Cijepljenje stanovnika Kantona Sarajevo starih 75 i više godina počela je danas u olimpijskoj dvorani Zetra.
To je prvi dan treće masovne faze cijepljenja, izjavio je novinarima član kantonalnog kriznog stožera Arman Šarkić najavivši ovim ulazak u treću fazu uprkos malom broju raspoloživih doza.
Daljnje ponašanje na terenu, dodao je, zavisit će od pristizanja vakcina u Federaciju BiH, odnosno Kanton Sarajevo.
- Vrlo smo fleksibilni po tom pitanju; preduzeli smo sve taktičke operativne korake. Danas nam je prvi dan, vrlo nam je bitan kako bismo dodatno vidjeli da je informatički sistem u sinergiji s operativnim koracima iako smo dan prije imali probu. Međutim, s obzirom na to da je prvi dan, moramo biti dosta oprezni da ne bi došlo ni do jedne greške. Iz tog razloga smo napravili maksimalno kontroliran ulazak u dvoranu Zetra, a ranije smo najavili da će biti popraćen elektronskom uputnicom od liječnika obiteljske medicine – Šarkićeve su riječi.
Budući da je prvi dan za cijepljenje osiguranika starijih od 75 godina, koji su označeni kao najrizičnija grupa, Šarkić prenosi apel nadležnih da se oni i dalje prijavljuju za cijepljenje.
To mogu učiniti, pojasnio je, putem jedinstvene baze podataka, aplikacije na web-stranici Doma zdravlja Kantona Sarajevo i Zavoda zdravstvenog osiguranja.
- Preferiramo taj način zbog jedinstvene baze podataka, ali zbog specifičnosti ove populacije koja možda nema dovoljnu razinu informatičke pismenosti, otvorili smo i druga dva kanala komunikacije - suradnju s lokalnom samoupravom, odnosno mjesnim zajednicama i općinama u smislu kreiranja spiskova, kao i drugi vrlo bitan način - spisak revidiran od Zavoda zdravstvenog osiguranja koji će se dostavljati u svih devet domova zdravlja u Kantonu Sarajevo, pa će na osnovu tog spiska, pacijante koji nisu bili u stanju sami se prijaviti informatičkim putem, stručno osoblje pozivati telefonom te uraditi informatički dio posla umjesto njih - rekao je.
Šarkić posebno ističe da se itekako vodi računa o nepokretnim odnosno pacijentima vezanim za kuću iz ove dobne skupine. Prema procjeni, njih ima od 2.000 do 3.000.
Za njih je omogućeno cijepljenje u kućnim uvjetima, i to Sinovac vakcinama budući da su mnogo lakše za distribuciju i skladištenje.
- Hitni medicinski timovi iz ambulanti obiteljske medicine će, po ostvarivanju kontakta, ići na kućne adrese i veći dio ove populacije imunizirati u kućnim uvjetima pošto nam to dozvoljavaju tehnički uvjeti – rekao je Šarkić.
U najavi je pristizanje dodatnih doza cjepiva, podsjetio je, pa će daljnji postupci na terenu zavisiti od toga.