Od početka invazije Ruske Federacije na Ukrajinu 14 milijuna ljudi bilo je prisiljeno napustiti svoje domove, a nekoliko stotina njih, većinom žena i djece, spas su našli u BiH.
Prema informacijama Službe za poslove sa strancima BiH, trenutačno je prijavljeno 363 Ukrajinaca koji su smješteni u hotelima i privatnim smještajima u BiH. Kako je Feni rečeno, u Službi za poslove sa strancima, 102 državljana Ukrajine iskazali su namjeru podnošenja zahtjeva za azil u BiH.
Objašnjavaju da se državljani Ukrajine izuzimaju od obveze pribavljanja viza za ulazak, izlazak, tranzit i boravak na teritoriju BiH te mogu boraviti po pravu bezviznog boravka do 30 dana u okviru dva mjeseca, od datuma prvog ulaska, a dolaskom na teritorij Bosne i Hercegovine obvezni su prijaviti svoju adresu boravka u jednom od nadležnih terenskih centara Službe za poslove sa strancima ili policijskoj upravi.
Vijeće ministara BiH donijelo je odluku o odobrenju privremenog boravka državljana Ukrajine po osnovi humanitarnih razloga, kojom je propisano da se privremeni boravak može odobriti najdulje do šest mjeseci, dok se po članku 9. odluke o odobrenju privremenog boravka državljana Ukrajine na osnovi humanitarnih razloga njihov boravak može produljiti pod istim uvjetima pod kojima je i odobren.
S oko 350 Ukrajinaca Crveni križ Federacije BiH je u kontaktu, a za Fenu kažu da su izbjeglice smještene u privatnom smještaju koji im je najčešće ustupljen na besplatno korištenje te kod poznanika, prijatelja i rodbine.
Odlukom Vlade FBiH, za potrebe smještaja izbjeglica iz Ukrajine u BiH, ustupljeni su i određeni kapaciteti Hotela "Walter" kojim upravlja Federalna agencija za upravljanje oduzetom imovinom, ali najveći broj, njih 96, i dalje boravi u Međugorju. •
artinfo.ba