Sestre klarise iz Samostana u Brestovskom uz svoj su narod ostale i u najtežim ratnim vremenima
Blagdan sv. Klare Asiške utemeljiteljice drugog franjevačkog reda koja je živjela prije više od sedam i pol stoljeća, na poseban se način slavi u Brestovskom pokraj Kiseljaka. Ondje su njezine sljedbenice, sestre klarise došle prije 30 godina i ostale usprkos brojnim nevoljama, prije svega ratu koji je uskoro po njihovu dolasku bjesnio na ovim prostora. I dok je samostan gorio, sestre su u njemu ostale dijeleći sudbinu katoličkog puka ovog kraja. Njihove su molitve i zagovor, vjeruju mnogi, spasile ovaj kraj od još većih stradanja i progona kao što je sv. Klara od neprijatelja spasila rodni Asiz. Na povijest dolaska sestara klarisa u propovijedi na misi koja je služena ispred Samostana sv. Klare, podsjetio je fra Marko Semren, pomoćni biskup banjalučki, uz sudjelovanje brojnih svećenika među kojima je bio i fra Jozo Marinčić, provincijal Franjevačke provincije Bosne Srebrene.
„Više od sedam stoljeća na ovim prostorima djeluju prvi i treći franjevački red. Ono što nam je nedostalo bio je drugi franjevački red te fra Luka Markešić, tadašnji provincijal zajedno sa sestrom Ivanom Šuljić donosi 1988 godine odluku o dolasku klarisa u BiH. Već u lipnju 1989. godine sestra Ivana sa još tri sestre dolazi iz Splita u Brestovsko. Vjerni bosanski puk prilgrlio je sestre otvorena srca, a one ih nisu napustile ni u najtežim vremenina. Svojom hrabrošću, molitvom i pouzdanjem u Krista Samostan u Brestovskom nisu napustile ni kada je zdanje gorilo. Uvijek s osmijehom na licu, sljedbenice sv. Klare čiji blagdan slavimo 11. kolovoza unutar samostanskih zidova već 30 godina na ovim prostorima u molitvi i tišini šalju poruku o vrijednosti života s Bogom i za čovjeka. Uz molitvu vrijedno rade, obrađujući vrt, pekući hostije, vezući, šivajući“, kazao je biskup Semren podsjećajući vjernike na svakodnevicu sestara klarisa koji je Samostanu u Brestovskom, jedinom ovog reda u BiH trenutačno osam.
Četiri sestre klarise iz Samostana sv. Klare u Brestovskom položile je doživotne zavjete, jedna privremene, dok su preostale tri ostale novakinje. Iako žive u strogoj klauzuri i tek u rijetkim prilikama napuštaju samostan na svetkovinu sv. Klare našle su načina podijeliti radost proslave s brojnim vjernicima kojima su iza samostanski rešetaka podijeli blagoslov i riječi ohrabrenja. „Ovo je nama najradosniji dan u godini i sretne smo što nam je došlo toliko vjernika ali i naše braće svećenika među kojima je biskup fra Marko Semren i naš provincijal fra Jozo“, kaže nam sestra Hijacinta Batinić, opatica zajednice sestara klarisa u Brestovskom. Uz vjernike župe Brestovsko, blagdan utemeljiteljice reda sestara klarisa, okupio je brojne vjernike iz okolnih župa, Lepeničke i Lašvanske doline kao i drugih krajeva BiH.
Sveta Klara Asiška je rođena u plemićkoj obitelji 1193. god. u talijanskom gradu Asizu (Assisi). Oduševljena idealom siromaštva koji je pronosio njezin sugrađanin i suvremenik sveti Franjo Asiški, odlučila je, unatoč protivljenju svoje obitelji, pobjeći od kuće i pridružiti se subraći svetog Franje, koji su obitavali u crkvici Porcijunkuli. To je učinila, iskravši se noću, u svojoj 18. godini 1211. Mala braća su joj napravila samostan uz crkvicu svetog Damjana, u koju su s njom došle živjeti i druge djevojke nošene istim idealima siromaštva, čistoće i poslušnosti. Klarise pripadaju drugom franjevačkom redu, a žive prema Pravilu koji je napisala sveta Klara – prvom pravilu koji je napisala jedna žena. Iako je živjela samozatajnim, jednostavnim i pobožnim životom, njezina je svetost svima bila uočljiva, pa ju je već dvije godine nakon smrti papa Aleksandar IV. proglasio svetom. Štuje se kao zaštitnica očnih bolesnika, lijepog vremena, zlatara, vezilja, televizije. Spomendan joj se slavi na dan smrti, 11.kolovoza.
Artinfo.ba