Trešnje su ukusna ljetna poslastica, a s nutritivnog stajališta njihove su koristi vrlo cijenjene. Dobar su izvor antioksidansa vitamina C i prehrambenih vlakana, a siromašne su mastima i ne sadrže natrijum i kolesterol. Zbog bogatstva nutrijenata i istovremeno umjerene količine kalorija, trešnje su odličan izbor za sve one koji paze na tjelesnu težinu.
70 grama trešnje sadrži:
50 KALORIJA,
1 GRAM UKUPNIH MASTI,
2 GRAMA UKUPNIH UGLJIKOHIDRATA,
2 GRAMA PREHRAMBENIH VLAKANA,
10 GRAMA ŠEĆERA I
1 GRAM PROTEINA
Trešnja sadrži sve vitamine i minerale (osim natrija), iako u manjim količinama, kao i celulozu, pektin te organske kiseline (jabučnu, limunsku, vinsku). Bogata je kalijem te stoga povoljno djeluje na ravnotežu tečnosti u organizmu.
Voće i povrće, pa tako i trešnje ujedno sadrže tisuće fitokemikalija zaslužnih za mnoga zaštitna svojstva ovih važnih namirnica.
„Brojne znanstvene studije pokazuju kako se dovoljan unos voća i povrća vezuje uz manji rizik za pojavu bolesti krvožilnog sustava.“
BOGATE VITAMINIMA I MINERALIMA
Trešnje prirodno sadrže jednostavne šećere, koji im daju energiju. Tu su još vitamini, mineralne tvari i prehrambena vlakna. Svakako treba spomenuti polifenole koji snižavaju koncentraciju masnoća u krvi te pokazuju antioksidativno i protuupalno djelovanje. Svojom se prisutnošću izdvajaju crveni antocijanini koje slijede katehini, klorogenska kiselina, melatonin i dr. Zanimljivo je reći kako trešnje, za razliku od nekih drugih vrsta voća, smanjuju prisutnost mokraćne kiseline u krvi i tako ublažavaju giht. One su od koristi i kod reumatoidnog artritisa, osteoartritisa i lupusa. Smanjuju rizik od prekomjernog zgrušavanja krvi te pojave različitih vrsta raka.
Trešnje je najbolje jesti svježe. Pomiješajte ih s borovnicama i dobit ćete voćnu salatu za poželjeti. Možete dodati cimet u prahu, a osim toga izvrsne su za probavu. Pojedite malu zdjelicu trešanja na prazan želudac te kao jutarnju i popodnevnu užinu.
LJEKOVITOST PETELJKE
Znate li da je peteljka trešnje bogata taninom i mineralima te se one upotrebljavaju u narodnoj medicini za čajeve povezane s problemima bubrega i viškom vode u organizmu.
ČAJ OD PETELJKE TREŠNJE
Zakipite 1 litru vode. Dodajte šaku peteljki i kuhajte oko dvije minute. Ostavite da odstoji oko 15 minuta, procijedite i pijte tijekom dana.
MASKA ZA LICE
Izaberite zdrave i zrele plodove trešnje. Odstranite koštice i propasirate trešnje te u tankom sloju nanesete na lice. Nakon dvadesetak minuta isperite masku s mlakom vodom.
U narodnoj medicini još se koristi i smola od trešnjina stabla te sjemenke od koji se proizvodi ulje.
Nikolina J/artinfo.ba