Huseina Smajića poduzetnika iz Bugojna Večerenji list proglasio je osobom godine u BiH, za 2014. godinu. Naime, Bugojanac je na svojoj zemlji otkrio temelje srednjovjekovne crkve te najavio kako zemljište želi darovati nadbiskupiji Vrhbosanskoj, ali i financirati izgradnju crkve, pa ako treba i srušiti i svoju kuću.”
Nakon dobivene nagrade Smajić je odmah počeo s radovima. Pod vodstvom arheologa iz Travnika otkopani su temelji a Smajić je prihvatio prijedlog stručnjaka da se temelji konzerviraju, a na istom lokalitetu napravi crkva starih dimenzija.
Ubrzo nakon toga, za naručitelja Vrhbosansku nadbiskupiju odnosno župu Svetog Ante Padovanskog u Bugojnu i tadašnjeg župnika fra Zorana Tadića, načinjen je idejni projekt izgradnje spomen kapelice "Crkvine".
Riječ je o gradskoj bugojanskoj župi a spomen kapelica je reminiscencija na ranokršćansku crkvu koja je u neposrednoj blizini, a ista je konzervirana, kao arheološki nalaz pod nadzorom arheologa Stipana Dilbera iz Franjevačkog muzeja iz Tomislavgrada.
Za potrebe projekta već su ishođena urbanistička suglasnost i građevinska dozvola kao naravno i suglasnost Vrhbosanske nadbiskupije na projekt, odnosno projektno rješenje po kojemu (glavnom projektu) se radovi i izvode a koje budnim okom prate aktualni župnik fra Hrvoje Radić ali i projektant dipl.ing.arh.Zdenko Antunović.
Projekt sakralnog objekta urađen je na temelju zahtjeva tadašnjeg župnika fra Zorana Tadića i Husejna Smajića, koji je darovao zemljišnu parcelu sa pristupnim putem za izgradnju spomen kapelice.
Sakralni objekt sadržajno je projektiran kao Spomen kapelica, iz razloga što se na istom lokalitetu nalaze arheološki ostatci ranokršćanske crkve bazilikalnog tipa koji spadaju u prvu zonu zaštite i za koju se trebaju poduzeti posebne mjere zaštite propisane zakonom.
Foto: Aktualni radovi
Foto: Ranokršćanska crkva
Objekt je funkcionalno podijeljen na dvije cjeline koje funkcioniraju, po potrebi samostalno, odnosno predstavljaju jedinstvenu funkcionalnu cjelinu, a podijeljeni su na sakralni prostor u prizemlju te prostore za muzejsku postavku i dvoranu za edukacije i predavanja koji su smješteni u kripti.
Trenutno je u tijeku izrada projekta interijera, u koji će pored autora projekta biti uključen i Ilija Skočibušić, akademski kipar iz Tomislavgrada.
Već sada ova spomen kapelica postaje mjesto susreta, mira, ljubavi i radosti među ljudima.
IM/artinfo.ba