Naručeno je 1.232.000 doza potencijalnog cjepiva za 20% populacije uz sveobuhvatni prosjek cijena po dozi od 10,55 USD.
Ministarstvo civilnih poslova prati aktivnosti koje provode države Europske unije kao i zemlje regije, a koje se odnose na nabavu cjepiva za sprječavanje COVID-19 zaraznog oboljenja. S tim u svezi podsjećamo da Bosna i Hercegovina nije država Europske unije, pa se na nju i ne odnose aktivnosti koje se provode u EU državama i putem njihovih mehanizama, priopćilo je Ministarstvo civilnih poslova BiH.
Svjesni činjenice da su neke od zemalja regije stupile u izravne pogodbe s proizvođačima, pored mehanizama u koje su uključene, nadležne zdravstvene institucije, u trenutku ovoga obraćanja, su iskazale potrebe koje se vrše isključivo putem COVAX mehanizma. Mišljenja smo da, imajući u vidu značaj cjepiva i potrebe poštivanja svih neophodnih procedura, u prvi plan treba staviti sigurnost, što COVAX jamči.
Ministarstvo civilnih poslova BiH je potpisalo Ugovor između Bosne i Hercegovine i Globalnog saveza za cjepiva o nabavi cjepiva za žitelje BiH, i to je jedini mehanizam nabave cjepiva u kojem u ovom trenutku sudjeluje Bosna i Hercegovina.
Dakle, Bosna i Hercegovina će imati iste mogućnosti za nabavu cjepiva kao i ostale zemlje potpisnice Ugovora, ukupno 186 zemalja, i u narednom razdoblju se očekuju daljnja obavještenja Svjetske zdravstvene organizacije, Globalne alijanse za cjepivo (GAVI) i Koalicije za inovacije pripravnosti na epidemiju (CEPI) o potencijalnim proizvođačima cjepiva i rokovima za isporuku.
Ministarstvo civilnih poslova je s Ministarstvom zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske, Federalnim ministarstvom zdravstva i Odjelom za zdravstvo i ostale usluge Brčko distrikta usuglasilo međusobna prava i obveze. Naručeno je 1.232.000 doza potencijalnog cjepiva za 20% populacije uz sveobuhvatni prosjek cijena po dozi od 10,55 USD.
Multisektorski pristup će biti u izravnoj vezi sa svim budućim aktivnostima u sklopu COVAX inicijative kojima će se težiti optimalnoj mjeri koja se s jedne strane odnosi na potrebu što hitnijeg dolaska cjepiva u BiH, kao jednog od glavnih alata u borbi protiv COVID-19 zaraznog oboljenja, a s druge strane na potrebu pravilnih i potrebnih procedura odobravanja, ulaska, skladištenja i transporta cjepiva u BiH.
Vecernji.ba