Situacija u bugojanskoj tvornici oružja „Binas“ sve je gora: radnicima se duguje sedam plaća, pet toplih obroka, a doprinosi im nisu uplaćeni posljednjih 10 godina. Iz Sindikata upozoravaju da su već treći tjedan na „plaćenom odsustvu“ jer nemaju materijal potreban za rad, niti novih ugovora za posao.
Bakir Morić, predsjednik Sindikalne podružnice "Binas", tvrdi da su samo u prošloj godini poslovali 6,2 milijuna eura u minusu: „I za to nitko nije kriv, niti će tko odgovarati. Firma je, inače, ukupno u minusu i preko 20 milijuna“.
Kako živimo bez plaća? Pa, nekako se skrpimo...
Radnici „Binasa“ u ovoj godini su dobili samo dvije plaće, posljednju 14. veljače za studeni 2021., dok su im plaće za kolovoz, rujan i listopad prošle godine ostale neisplaćene.
„Kako živimo bez plača? Pa, nekako se skrpimo. U mojoj obitelji radi i supruga, pa razvučemo plaću... Teško je. Neki od radnika „Binasa“ putuju i po pet kilometara, ali kako nam duguju sedam plata oni su u situaciji da ne mogu svaki dan doći na posao. Sad je već više od pola onih koji nemaju da plate prevoz ili gorivo. Nekim radnicima su blokirani i njihovi privatni računi“, kaže Morić.
Sindikat najvećeg krivca vidi u predsjedniku Nadzornog odbora Mehridu Omerinoviću, kojem je ovo peti mandat, ali i u aktualnom v.d. direktoru Abazu Mandžuki i njegovim prethodnicima Enesu Memiću i Sabahudinu Ganiću.
„Dolaskom aktualnog direktora već smo dva milijuna u minusu. Jedini prihod koji je imao jeste onaj od prodaje starih mašina, ali od te prodaje radnici nisu vidjeli ništa“, kažu iz Sindikata.
Behrem Bušatlić, potpredsjednik Sindikata, smatra da je situacija danas mnogo gora nego što je bila prošle godine: „Ovaj direktor je krenuo istim putem kao i njegov prethodnik. Sama činjenica da nemamo sedam plaća sve govori. Imamo problema i sa zdravstvenim osiguranjem, mi molimo da nam se ovjere zdravstvene knjižice“.
On je dodao da se osim navedenog u posljednje dvije godine suočavaju i s odlaskom radnika i inženjera.„U mandatu aktualnog direktora preko 40 radnika je dalo otkaz, a u vrijeme Memića preko 80 radnika“.
Naši sugovornici kažu da „Binas“ od kolovoza 2017. nije potpisao značajniji ugovor. Pozitivno su poslovali, navode, samo u razdoblju od 2013. do 2017. kada je na čelu firme bio Adem Huskić.
„I tada je bila ista ekipa političara, ali je „Binas“ ipak radio. Huskić je sklapao nove ugovore, radili smo za Tursku, Španjolsku... On je smijenjen zbog sukoba interesa, jer je njegov sin u blizini otvorio sličnu firmu“, kaže Morić.
Za Ganića, koji je zamijenio Huskića, kažu da je za dvije i po godine obišao oko 15 sajmova u 15 zemalja, ali da nikad ništa nije prodao. Za Memića tvrde da je firmu odveo u najveću dubiozu: "Zamijenio je četiri tajnice, ali nikad nijedan novi ugovor nije zaključio". Memić je, podsjetimo, nakon prošlogodišnjeg štrajka, sam dao ostavku.
Spomenimo i to da je svaki od ovih direktora tu funkciju obavljao kao vršitelj dužnosti, dok natječaj za direktora "Binasa" nikada nije bio raspisan.
Mandžuka i Omerinović spominju ugovore i "dobre" cifre
Abaz Mandžuka je za v.d. direktora imenovan u prosincu prošle godine i iz Sindikata tvrde da je samo produbio probleme:„On je jedini direktor koji je sa sobom doveo i svog vozača iz Novog Travnika, dao mu ugovor i plaću od 1.200 KM“.
Morić tvrdi da su to njihove dvije radničke plaće: „On je samo taj ugovor potpisao. Mi nemamo sedam plaća, odlaze nam radnici inženjeri, školovani, a on dovodi vozača i daje mu tu plaću“.
No, Mandžuka tvrdi da ovo „nije jedini ugovor koji je on potpisao“.
„Imam ja još potpisanih ugovora, ali je to poslovna tajna. Imamo ugovora toliko da možemo raditi naredne dvije godine“, kaže Mandžuka. Na pitanje zbog čega onda ne radi on navodi da „nisu likvidni“: „Ubi nas likvidnost. Nama trebaju inicijalna sredstva da krenemo i da radimo. Ne možemo dobiti kredite jer smo u fazi konsolidacije“. Podsjeća da je za v.d. direktora imenovan u prosincu prošle godine, tako da sve i da hoće „ne može izvući neke stvari“, jer kako kaže, „treba biti toliko vješt“: „U pet mjeseci im ne bi mogao pomoći ni Emerik Blum“.
Mandžuka spominje i problem s poremećajem tržišta, te napominje da je u ovom poslu jako dugo, ali da nikada nije imao ponudu od dobavljača da od njega traže sto posto avans, i da ponuda vrijedi samo 24 sata: "Ne možemo nabaviti aluminijum, jer rok nabave je prije bio dva mjeseca, a sada je sedam. I nekada je kilogram aluminijuma koštao sedam maraka, a danas je 15 KM. Sve su to neke od poteškoća“.
Našao je i opravdanje za svog prethodnika Enesa Memića, za kojeg kaže da je ušao u nezgodnu fazu kada je bila pandemija Covida zbog čega je bilo teško poslovati. Ipak, Mandžuka navodi da se sve može riješiti, da se uskoro kreće s proizvodnjom i da se pronalaze rješenja kako bi radnici dobili plaće.
Prva reakcija pedsjednika NO Mehrida Omerinovića na optužbe iz Sindikata da je on jedan od glavnih krivaca za lošu situaciju u „Binasu“ bila je da „on ne zna što bi rekao na sve to“. Potom je naglasio da „Binas“ ima perspektivu i potpisane ugovore, ali s obzirom da se radi o poslovnoj tajni, nije mogao ništa više o tome govoriti.
„Imamo i to dobre cifre. Bili su ugovori i 1. kolovoza kada su krenuli štrajkovi, ali nastao je neposluh. Tražili smo da radnici rade i da se svakog petka sastaju nadzorni odbor, uprava i sindikat, ali oni to nisu željeli. Radilo se tada o tri nedostajuće plaće i moglo se naći rješenje. Međutim, krenule su smjene ljudi, a svaka smjena traži vrijeme, što je nedavno potvrdio i ministar Džindić“, kazao je Omerinović. I on je spomenuo trenutne probleme s tržištem i nabavkom specijalnog materijala.
Podsjetimo i na to da su radnici prošle godine, također, tražili i smjenu Omerinovića. Predstavnici Sindikata i danas jedino rješenje vide u njegovoj smjeni, ali i smjeni aktualnog direktora.
Za Žurnal je rečeno da ima naznaka da se radnici "Binasa" planiraju okupiti ispred kapije 14. travnja, kada će ujedno biti i dva mjeseca od posljednje plaće koju su primili. Navodno planiraju da direktoru Mandžuki zabrane ulazak u firmu.
Ministar Nermin Džindić nikada nije odgovorio na upit Žurnala, ni na onaj iz siječnja, ali ni na ovaj novi.
Zurnal.info