Sutra ujutro u 3 sata prestaje ljetno računanje vremena, i prelazi se na zimsko. To znači da kazaljke na satu treba pomaknuti jedan sat unatrag, s tri sata ujutro na 2 sata.
Od sutra starta i obveza paljenja svjetala na automobilima i tijekom dana, na što vozači trebaju pripaziti.
Također, mijenja se i obračun električne energije. Prema višoj tarifi obračunava se električna energija utrošena od 7 do 21 sat, a po nižoj ona utrošena od 21 do 7 sati.
EU je donijela odluku o ukidanju ljetnog i zimskog vremena, a posljednje pomicanje kazaljki trebalo bi biti 2021. godine.
Stručnjaci upozoravaju da pomjeranje sata remeti čovjekov bioritam i ustaljene obrasce spavanja što može imati značajne posljedice po zdravlje.
U pravilu je čovjeku potreban otprilike jedan dan da se njegovo tijelo prilagodi promjeni uzrokovanom pomjeranjem sata, no stručnjaci ističu da je sve individualno i da neke osobe posljedice mogu osjećati i sedam dana nakon pomjeranja sata.
Među najčešćim nuspojavama pomjeranja sata je nesanica koja, pokazala su istraživanja, najlakše pada "noćnim pticama". Osim toga, pomjeranje sat može poremetiti hormonalnu sliku i uzrokovati niz tegoba poput glavobolje, nervoze i depresije, ali i uzrokovati hronični umor i osjetljivost na promjenu vremena.
BM/Artinfo.ba