× Početna Vijesti Sport Kultura Crna kronika Politika Zanimljivosti
  • Načelnik Pejak

renato pejak govornica

O infrastrukturnim projektima, razvoju općine, zainteresiranosti stranih ulagača, poticajima mladima za ostanak, ali i potencijalima kojima raspolaže općina Kreševo, Večernji list dososi razgovar s načelnikom Renatom Pejakom. Osim navedenoga, načelnik Pejak osvrnuo se i na suradnju sa susjednim općinama, višim razinama vlasti, ali i prekograničnu suradnju.

Na koliko kapitalnih projekata lokalna vlast trenutačno radi, koji od njih su prioriteti?

Mi u Općini činimo sve da bismo osnažili infrastrukturu te privukli domaće i strane ulagače. Naša poslovna zona Resnik izgradnjom prometnice Resnik - Volujak svega je nekoliko kilometara od uključenja na autocestu Vc u Lepenici, manje od pola sata vožnje od glavnoga grada Sarajeva. Osim dobre prometne povezanosti i blizine autoceste, prednosti PZ Resnik su uređena vodovodna mreža, odvodnja i javna rasvjeta. Najveća infrastrukturna investicija u posljednjih pedesetak godina je rekonstrukcija regionalne ceste R443 Kreševo - Kiseljak kroz Deru, u dužini od 3,5 KM, gdje je cesta proširena na 6,6 m te su ublaženi najoštriji zavoji i urađena je nova asfaltna podloga, čime je ova prometnica dobila novi izgled. Zasluge za ovu investiciju idu Županijskom ravnateljstvu za ceste, a izvor financiranja je iz kreditnih sredstava kredita koje je odobrila Vlada SBŽ-a. U proteklom razdoblju uredili smo fasadu i zamijenili stolariju u Srednjoj školi Kreševo.

Radili ste i na obnovi lokalnih cesta?

Da, uredili smo niz lokalnih prometnica i osigurali sredstva za rekonstrukciju lokalnih cesta Crnići - Crnički Kamenik, prvu fazu ceste od Blinja prema Lopati, postavili više od pet kilometara javne rasvjete tako da su ovoj godini osvijetljena naseljena mjesta Lipa, Kotarac, manji dio u naselju Polje, naseljeno mjesto Crnići, zaseoci Ramići, Drmači i Handžići. Radimo na izradi projektne dokumentacije za izgradnju sportsko-rekreacijskog centra Lopata koji je projekt budućnosti razvoja turizma kreševskog kraja.

Odlasci mladih ljudi sve su više izraženi. Na koji način ih je moguće zadržati?

Razvojem infrastrukture i privlačenjem novih investicija mladima se otvara mogućnost zaposlenja na području 
naše općine, osim širenja kapaciteta postojećih gospodarstvenih subjekata, u ovoj godini u Kreševu su ostvarene dvije nove velike investicije Sarajevskog kiseljaka i austrijske tvrtke RE Industris.

Radite li na projektima socijalnog karaktera. Kojim?

Općina Kreševo nastoji barem malo olakšati život onima 
koji su odlučili ostati i živjeti u Kreševu. Općina iz proračuna mjesečno pomaže rad dječjeg vrtića “Radost” Kreševo. Tu su naknade za svako novorođenče u iznosu od 300 KM, a ugovore o stipendiranju potpisali smo s čak 32 studenta s područja naše općine.


Osim studenata, pomažete li na neki način učenicima osnovnih i srednjih škola?

Naravno, u posljednjih nekoliko godina značajno smo obogatili škole nastavnim sredstvima i pomagalima, osiguravamo prijevoz učenika na onima relacijama koje nisu pokrivene autobusnim linijama. Općina je planirala sredstva u proračunu u ovoj godini za nabavu udžbenika za osnovnu školu te smo uspjeli do početka školske 2019./2020. godine osigurati besplatne udžbenike za sve učenike od prvog do petog razreda i socijalno najosjetljivijima od petog do devetog razreda. Iduće školske godine besplatne udžbenike imat će svi osnovci od prvog do devetog razreda. Planiramo stipendirati i određen broj učenika za zanimanje CNC operater koje bi se od iduće školske godine izučavalo u SŠ Kreševo. To je briga za naše učenike, ali i briga o potrebama našega gospodarstva gdje bi, nakon izobrazbe za spomenuto zanimanje, naši učenici imali priliku zaposlenja u struci.

Što je s poljoprivrednim poticajima?

Svakog mjeseca sredstvima iz proračuna pomažemo našu poljoprivrednu Zadrugu u njihovu radu, Zadruga vrši otkup mlijeka, a iz proračuna smo od ove godine osigurati dodatnih 20 feninga po litri mlijeka kao mjeru poticaja. U idućem razdoblju pokušat ćemo osigurati poticaj i za proizvođače malina. Plan Zadruge je otvaranje minisirane, a za taj veliki pothvat Općina je već osigurala novac.

Strane investicije važne su za svaku lokalnu zajednicu. Postoji li zanimanje stranih investitora u Kreševo?

Kako sam ranije spomenuo, jedna velika austrijska tvrtka RE Industris otvorila je proizvodni pogon u Kreševu, zaposlila 44 ljudi, od čega 43 osobe ženskog spola. Planovi čelnih ljudi ove tvrtke koja se bavi proizvodnjom ambalaže za prehrambenu, kemijsku i farmaceutsku industriju u Kreševu su veliki, a tome svjedoči i činjenica da su kupili veliku parcelu u našoj Poslovnoj zoni Resnik gdje bismo u idućem razdoblju gradili proizvodne pogone te bi tu priliku za zaposlenje našlo oko 100 naših sugrađana. Bogatstvo vodnog resursa odavno smo prepoznali, a u predstojećem razdoblju u Kreševu planira se otvoriti pivovara. O ovom za sada toliko mogu spomenuti. Zanimanje za ulaganje u Kreševo postoji, a Općina na čijem sam čelu maksimalno će biti servis i podrška svim zainteresiranim ulagačima u naš kraj.

Kakva je suradnja sa susjednim općinama, višim razinama vlasti?

Suradnja sa susjednim općinama je dobra, posebno s općinom Kiseljak, tako je ovih dana u planu potpisivanje sporazuma o uređenju i asfaltiranju dionice između naselja Bukva u općini Kreševo i Brnjaci u općini Kiseljak, realizacija je planirana na proljeće iduće godine. Izgradnjom ove prometnice uslijedilo bi još jedno novo prometno otvorenje ovog dijela naše općine budući da je do sada na ovoj dionici postojala samo makadamska cesta. Dobru suradnju imamo i s višim razinama vlasti, uz čiju smo pomoć sve velike projekte i realizirali. Sve što smo uradili u proteklom razdoblju rezultat je dobro pripremljenih i dobro osmišljenih projekata koje su prepoznale više razine vlasti, ali i partneri izvan BiH, kao što su Državni ured za Hrvate izvan Republike Hrvatske, Vlada Njemačke, Vlada Republike Češke i Vlada Bugarske.

Što biste izdvojili kao najveći potencijal Kreševa? Gdje vidite prostor za napredak?

Geoprometni položaj, blizina autoceste... prilike su za intenzivniji razvoj turizma gdje kreševski kraj ima što ponuditi. Prirodne ljepote i kulturno-povijesna baština dobar su temelj razvoja turizma. Kreševu nedostaje smještajnih kapaciteta, otvorenje jednog hotela barem sa šezdesetak ležajeva je nešto što svi u Kreševu priželjkujemo, a onaj tko se odluči ulagati u ovom smjeru, imat će punu podršku Općine i, nadam se, dobru priliku za uspješno poslovanje. Općina ulaže ogromne napore u razvoj ove oblasti, a rezultati će biti vidljivi u vremenu koje je pred nama.

 

Vecernji.ba

NATJEČAJI RADAR OSMRTNICE MARKETING POŠALJITE VIJEST
  • Načelnik Pejak

renato pejak govornica

O infrastrukturnim projektima, razvoju općine, zainteresiranosti stranih ulagača, poticajima mladima za ostanak, ali i potencijalima kojima raspolaže općina Kreševo, Večernji list dososi razgovar s načelnikom Renatom Pejakom. Osim navedenoga, načelnik Pejak osvrnuo se i na suradnju sa susjednim općinama, višim razinama vlasti, ali i prekograničnu suradnju.

Na koliko kapitalnih projekata lokalna vlast trenutačno radi, koji od njih su prioriteti?

Mi u Općini činimo sve da bismo osnažili infrastrukturu te privukli domaće i strane ulagače. Naša poslovna zona Resnik izgradnjom prometnice Resnik - Volujak svega je nekoliko kilometara od uključenja na autocestu Vc u Lepenici, manje od pola sata vožnje od glavnoga grada Sarajeva. Osim dobre prometne povezanosti i blizine autoceste, prednosti PZ Resnik su uređena vodovodna mreža, odvodnja i javna rasvjeta. Najveća infrastrukturna investicija u posljednjih pedesetak godina je rekonstrukcija regionalne ceste R443 Kreševo - Kiseljak kroz Deru, u dužini od 3,5 KM, gdje je cesta proširena na 6,6 m te su ublaženi najoštriji zavoji i urađena je nova asfaltna podloga, čime je ova prometnica dobila novi izgled. Zasluge za ovu investiciju idu Županijskom ravnateljstvu za ceste, a izvor financiranja je iz kreditnih sredstava kredita koje je odobrila Vlada SBŽ-a. U proteklom razdoblju uredili smo fasadu i zamijenili stolariju u Srednjoj školi Kreševo.

Radili ste i na obnovi lokalnih cesta?

Da, uredili smo niz lokalnih prometnica i osigurali sredstva za rekonstrukciju lokalnih cesta Crnići - Crnički Kamenik, prvu fazu ceste od Blinja prema Lopati, postavili više od pet kilometara javne rasvjete tako da su ovoj godini osvijetljena naseljena mjesta Lipa, Kotarac, manji dio u naselju Polje, naseljeno mjesto Crnići, zaseoci Ramići, Drmači i Handžići. Radimo na izradi projektne dokumentacije za izgradnju sportsko-rekreacijskog centra Lopata koji je projekt budućnosti razvoja turizma kreševskog kraja.

Odlasci mladih ljudi sve su više izraženi. Na koji način ih je moguće zadržati?

Razvojem infrastrukture i privlačenjem novih investicija mladima se otvara mogućnost zaposlenja na području 
naše općine, osim širenja kapaciteta postojećih gospodarstvenih subjekata, u ovoj godini u Kreševu su ostvarene dvije nove velike investicije Sarajevskog kiseljaka i austrijske tvrtke RE Industris.

Radite li na projektima socijalnog karaktera. Kojim?

Općina Kreševo nastoji barem malo olakšati život onima 
koji su odlučili ostati i živjeti u Kreševu. Općina iz proračuna mjesečno pomaže rad dječjeg vrtića “Radost” Kreševo. Tu su naknade za svako novorođenče u iznosu od 300 KM, a ugovore o stipendiranju potpisali smo s čak 32 studenta s područja naše općine.


Osim studenata, pomažete li na neki način učenicima osnovnih i srednjih škola?

Naravno, u posljednjih nekoliko godina značajno smo obogatili škole nastavnim sredstvima i pomagalima, osiguravamo prijevoz učenika na onima relacijama koje nisu pokrivene autobusnim linijama. Općina je planirala sredstva u proračunu u ovoj godini za nabavu udžbenika za osnovnu školu te smo uspjeli do početka školske 2019./2020. godine osigurati besplatne udžbenike za sve učenike od prvog do petog razreda i socijalno najosjetljivijima od petog do devetog razreda. Iduće školske godine besplatne udžbenike imat će svi osnovci od prvog do devetog razreda. Planiramo stipendirati i određen broj učenika za zanimanje CNC operater koje bi se od iduće školske godine izučavalo u SŠ Kreševo. To je briga za naše učenike, ali i briga o potrebama našega gospodarstva gdje bi, nakon izobrazbe za spomenuto zanimanje, naši učenici imali priliku zaposlenja u struci.

Što je s poljoprivrednim poticajima?

Svakog mjeseca sredstvima iz proračuna pomažemo našu poljoprivrednu Zadrugu u njihovu radu, Zadruga vrši otkup mlijeka, a iz proračuna smo od ove godine osigurati dodatnih 20 feninga po litri mlijeka kao mjeru poticaja. U idućem razdoblju pokušat ćemo osigurati poticaj i za proizvođače malina. Plan Zadruge je otvaranje minisirane, a za taj veliki pothvat Općina je već osigurala novac.

Strane investicije važne su za svaku lokalnu zajednicu. Postoji li zanimanje stranih investitora u Kreševo?

Kako sam ranije spomenuo, jedna velika austrijska tvrtka RE Industris otvorila je proizvodni pogon u Kreševu, zaposlila 44 ljudi, od čega 43 osobe ženskog spola. Planovi čelnih ljudi ove tvrtke koja se bavi proizvodnjom ambalaže za prehrambenu, kemijsku i farmaceutsku industriju u Kreševu su veliki, a tome svjedoči i činjenica da su kupili veliku parcelu u našoj Poslovnoj zoni Resnik gdje bismo u idućem razdoblju gradili proizvodne pogone te bi tu priliku za zaposlenje našlo oko 100 naših sugrađana. Bogatstvo vodnog resursa odavno smo prepoznali, a u predstojećem razdoblju u Kreševu planira se otvoriti pivovara. O ovom za sada toliko mogu spomenuti. Zanimanje za ulaganje u Kreševo postoji, a Općina na čijem sam čelu maksimalno će biti servis i podrška svim zainteresiranim ulagačima u naš kraj.

Kakva je suradnja sa susjednim općinama, višim razinama vlasti?

Suradnja sa susjednim općinama je dobra, posebno s općinom Kiseljak, tako je ovih dana u planu potpisivanje sporazuma o uređenju i asfaltiranju dionice između naselja Bukva u općini Kreševo i Brnjaci u općini Kiseljak, realizacija je planirana na proljeće iduće godine. Izgradnjom ove prometnice uslijedilo bi još jedno novo prometno otvorenje ovog dijela naše općine budući da je do sada na ovoj dionici postojala samo makadamska cesta. Dobru suradnju imamo i s višim razinama vlasti, uz čiju smo pomoć sve velike projekte i realizirali. Sve što smo uradili u proteklom razdoblju rezultat je dobro pripremljenih i dobro osmišljenih projekata koje su prepoznale više razine vlasti, ali i partneri izvan BiH, kao što su Državni ured za Hrvate izvan Republike Hrvatske, Vlada Njemačke, Vlada Republike Češke i Vlada Bugarske.

Što biste izdvojili kao najveći potencijal Kreševa? Gdje vidite prostor za napredak?

Geoprometni položaj, blizina autoceste... prilike su za intenzivniji razvoj turizma gdje kreševski kraj ima što ponuditi. Prirodne ljepote i kulturno-povijesna baština dobar su temelj razvoja turizma. Kreševu nedostaje smještajnih kapaciteta, otvorenje jednog hotela barem sa šezdesetak ležajeva je nešto što svi u Kreševu priželjkujemo, a onaj tko se odluči ulagati u ovom smjeru, imat će punu podršku Općine i, nadam se, dobru priliku za uspješno poslovanje. Općina ulaže ogromne napore u razvoj ove oblasti, a rezultati će biti vidljivi u vremenu koje je pred nama.

 

Vecernji.ba

REDAKCIJA PORTALA

artinfo.portal@gmail.com

Marketing

marketing@artinfo.ba

Copyright 2007-2023 ART Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

Uvjeti korištenja Pravila privatnosti Kolačići Impressum

Pravila o kolačićima

Ova stranica koristi samo nužne kolačiće kako bi Vam omogućili bolje i ugodnije surfanje. Korištenjem web stranice slažete se sa uvjetima korištenja kolačića.