Svjetski dan pčela, koji se četvrtu godinu zaredom obilježava na današnji dan 20. svibnja, bio je povod za razgovor sa Željkom Udovičićem, predsjednikom Udruge pčelara Kiseljak.
„Udruga okuplja nešto više od 20-ak pčelara koji imaju između 400 i 500 košnica. Pored nas koji smo u Udruzi, u Kiseljaku ima još ljudi koji se bave pčelarstvom, a dosta je i onih koji imaju po par košnica“, kaže nam Udovičić.
Baviti se pčelarstvom, ističe Udovičić, donosi višestruke koristi. Uz zdrave pčelinje proizvode, tu je i svakodnevni boravak u prirodi.
„U zadnje vrijeme u medijima se puno govori o apiterapiji, koja se bazira na udisanju zraka iz pčelinjih košnica. Mi pčelari, uz sve dobrobiti bavljenja pčelarstvom, imamo privilegiju i besplatno koristiti apiterapiju jer radeći s pčelama udišemo zrak iz košnica“, kazuje nam mladi kiseljački pčelar . A koristi apiterapije su višestruke, pčelinji zrak pomože u liječenju bronhitisa, bolesti pluća, jača imunitet. Upravo idealna terapija u vremenu epidemije Covida- 19, zar ne?
Kišovito vrijeme koje je posljenjih dana zahvatilo BiH, kaže nam Udovičić, ne pogoduje pčelama jer kiša ispire dragocjeni pelud i nektar od kojeg pčele prave med. Problem će biti ukoliko kiša potraje danima i pčele neće moći na dragocjenu ispašu. Kiseljački pčelari ipak vjeruju da će kiša stati, a ova godina biti bolja od prošlogodišnje.
„Prošle smo godine imali pojavu bolesti američke gnjiloče koja deformira i uništava larve. Nadamo se da je ove godine neće biti, a u suzbijanju ove kao i drugih bolesti dragocjena je pomoć samih pčelara kao i cjelokupnog sustava koji bi na prijavu bolesti trebao područje staviti u karantenu i tako spriječiti njezino širenje“, pojasnio nam je Udovičić.
Osim dobrobiti za zdravlje koju imaju pčelari, dragocjeni proizvodi, od meda do propolisa i matične mliječi iznimno su traženi na tržištu. Svaki kiseljački pčelar, kaže nam predsjednik Udruge koja ih okuplja, može bez problema prodati deset puta više meda nego što ga proizvede, bez obzira na činjenicu da je tržište preplavljeno različitim vrstama meda, među kojima je i puno ono nekvalitetnog, patvorenog. Med domaćih pčelara iznimno je tražen među Kiseljačanima, a za njih su osim vrijednih pčela bez kojih ni života na planeti ne bi bilo, zaslužni i pčelari.
AP/artinfo.ba