Nakon što je vlasnik tvornice (Jamnica, članica Fortenova grupe, bivši Agrokor) kroz reorganizaciju sustava poslovanja najavio kako će ostaviti bez posla oko 80 radnika, lokalna zajednica je uznemirena, izvještava RTV HB.
Iako se u javnosti spominjao puno veći broj, riječ je o otkazima kuharicama, spremačicama, radnicima u osiguranju i vozačima.
Održana je posebna sjednica predstavnika lokalnih vlasti s upravom tvornice na kojoj je načelnik Mladen Mišurić Ramljak jasno rekao kako je problem što će dio radnika ostati bez posla, te kako će lokalne vlasti učiniti ozbiljne korake kako bi zaštitile svoje sugrađane.
– Svega što nije core-business oni se žele riješiti, poput kuhinje, osiguranja, održavanje čistoće, primarnog transporta, odnosno prijevoza. Ali, to su ipak naši sugrađani i sugrađanke i nama nije svejedno hoće li netko kome su ostale tri, četiri, pet godina do mirovine ostati bez posla. I mi tu kao lokalna zajednica, budući da moramo voditi brigu o socijalnoj dimenziji, želimo zaštititi radnike, istaknuo je Mišurić-Ramljak.
U Upravi Sarievskog kiseljaka kažu da je odluka o otpuštanjima došla iz Zagreba.
– Emocije su, naravno, prisutne, ali nemojmo zaboraviti da je društvo Sarajevski kiseljak u privatnom vlasništvu, mi smo u sastavu Fortenova grupe koja ima svoj razvojni program. Fortenova grupa razvija proizvodnju i prodaju prvenstveno, a sve druge, nazovimo ih sporedne djelatnosti, kao što su zaštita, menza, čišćenje prostorija, su one u kojima kompanija želi naći partnere i da ti partneri odrađuju poslove, kaže Velinka Lujinović, v.d. direktorice Sarajevskog kiseljaka.
– Moram Vam reći da odluke dolaze s vrha, one su nam delegirane. Trenutno znamo sigurno da se neće otpustiti 80 ljudi kako je navedeno u medijima. Činjenica je da ako dobijemo takvu informaciju, društveno-političku zajednicu svakako ćemo obavijestiti, dodala je Lujinović.
Za Agrokor i Sarajevski kiseljak Općina je od početka privatizacije imala razumijevanja i stoga od aktualne uprave traži da preispita svoje odluke o smanjenju broja uposlenika, imajući u vidu značajnu financijsku dobit koju poduzeće ostvaruje koristeći prirodni resurs Općine Kiseljak.
– Općina Kiseljak ima instrumente i mi ćemo ih sigurno upotrijebiti kada je u pitanju zaštita interesa Općine Kiseljak, bez obzira na to koliko nama bila značajna kompanija Sarajevski kiseljak, naglasio je načelnik Mišurić Ramljak.
Općinsko vijeće zadužilo je načelnika i općinske službe da s nadležnim županijskim ministarstvom preispitaju odluke i ugovor o dodjeli koncesije poduzeću i pozivaju predstavnike Sarajevskog kiseljaka na uspostavu bolje komunikacije s ciljem sprječavanja širenja krivih informacija.
Načelnik Mišurić-Ramljak razgovarao je i s predstavnicima nominalnog vlasnika Sarajevskog kiseljaka, kompanije Jamnica.
– Zašto se ovo radi. Ovo se “mlada priprema za udaju”, znači šminkaju se poslovni rezultat kako bi “mladoženja” bio što kvalitetniji i kako bi što bolje na tržištu prošla. Međutim, rekao sam to, “mlada” ima jednu manu, a to je Općina Kiseljak. Nećemo dopustiti da se netko igra s građanima Općine Kiseljak, odnosno kad je u pitanju prirodni resurs kojim oni raspolažu, rekao je Mišurić Ramljak.
Sarajevski kiseljak zapošljava 368 radnika, od kojih je 185 s prebivalištem u Kiseljaku.