledati samo mercedesi, a drugi je za mercedese i ostale vrste starih automobila. U Fojnicu su stigli s osam automobila, od kojih je šest mercedesa. Tipično. Od priča o automobilima koje se mogu čuti u Fojnici, zanimljive su samo priče o ljudima koji ih vole, kojima su utjecali na stil i način života.
Inače, XIV. po redu Međunarodni oldtimer festu u Fojnici otvorila je predsjedateljica Općinskog vijeća Fojnice Vanja Oroz Jukić, naglasivši kako je ovaj događaj sve Fojničane učinio ponosnim. Okupljenima su se obratili i Branko Stanić, tajnik Oltimer kluba Fojnica te Karlo Brusnjai, predstavnik najbrojnije skupine izlagača iz Mađarske. Stanić se zahvalio svima koji su pomogli održavanje ovog događaja, od federalnih i županijskog ministarstva do općine Fojnica i lokalnih poduzetnika. Gostima su, naglasio je Stanić, priredili obilazak prirodnih ljepota, kulturnih i povijesnih znamenitosti, a neće nedostajati ni vremena za ugodno druženje kao jedan od razloga zbog kojih se mnogi od njih vraćaju u Fojnicu.
AP/ Artinfo.ba