Prije šest godina Ujedinjeni narodi su donijeli odluku o obilježavanju Međunarodnog dana borbe protiv nekažnjivosti zločina nad novinarima, kada se sve svjetske vlade pozivaju na odgovornost za nekažnjavanje napada na novinare. Za naš Portal o ovoj temi govorila je Gabrijela Arapović, predsjednica Udruge studenata novinarstava "Press" Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru.
"Nasilje nad novinarima predstavlja kršenje osnovnih ljudskih prava: prava na slobodu izražavanja i pravo na slobodu medija. Online nasilje postalo je svakodnevica u radu novinara, a u BiH ne postoji ni siguran mehanizam zaštite medijskih djelatnika", kaže Gabrijela Arapović.
U posljednjih godinu dana u Udruženju BH novinari su zabilježili 49 napada na novinare, uključujući fizičke napade, prijetnje smrću i političke pritiske prema novinarima.
"Svojim javnim izlaganjem i djelovanjem, novinari/ke su izloženiji prijetnjama i napadima više nego ostali članovi društva i bilo bi vrijeme da se konačno popune brojne rupe u državnim i entitetskim zakonima i osigura zaštita medijskim djelatnicima i njihovo slobodno djelovanje", ističe. Gabrijela Arapović.
Samo od početka 2020. godine zabilježen je 21 slučaj grubog kršenja prava novinara i slobode medija, a pritisci su posebno pojačani u razdoblju vanrednih okolnosti izazvanih Covidom-19.
"Većina napada na novinare ostaje nekažnjeno, uključujući zastrašivanje preko Interneta i razne oblike zlostavljanja. Sve dokle mediji ne mogu slobodno i bez straha izvještavati javnosti, ne možemo računati na razvoj demokratskog i slobodnog društva", naglašava Gabrijela.
Od svibnja 2019. godine počela je funkcionirati Regionalna pravna pomoć novinarima u Bosni i Hercegovini, Makedoniji, Srbiji i Crnoj Gori s naglaskom na pružanje besplatne pravne pomoći novinarima i medijima iz regije Zapadnog Balkana i jačanje mreže odvjetnika koja će se baviti obranom novinara pred sudovima.
izvor: travnickivjesnik.ba