Projekt Caritasa BK BiH financiran iz Predpristupnih fondova Europske unije
Kiseljak, Kreševo i Fojnica dobili su 20 njegovatelja starijih i nemoćnih osoba. U proteklih šest mjeseci oni su prošli obuku koja se sastojala od oko 500 nastavnih sati, kombinaciji teorijske i praktične nastave. Teorijski dio nastave realiziran je u suradnji sa Srednjom strukovnom školom Fojnica čije je sjedište u Kiseljaku, dok su praktični dio obuke polaznici imali u Zavodu za zbrinjavanje mentalno invalidnih osoba u Bakovićima u općini Fojnica. Cetrifikati koji su im uručeni po završetku obuke provedene uz potporu Službe za zapošljavanje Srednjobosanske županije i uz odobrenje županijskog ministarstva obrazovanja, trebali bi njegovateljima osigurati posao.
Dio polaznika nije došao na svečanost dodjele cetrifikata upriličene u Kiseljaku jer već rade ono za što su se obučavali proteklih šest mjeseci. Posao u što skorije vrijeme, kako su nam kazali, priželjkuju i ostali njegovatelji koji su uspješno završili obuku. Certifikate polaznicima uručio je Željko Lončar, ravnatelj Službe za zapošljavanje SBŽ.
Po riječima Danijele Bošnjak, asistentice u Projektu, obuka za njegovatelje starijih i nemoćnih osoba dio je Projekta jačanja profesionalne edukacije odraslih u ruralnim sredinama. Radi se o Projektu Caritasa Biskupske konferencije BiH financiranog sredstvima Europske unije, iz predpristupnih fondova namijenjenih Projektima prekogranične suradnje. Partnere u ovom Projektu Caritas BK BiH je našao u Caritasu Šabca, a njime su pored spomenute, bile obuhvaćene još dvije općine u Srbiji.
"U sklopu ovog Projekta imali smo šest treninga i jednu obuku za njegovatelje starijih osoba. Treninge smo organizirali u šest različitih oblasti. Tako smo imali trening za turističke vodiče, organsku proizvodnju sira, uzgoj i preradu ljekovitog bilja, uzgoj jagodičastog voća, pčelarstvo i pisanje projekata i poslovnih planova", pojasnila nam je Bošnjak.
Treninge i obuku za njegovatelje starijih i nemoćnih prošlo je ukupno 113 osoba, a želja svih polaznika je s novim stečenim znanjima lakše do posla i egzistencije. Za poslom u SBŽ, prema evidenciji Službe za zapošljavanje, traga više od 40 tisuća osoba. Nova znanja i vještine mogle bi biti ključne za zapošljavanje i samozapošljavanje nezaposlenih.
(artinfo.ba/ap)