Zastupnički dom Parlamenta Federacije BiH na početku današnje redovite sjednice razmatrao je Informaciju Vlade FBiH o epidemiološkom stanju s prijedlogom naredbi i preporuka Kriznog stožera Federalnog ministarstva zdravstva..
Prema izvješću kojeg je zastupnicima podnio Goran Čerkez, pomoćnik federalnog ministra zdravstva, trenutačno je u Federaciji BiH 3051 osoba zaražena COVID-om 19, a u proteklih tjedan dana zabilježen je porast broja preminulih kao i pacijenata priključenih na respiratore.
„ U navedenom razdoblju imali smo 89 preminulih dok je 46 osoba završilo na respiratoru. Stanje je najteže u Sarajevskoj županiji“, istaknuo je Čerkez koji je kao jedan od glavnih razloga porasta broja oboljelih, umrlih i pacijenata na respiratoru, smatra neprovođenje mjera i vrlo slab postotak cijepljenih.
„Mi nemamo nadzora nad provođenjem mjera zaštite u županijama, nad svadbama, stadionima i raznim drugim okupljanjima, što rade inspekcije i policija“, zapitao se Čerkez u pokušaju da lopticu odgovornosti s Federacije BiH prebaci na županije.
Kad je u pitanju cijepljenje, po podatcima Federalnog ministarstva zdravstva, 24 posto stanovnika FBiH cijepljeno je barem jednom dozom, a u pitanju je 418. 753 osoba. Dvije doze cjepiva prililo je tek 20 posto stanovništva. Uz sedam do deset posto cijepljenih izvan granica BiH, uglavnom u Hrvatskoj ili Srbiji, u Federaciji je cijepljeno tek nešto više od 30 posto stanovništva što su pozaražavajući podaci, jednako kao i činjenica da je BiH vodeća po broju umrlih od koronavirusa, istaknuto je u raspravi.
Izaslanike je među ostalim, zanimao i izostanak kampanje kojom bi se stanovnici ovog entiteta informirali o važnosti cijepljenja. S druge strane, kampanja protiv cijepljenja je vrlo aktivna, čulo se uz ostalo, tijekom rasprave. Nedostatak cjepiva kao jedan od izgovora odavno je prošlost.
U BiH tako uskoro stiže 600 tisuća doza cjepiva Pfizer od kojih će Federaciji BiH biti isporučeni 400 tisuća doza. Cjepiva dakle ima više nego dovoljno, ali ne i volje za cijepljenjem.
„Općenito je posljednjih godina pao i broj cijepljene djece tako da možemo očekivati i druge epidemije u Federaciji BiH, a izostanak kampanja ili informiranja građana o važnosti cijepljenja je dijelom i krivnja zdravstva“, istaknuo je pomoćnik federalnog ministra zdravstva odgovarajući na brojna izaslanička pitanja koja su se odnosila na zabrinjavajuće nizak postotak cijepljenih u Federaciji BiH. Zastupnici su nakon višesatne rasprave Informaciju Kriznog stožera Federalnog ministarstva zdravstva primili k znanju.
Zakon o šumama prolongiran zbog brojnih zamjerki s terena
Federalno ministarstvo šumarstva u proceduru uputilo neustavan zakon?
Među točkama koje su skinute s dnevnog reda današnje sjednice Zastupničkog doma Parlamenta Federacije BiH je i Prijedlog zakona o šumama. Klub zastupnika HDZ BiH- HNS doznajemo upitio je više amandmana na ovaj zakon, a brojne primjedbe upućene su i s terena.
Primjerice, iz Šumsko gospodarskog društva „Hercegbosanske šume“ d.o. o Kupres upozoreno je na više negativnih posljedica koje bi donio novi zakon ukoliko bude usvojen u sadašnjoj formi, prije svih na protuustavni članak 45. kojim predlagatelj zakona, Federalno ministartvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva prenosi ovlasti gospodarenja šumama s države na Federaciju BiH bez suglasnosti županija čime se krše Ustav BiH, Ustav Federacije BiH kao i Ustavi županija, upozorili su iz „Hercegosanskih šuma“. S dnevnog reda, zbog nepostojanja materijala i na hrvatskom jeziku, a na prijedlog Kluba zastupnika HDZ BiH- HNS skinute su još tri točke dnevnog reda, izvješće i informacija Federalnog ministarstva unutarnjih poslova kao i izvješće po poslovanju „Sarajevoputeva“ d.d. za prošlu godinu.
Notra.ba