• LEDA 2

72 obitelji manje

crkva_Kiss.jpg

 

Redoviti blagoslov katoličkih obitelji u župi sv. Ilije Proroka u Kiseljaku, najvećoj od četiri župe u Općini Kiseljak je završen. Prema prikupljenim podatcima, u 1826 obitelji živi ukupno 4798 vjernika. U odnosu na 2018. godinu vjernika je u ovoj župi 223 manje. Ukupno 72 katoličke obitelji u prošloj su godini odselile iz župe, pretpostavlja se da je većina otišla u neku od zapadnoeuropskih zemalja. Istodobno za vrijeme blagoslova obitelji u župi se zateklo 99 obitelji s 260 članova koje trenutačno ne žive u Kiseljaku i koje su kao takve odvojene su od statistike vjernika koji stalno borave u župi, pojasnio je fra Zoran Vuković, kiseljački župnik koji dodaje kako ove godine nije blagoslovljeno 127 obitelji s 311 članova. Pretpostavlja se da prilikom blagoslova nitko od članova zbog radnih ili drugih obveza se nije zatekao u stanu ili kući.. „Svjesni smo da statistika nije potpuna slika naše župne zajednice. U njoj je prikazano stanje koje smo mi zatekli prilikom blagoslova obitelji. U statistiku su uključene obitelji i članovi koji stalno borave u našoj župi“, kaže kiseljački župnik fra Zoran Vuković.

Prema statistici, najviše vjernika živi u naselju Brnjaci gdje ih je u 361 obitelji ukupno 966. Slijedi središte Kiseljaka u kojemu u 340 obitelji žive 863 vjernika. U prigradskim naseljima, na Visočkoj cesti u 216 obitelji žive 532 člana, dok na Kreševskoj cesti 172 katoličke obitelji obitelji broje 476 članova. Najmanje vjernika je u selima Zagorice i Završje u kojima u 18, odnosno 17 katoličkih obitelji živi, u Zagoricama 45, a u Završju 42 vjernika. Kiseljački župnik ukazuje na činjenicu da je među katoličkih obiteljima sve manje onih sa više članova, tek njih sedam koje broje po sedam članova. S po šest članova evidentirane su ukupno 22 obitelji, petočlanih je 114, četvoročlanih 398 dok su najbrojnije obitelji s po dva člana kojih je ukupno 549, dok je vjernika koji žive sami 411. U prosjeku, katoličke obitelji u župi Kiseljak imaju 2,62 člana. Među vjernicima njih 1661 je zaposlen, umirovljenika je 1032, a nezaposlenih 870. Učenika osnovnih škola je 445, srednjih 204, studenata je u župi 178, a djece predškolskog uzrasta 391. Za razliku od broja učenika u osnovnim i srednjim školama čiji se broj, u odnosu na 2018 godinu smanjio, u srednjim školama za 27, a osnovnim 13, broj predškolske djece veći je u odnosu na isto razdoblje prošle godine za četvoro i to jedan od pozitivnih pokazatelja u župi. Razlika između broja umrlih i krštenih u župi Kiseljak u prošloj godini bila je neznatna. Umrla su 62 vjernika, a kršteno ih je 60. Vjenčanja je župi bilo 38, prvopričenika 51, a krizmanika 114.

Iako će Vrhbosanska nabiskupija statistiku svih svojih župa objaviti krajem siječnja, nije teško pretpostaviti da je župa Kiseljak, uspkos trendu odlaska koji je nije zaobišao, i dalje je među vitalnijim. Neumoljiva statistika po svemu sudeći potvrdit će kako vjernici odlaze i iz ekonomski najrazvijenih sredina u koje spada Općina Kiseljak, a među razlozima odlaska, po svemu sudeći, sve je manje onih ekonomske prirode

0
0
0
s2sdefault
  • Taxi

artinfo2019-footer-logo.png

REDAKCIJA PORTALA

artinfo.portal@gmail.com

+387 (0) 62 349 560

marketing@artinfo.ba

POSTANITE DIO TIMA

Copyright 2007-2019 ART  Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

designer17