Stanogradnja koja je u Kiseljaku nakon rata doživjela procvat, i dalje se razvija. Potvrdili su nam to u tvrtci „Bar- Floor“ koja je po broju izgrađenih stanova te onima koji se grade najveći investitor u oblasti stanogradnje u Kiseljaku nakon rata.
Stanogradnja koja je u Kiseljaku nakon rata doživjela procvat, i dalje se razvija. Potvrdili su nam to u tvrtci „Bar- Floor“ koja je po broju izgrađenih stanova te onima koji se grade najveći investitor u oblasti stanogradnje u Kiseljaku nakon rata.
Kiseljak je prije rata imat tek 270 stanova. Nakon rata izgrađeno ih je više od tisuću s tim da se ove brojke stalno mijenjaju. Valentino Barbić, direktor „Baf-Floora“ kaže da su u posljednjih nekoliko godina izgradili oko 400 stanova, a u idućih mjesec dana završavaju radove na novoj zgradi s oko 80 stambenih jedinica.
„Interesa za kupnjom stanova u Kiseljaku i dalje ima, a u 70 posto slučajeva kupci su domaći ljudi. Ono što nas raduje je podatak da je među njima dosta mladih obitelji s djecom koje kupnjom stana prvi put rješavaju svoje stambeno pitanje, a kad ga riješe vjerojatnoća da će i ostati ovdje je velika“, kaže Barbić.
Kupci stanova u Kiseljaku dobrim dijelom su i Kiseljačani koji su na privremenom radu u inozemstvu, a svoj miran kutak žele prilikom dolaska na godišnje odmore te posebno kada odu u mirovinu.
„Ne želim biti na teret rodbini kada dođem za godišnji odmor. Održavanje kuće u kojoj boravimo samo 15-ak dana godišnje je preskupo“, kazao nam je od potencijalnih kupaca kojeg smo zatekli kako obilazi gradilište nove zgrade raspitijući se za stanove, cijene.
Priliku za vlastiti krov nad glavom baš u Kiseljaku vide i mnogi koji rade u Sarajevu, a u glavnom gradu im je kupnja stana preskupa investicija. Računicu pronalaze u vozarenju na posao iz Kiseljaka relacijom dugom tek 30-ak kilometara, a put im znatno skraćuje i autocesta na koju se mogu uključiti u Lepenici.
Cijene stanova su u Kiseljaku znatno su povoljnije u odnosu na Sarajevo. Cijena metra četvornog opremljenog stana u novogradnji kreće se između 1250 i 1350 KM. Cijena metra četvornog neopremljenog stambenog prostora niža je za 100 do 200 KM.
Pored novog stambenog prostora, Kiseljak provcatom stanogradnje dobija i nova radna mjesta. Samo na gradilištu zgrade „Bar- Floor“-a koja će uskoro biti useljiva agnažirano je 40-ak radnika.
„To su isključivo ljudi iz ovog kraja, domaće tvrtke“, potvrdio nam je Valentino Barbić. Posla će, potvrdili su nam u „Bar- Floor“-u bit će i nakon završetka nove stambene zgrade. U „Bar- Flooru“ najavljuju i gradnju Hotela za kojim Kiseljak ima potrebu otkako je Hotel Dalmacija zatvoren, a u planu je i uređenje Doma za stare i nemoćne.
Uz nove stambene zgrade koje u Kiseljaku niču u posljednjih desetak godina te brojne infrastrukturne projekte koje je pokrenula općina, Kiseljak sve više poprima izgled urbane sredine ugodne za život.
Među najznačajnim koji će biti realizirani ove godine je dovršetak mini obilaznice koja će značajnoj mjeri trebala rasteretiti promet u Kiseljaku, potom dovršetak i puštanje u pogon novog sustava vodooskrbe kojim bi Kiseljačani trebali dobiti kvalitetniju pitku vodu.
Uređenje šetnice kroz park također je projekat koji je naiša na pozitivne reakcije brojnih žitelja ovog mjesta koje nakon rata, usprkos ekonomskoj krizi, krupnim koracima pokušava nadoknaditi sve godine sustavnog neulaganja vlasti bivše države koja je prema Kiseljaku imala maćehinski odnos. A on je u konačnici, čini se, rezultirao razvojem poduzetničkog duha koji se pokazao ključnim za razvoj općina i gradova u poslijeratnoj BiH.