Prvi dan škole poseban je događaj za sve školarce, a osobito onima koji tek polaze u školu. Sam po sebi ovaj dan je pun uzbuđenja, treme i iščekivanja, kako onima koji su danas prvi put kročili u zgradu škole, tako i starijim generacijama polazak u viši razred predstavlja i novo poglavlje u njihovom životu.
Ovogodišnje prvašiće dočekao je novi protokol na prvom danu, a u tome smjeru će se do daljnjeg nastaviti ova školska godina. Nakon prozivanja učenika u učionice Osnovne škole Kiseljak prvi put je sjelo njih 44, a te još 17 učenika u područnoj školi u Brnjacima, a ukupan broj učenika ove godine iznosi 570, te 80 u područnoj školi.
"Napravili smo poseban tim koji je bio zadužen za sastavljanje plana organizacije rada u posebnim uvjetima, u kojim se sada nalazimo. Tako da radimo po tome novom organizacijskom planu, a detalji su objavljeni. Godina je teško započela, neće biti lako, ali nastavno osoblje nastoji zajedno s roditeljima olakšati djeci polazak u školu, a što nas čeka, to je tek pred nama. Svim učenicima, roditeljima i nastavnicima želim sretnu ovu godinu, koja je teška. ali nadam se da ćemo zajedno uspjeti", rekla je za Artinfo. ba v.d. ravnateljice Amarela Marjanović.
Škola nije samo zgrada
Učenici koji polaze u više razrede već su upućeni u rad škole i iz njih online nastava je alternativa. Međutim, važno je da djeca koja se prvi put susreću sa školom steknu pravi dojam o nastavi, autoritetu, kolegijalnosti, socijalizaciji u razredu i još mnogo toga što nas škola indirektno uči. Upravo o tome smo razgovarali s pedagoginjom Osnovne škole Kiseljak, Vedranom Vukojom.
"Nova pravila donose nove situacije na koje djeca koja su već krenula u školu nisu navikla, a oni koji tek kreću to poimaju kao normalno. Nastojat ćemo uz poštivanje svih preporuka i odredbi Ministarstva da novonastalu situaciju djeci predočimo kao normalnu, da bi se lakše opustili u razredu. Naglasak je na onome što smiju, a ne što ne smiju, kako bi se izbjeglo zastrašivanje ovom situacijom", objasnila nam je Vukoja.
{source}
<!-- You can place html anywhere within the source tags --><iframe src="https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fpermalink.php%3Fstory_fbid%3D2832775760338896%26id%3D2101967916753021&width=500" width="500" height="712" style="border:none;overflow:hidden" scrolling="no" frameborder="0" allowTransparency="true" allow="encrypted-media"></iframe>
<script language="javascript" type="text/javascript">
// You can place JavaScript like this
</script>
<?php
// You can place PHP like this
?>
{/source}
Djeca traže bliskost
U prirodi djece je da traže društvo, komunikaciju, igru. Stoga se nastoji samo smanjiti odnosno prilagoditi način izvođenja nastave, umjesto potpunog ukidanja nekih aktivnosti. Sada je razdoblje kojem se mora obratiti i pozornost da se stariji učenici, navikli na slobodniji međusobni kontakt, ne zaplaše i ne zatvore u sebe, što bi bilo plodno tlo za razvoj anksioznosti.
Uz pedagoga, Osnovna škola ima i školskog psihologa učenicima na raspolaganja, a u narednom razdoblju ovisi o situaciju nastojat će se održavati grupe radionice, a ukoliko bude potrebno i individualni razgovori.
Briga roditelja ove godine je još veće, no odgovornim ponašanjem prvi su koje će dijete poslušati i tako se i u školi ponašati.
"Odgovorno ponašanje dijete prvo uči od roditelja i kada tako ponese iz kuće, u školi po primjeru nastavnika će i nastaviti. Takva je situacija, a vjerujem u odgovornost nastavnika", rekla nam je Mia Marijanović, majka jednog prvašića.
Kako je bilo prvi dan rekla nam je Leona:
"Učiteljica nam je rekla da ne plačemo, da se ne ljutimo, da se družimo. Moramo imati maske i prati ruke, to je najvažnije!"
Na poseban način su se i učiteljice pripremile, iako se i same prvi put susreće s ovakvom situacijom, ali nema sumnje da će dati sve od sebe kako bi prvašićima ovaj dan ostao u što ljepšem sjećanju.
"Radim već 25 godina, ovo je moja sedma generacija učenika i to novim uvjetima. Ne znamo što nas čeka, ali nastojat ćemo olakšati i uljepšati polazak u školu uz što manje traume", rekla nam je učiteljica Marijana Budimir.
Kiseljak 1
Školsko dvorište danas je bilo ispunjeno roditeljima, djecom i uhićenjem, ali i dovoljno povjerenja u sustav i nastavnike.
"Ovo mi je drugo dijete, ali zbog okolnosti drugačije je iskustvo. Prakticiranjem nošenja maske i dezinfekcije ruku osjećam se zaštićeno i nadam se da će i djeca to brzo usvojiti", rekla nam je Almira Smajić majka učenika prvog razreda OŠ Kiseljak 1
Ukupan broj upisane djece na području općine Kiseljak iznosi 183, raspoređeni u pet osnovnih škola i njihovim područnim školama.
Tako da je u Kiseljak sa područnom školom Brnjaci 60 učenika je sjelo prvi put u školske klupe, još 86 njihovih vršnjaka u OŠ Kiseljak 1 Bilalovac sa područnim školama (Kiseljak, Gromiljak, Bilalovac, Hrastovi), Kiseljak 2 u Zabrđu upisalo je 16, Gromiljak 15, Brestovsko 5 prvašića, a u Lepenici danas je jedan učenik označio cijelu generaciju.
{source}
<!-- You can place html anywhere within the source tags --><iframe src="https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fosnovna.brestovsko%2Fposts%2F1264075503934149&width=500" width="500" height="880" style="border:none;overflow:hidden" scrolling="no" frameborder="0" allowTransparency="true" allow="encrypted-media"></iframe>
<script language="javascript" type="text/javascript">
// You can place JavaScript like this
</script>
<?php
// You can place PHP like this
?>
{/source}
T T Šušnjara/artinfo.ba