Analitičar Latić o DF-u
Politički analitičar Nedžad Latić tvrdi da koalicija SDA, HDZ-a BiH, DF-a, SDS-a, PDP-a i NDP-a nema snagu, niti kapacitet realizirati ciljeve i zadatke koje je kroz njemačko-britansku inicijativu pred BiH postavila EU. Napomenuvši da je upravo zbog toga zagovarao "veliku koaliciju" na razini BiH, Latić je istaknuo kako se s današnjim danom ispostavilo da je bio u pravu.
"Da većina sarajevskih medija nije pristrana i da nisu gušili zagovornike ovakve koalicije sigurno bih imao više istomišljenika, jer uopće nije bilo teško uočiti slabosti i 'šupljine' ove koalicije koju je kreirao Bakir Izetbegović, te predvidjeti kolaps i slijepu ulicu u koju je ušla", rekao je Latić Srni.
Na pitanje koji su, prema njegovom mišljenju, stvarni motivi odustajanja lidera DF-a Željka Komšića od formiranja Vlade Federacije BiH, Latić navodi da Komšić ima dvojicu konfliktnih 'lijevih jastrebova' – Emira Suljagića i Reufa Bajrovića, koji imaju iritantnu političku retoriku. Sam Komšić slovi kao političar 'kratkog fitilja'. Mislim da je na to računao Dragan Čović koji je nevoljno prihvatio savez SDA s DF-om", kaže Latić, navodeći kako je probleme donijela i 'bura iz Hrvatske', jer je Čović "dobio snažno zaleđe" nakon pobjede Kolinde Grabar-Kitarović na predsjedničkim izborima i nakon što je porastao rejting HDZ-a Tomislava Karamarka.
Latić tvrdi i da iza DF-a "stoje" Haris Silajdžić i Stjepan Mesić, te Mujo Selimović, vlasnik "Sarajevske pivare".
"Aktiviranjem priče o alternativnom plinovodu s Krka, kojeg bi financirala vlada iz Katara, a što su izlobirali Silajdžić i Mesić kao odgovor na gašenje ‘Južnog toka’, kojeg je forsirao Milorad Dodik, trebalo je utjecati i na geopolitičku poziciju BiH na način da se udalji od ruskog utjecaja", pojasnio je Latić.
Prema njegovom mišljenju, radi toga je Komšić tako brzo reagirao na izjavu lidera HDZ-a Tomislava Karamarka kojom se podržava Čovićeva ideja federalizacije BiH, a potom naprasito napustio sastanak gdje su se samo trebale raspodijeliti fotelje.
Latić je upozorio da su sarajevski mediji suviše "pojednostavili priču" tako što su personalizirali politiku i političke opcije do te mjere da su stvorili animozitet prema Čoviću i Dodiku kao "razbijačima" BiH, te doveli do toga da je "ravno izdaj"” svako mišljenje ili stav koji bi bio alternativa SDA i DF-u, odnosno SDS-u, PDP-u i NDP-u.
"Čović, koji je osvojio apsolutnu većinu hrvatskih glasova, prihvaćen je kao 'nužno zlo', inače bi radije prihvatili Martina Raguža. Sada ni SDP, a osobito SBB BiH ne smiju ni pomisliti kandidirati se kao alternativa", navodi Latić. Čak i kada bi se Komšić "vratio u igru", Latić očekuje tenzije, pa čak i "dramu unutar sadašnjih članica koalicije".
"Isti lobisti koji su lobirali za rušenje tzv. 'Travanjskog paketa', danas stoje iza ove koalicije. Stoga se bojim da je i međunarodna zajednica podijeljena te da se EU našla u pat-poziciji ako bi i željela intervenirati da se dođe do jedinog realnog rješenja, a to je formiranje 'velike koalicije' kakvu sam zagovarao", zaključio je Latić.
(artinfo.ba/ap)