Iako broj zaraženih drastično opada, restriktivne mjere se popuštaju, s obzirom kako pandemija traje već višu od godinu dana te da se novi valovi zaraze očekuju, očito je da bez masovne imunizacije, neće tako skoro doći ni do potpune normalizacije života.
Početkom veljače, Dom zdravlja Kiseljak je uputio poziv svim osiguranicima odnosno korisnicima usluga ove ustanove za prethodnu registraciju za cijepljenje.
Svim ambulantama obiteljske medicine tada je naloženo da pripreme popise zainteresiranih osoba. Popisu su prosljeđivani Higijensko-epidemiološkoj službi koja je zatim, sukladno naredbama viših zdravstvenih instanci poput Zavoda za javno zdravstvo KSB, pripremale plan cijepljenja.
Zdravstveni djelatnici naravno imali su prednost a nakon njih, osobe starije od 60 godina, korisnici domova za starije i nemoćne kao i djelatnici istih, kronični bolesnici, policija, javni službenici, djelatnici obrazovnih službi...
Međutim, ono što mnogi nisu razumjeli je da je prijava obavezna jer cijepljenje nije obavezno. Dakle, sukladno prijavama, ali i vrstama cjepiva odnosno preporukama nadležnih zdravstvenih zavoda, prave se popisi odnosno grupiraju potencijalni korisnici cjepiva.
U Kiseljaku cijepljenje zasad dostupnim dozama završilo je protekloga petka no uskoro se očekuju nove pošiljke.
Dosad je cijepljeno nešto više od 600 osoba od kojih je dio njih dobio i drugu dozu cjepiva ovisno o vrsti istog.
Prilikom rasporeda potencijalnih korisnika, iz HES-a ističu da se vodi računa o korisnicima svih područnih ambulanti odnosno o žiteljima svih naselja općine Kiseljak.
Cijepljenje se vrši u podrumu, prostorijama odvojenim od središnje zgrade tako da je i ulaz poseban te se nepotrebne gužve izbjegavaju. Svaki od korisnika ima svoj termin cijepljenje te su čekanja minimalna a sam proces traje 10-ak minuta te podrazumijeva kratki razgovor s liječnikom, izdavanje potvrde i samo cijepljenje. Iako većina korisnika pomalo s nelagodom očekuje vakcinu, mnogi i ne osjete ovaj postupak zahvaljujući pažnji medicinskog osoblja među kojima je i sestra Nadira Huseinović. Osim nje, u timu su i Ruža Perica te Kata Kapetanović kao i Silvana Golub viši sanitarni tehničar, osoba koju smo kao dijelom HES tima u ovoj pandemiji posebno upoznali.
Važnu ulogu u cijelom procesu ima dr.Nermina Ramić, koja je šefica Higijensko-epidemiološke službe.
Budnim okom sve nadzire dr. Ana Trogrlić koja se s drugim liječnicima mijenja prilikom kratkog informativnog razgovora sa svakim od potencijalnih korisnika vakcine, pazeći da je prilikom prve te druge doze vakcine uvijek isti liječnik u smjeni.
Mora se spomenuti i Melanie Bojo, koja pacijente uvodi na vakcinaciju,mjeri im temperaturu i sa njima se zadržava u hodniku 10-15 minuta nakon vakcinacije iz predostrožnosti. Ona pažljivo prati spisak, i po njemu proziva osiguranike na vakcinaciju.
Naime, pitanja uključuju povijest bolesti te eventualna iskustva s koronavirusom ali i upute nakon vakcine poput obloga za ruku u koju se vakcina primi (suprotno od dominantne ruke), poziv na apstinenciju od alkohola nekoliko dana ali i upozorenje na eventualne nuspojave koje uglavnom uključuju slabost, povišenu temperaturu te bol u ruci… Ipak, iz HES-a poručuju kako korisnici uglavnom nemaju nikakvih poteškoća a pogotovo nije bilo nikakvih ozbiljnijih reakcija. Preporučeni lijek glede eventualnih nuspojava je obični paracetamol.
S obzirom da potražnja za vakcinom još uvijek premašuje dostupne doze, apeliraju na sve one koji budu pozvani na vakcinaciju da se drže termina ili barem jave na vrijeme u slučaju da ne mogu doći. „ Vakcine imaju rok trajanja i za taj dan predviđene doze moramo potrošiti u svega nekoliko sati. Tako da u slučaju da nam netko otkaže, kako ne bismo bacali ni jednu dozu, uglavnom pozivamo, kao zamjenu, ljude koji su bliži Domu zdravlja“ ističe dr. Trogrlić.
„Problem je i što ljudi uglavnom zovu iz turističkih odnosno razloga vezanih za putovanja, posjete rodbini itd. No često ne razumiju da je cijepljenje prvenstveno i isključivo nužno iz zdravstvenih razloga odnosno kao prevencija bolesti ali i jedini način da se pandemija ugasi. Upravo zato i pokušavaju birati vakcine koje su prethodno priznate u EU mada je pitanje vremena kada će biti sve. Ipak, mi kao zdravstvena ustanova ne možemo birati i jednostavno korisnicima isporučujemo ono što nam se pošalje“ ističe Silvana Golub te dodaje kako su na vakcinaciju prethodno pozivani i transplantirani pacijenti ali i djelatnici privatnih stomatoloških ordinacija, djelatnici socijalnih ustanova, ljekarni itd…
„Mi zaista imamo i kapaciteta za masovnije cijepljenje i već imamo spremne timove koji bi paralelno radili te ubrzali sam proces. Međutim, sve naravno ovisi i pošiljkama koje dobijemo“ zaključila je dr.Trogrlić te još jednom pozvala sve korisnike da se jave svojim liječnicima odnosno područnim ambulantama te ukoliko žele, prijave za cijepljenje.
Artinfo.ba