Najteža vremena iznjedre najbolje ljude, jedna je od poruka sa skupa na kojemu su bivši suradnici i poznanici odali počast pokojnom Josipu Bori
U Gradskoj vijećnici koja se nalazi u zgradi Općine Kiseljak čiju je gradnju pokrenuo upravo Josip Boro, prvi načelnik Kiseljaka izabran na prvim višestranačkim izborima u BiH, danas je prije pokopa, održana komemoracija čovjeku koji je Kiseljak ali i hrvatski narod središnje Bosne i BiH zadužio na mnogim poljima.
„Najteža vremena nekako uvijek iznjedre najbolje ljude“, poručio je brigadni general Mario Bradara, u ratu jedan od suradnika pokojnog Josipa Bore, među Kiseljačanima poznatijeg po imenu Jozo. „To je čovjek koji je dao ogroman doprinos organiziranju obrane i ustroju HVO-a u Kiseljaku. "Bio je čovjek stijena, pun samopouzdanja, odlučan i nepokolebljiv, čovjek kakav nam je trebao u tim najtežim vremenima“, istaknuo je uz ostalo Bradara.
Suradnje s bivšim načelnikom Kiseljaka Josipom, odnosno Jozom Borom prisjetio se i aktualni kiseljački načelnik Mladen Mišurić Ramljak. U vrijeme rata Boro je Mišurić Ramljaka imenovao voditeljem Odjela za gospodarstvo. „Bio je to ogroman izazov, pobrinuti se za potrebe vojske, a istodobno organizirati normalan život, plaće, mirovine te sve potrebno za oko 40 tisuća stanovnika, najvećim dijelom izbjeglica iz svih krajeva BiH koji su utočište pronsašli u Kiseljaku. Kao višegodišnji načelnik mogu kazati da to nije lako ni danas, a to vrijeme uspijevali zahvaljujući jednom čovjeku, Jozi Bori“, istaknuo je Mišurić Ramljak.
Nekoliko prigodnih riječi obitelji Jozo Bore, supruzi Ljiljani i trojici njegovih sinova Petru, Ivanu i Tomislavu te mnoštvu okupljenih na komemoraciji, uputio je još jedan od Borinih bliskih poznanika i prijatelja Ivo Miro Jović. Mnoštvo Kiseljačana iskoristilo je priliku upisati se i u knjigu žalosti.
Pored dužnosti načelnika Kiseljaka, Josip Boro obnašao je i dužnost predsjednika Sabora ŽSB, ministra u Vladi ŽSB (ministar obrazovanja, znanosti, kulture i športa), djelovao je u Uredu za ljudska prava u Sarajevu, bio je izaslanik u Domu naroda Parlamenta Federacije BiH. Pored navedenih političkih dužnosti, kako na višim tako i lokalnoj razini, među brojnim Kiseljačanima i Kiseljačankama prije svega će ostati zapamćen kao dugogodišnji profesor biologije, ujedno i zamjenik ravnatelja Srednje škole u Kiseljaku.
Hrvatski narod ovoga kraja, posebno će cijeniti i pamtiti Borin doprinos osnaženju i ujedinjenju nacionalnog bića, prvenstveno kroz osnivanje Hrvatske demokratske zajednice čijim je predsjednikom bio u dva mandata, a zatim i utemeljenja Hrvatske zajednice Herceg Bosne, a kasnije i Hrvatske Republike Herceg Bosne. Boro je bio i osnivač Hrvatske radiotelevizije Kiseljak, koja je u ratu i nakon rata bila glas Hrvata središnje Bosne, a danas je dio sustava RTV Herceg- Bosne . Josip Boro koji je preminuo jučer u 77 godini života nakon duge i teške bolesti bit će pokopan danas u 14 sati na groblju Podmrakovi.
artinfo.ba