× Početna Vijesti Sport Kultura Crna kronika Politika Zanimljivosti

57000805_2386051018344708_5957704528198369280_n.jpg

56718516_2386051061678037_5201139197125066752_n.jpg

 

 

Udruga mladih Korak, premda mlada, igra važnu ulogu u kulturnom i sportskom životu Brnjaka, ali i cijele općine Kiseljak. Na održanoj Skupštini predstavili su novo vodstvo, koje će u narednom periodu na najljepši način predstavljati svoju udrugu i svoje mjesto.

Za predsjednika je izabran Mateo Vukoja, koji će na toj funkciji zamijeniti Valentinu Gluvić. Potpredsjednica je Nikolina Lukić. Funkciju tajnice obnašat će Anđela Korčanin , dok će članovi upravnog tijela biti Ana Gluvić i Lorena Matić.

Mateo Vukoja ambiciozni je i svestrani 23-godišnjak. Osim fakultetskog obrazovanja i funkcije predsjednika Udruge Korak, vrlo je aktivan i u Crvenom križu Kiseljak i Vijeću mladih Općine Kiseljak. Povodom izbora za predsjednika kontaktirali smo Matea, koji budi nadu i vjeru u omladinu našega kraja.

ARTINFO : Kakvi su prvi dojmovi nakon preuzimanja dužnosti predsjednika ?

Moram priznati da sam počastvovan što sam jednoglasno izabran za novog predsjednika Udruge mladih ''Korak'' na mandat od dvije godine a čiji sam volonter od samog postojanja i početka rada udruge. Velika je čast i privilegija a ujedno i velika odgovornost upravljati svime, te se u isto vrijeme boriti održati mlade na okupu s obzirom na globalni problem masovnog odlaska mladih. Želim se zahvaliti članovima starog upravnog tijela Udruge ''Korak'' na čelu sa predsjednicom Valentinom Gluvić, koji su pokrenuli cijelu ovu priču a znam da nije bilo lako, uspjeli animirati mlade ljude da se priključe i da uspješno realiziraju mnogo projekata.

 ARTINFO :Jesi li zadovoljan dosadašnjim radom Udruge ?

Udruga mladih ''Korak'' kao relativno novo i mlado udruženje na našem području postoji od prosinca 2017. godine kada je i održana Skupština, a iza sebe u tako kratkom vremenskom periodu broji mnogo uspješno realiziranih projekata. Dati ću sebi za pravo da kažem da je naša Udruga ''Korak'' najaktivnija udruga na području općine Kiseljak. U prilog tome govori i činjenica da minimalno jedan projekt realiziramo svakog mjeseca, u što se možete uvjeriti i na našim stranicama na društvenim mrežama poput Facebooka i Instagrama.

ARTINFO : Kakvi su planovi u budućnosti, koje aktivnosti planirate organizirati i iz kojih područja ?

Preuzimanjem dužnosti predsjednika osmišljen je i predstavljen plan rada i aktivnosti udruge kroz tekuću 2019.godinu. Prvi projekt u novom mandatu bio je ''Tradicionalne Poklade u Brnjacima'' koje su održane početkom ožujka. Uveliko se sastajemo, jednom tjedno, s obzirom da organizujemo već krajem ovog mjeseca dvodnevni projekt ''Šareni Uskrs 2019''. U lipnju po završetku školske godine za osnovce ćemo organizirati ''Veseli dan'' kao nagrada za uspješno završenu školsku godinu. Što se tiče aktivnosti iz oblasti sporta, imamo u planu turnire u stolnom tenisu i košarci. Također u rujnu planiramo posjetiti i područnu Osnovnu školu u Brnjacima te darovati naše prvačiće za sretan i uspješan početak obrazovanja. Biti će organizirane i edukacije iz oblasti zdravlja u studenom i prosincu na temu Dijabetesa i HIV/AIDS-a. U prosincu, po planiranom nas očekuje darivanje dobre dječice za sv. Nikolu, zatim domjenak i okupljanje dragih mještana nakon Polnoćke u Hrvatskom domu ''Brnjaci''. Ne smijem zaboraviti spomenuti i održavanje humanitarnih akcija. Važno je da navedem, Udruga mladih ''Korak'' je prošle godine pokrenula inicijativu prema Vijeću mladih Federacije BiH za reorganizaciju Vijeća mladih općine Kiseljak koje je postojalo od 2013.godine ali je bilo neaktivno te zahvaljujući našoj udruzi u siječnju ove godine održana je Reizborna Skupština Vijeća mladih općine Kiseljak na kojoj je izabrano novo rukovodstvo kojeg čine između ostalog i članovi naše udruge. Ono što također imamo u planu u toku ove godine je održati edukacije o pisanju projekata i organizirati javne tribine na kojima će mladima biti predstavljen Zakon o mladima FBiH, što je neophodno jer velika većina mladih nažalost, nije upoznata da uopće postoji Zakon o mladima na nivou FBiH a da ne govorim o tome da nisu upoznati koja prava imaju.

ARTINFO : Kakva je suradnja s ostalim Udrugama iz SBK ?

Do sada smo surađivali s Crvenim križom Kiseljak i to kroz 2 projekta. Prvi projekt je bila humanitarna akcija prikupljanja prehrambenih i higijenskih sredstava za socijalno ugrožene, a drugi put u akciji ''Spasi život'' u svibnju 2018.godine., kada smo besplatno mjerili nivo šećera u krvi i krvnog tlaka te članovi prve pomoći Crvenog križa pokazivali metode i tehnike u pružanju prve pomoći u hitnim stanjima. Moram istaći da smo 16. travnja pozvani od strane Crvenog križa Kiseljak da učestvujemo na Općinskom takmičenju iz pružanja prve pomoći koje će se održati na Brestovskom. Također smo surađivali i sa HKUD Gromiljak koji su uvijek bili tu da nas podrže u svim projektima iz oblasti kulture u svrhu očuvanja tradicije Brnjaka.

ARTINFO : Koliko brojite članova ?

Naša udruga trenutno broji oko 20 aktivnih članova. Ovim putem im se želim javno zahvaliti na njihovoj požrtvovanosti jer su i pored svog privatnog života i obaveza pronašli vremena da se sastaju po jako lošim vremenskim uvjetima a sve u svrhu da rade u korist mladih. Trebamo to cijeniti i čuvati jer, kao što naši mještani vole reći  ''Oni su nova mlada snaga Brnjaka''. Mnogo sam ponosan na njih i sretan što sam dio jedne obitelji koja se zove Korak.

ARTINFO : Kratak komentar na konstantno iseljavanje mladih ?

Kada je riječ o iseljavanju mladih moram priznati da sam užasnut zbog masovnog odlaska mladih, obrazovanih, perspektivnih ljudi iz nama svima dobro poznatih razloga. Međutim, ono što mogu reći ispred Udruge mladih ''Korak'' je da nećemo sigurno moći spriječiti odlazak mladih jer se time trebaju baviti druge institucije, ali ono što sa sigurnošću možemo obećati jeste da ćemo raditi za mlade ljude koji ostaju, za nove mlade naraštaje koji tek dolaze, kao što već i radimo.

 

Mateu i udruzi želimo puno sreće u daljnjem radu i svim projektima.

 

BM/ARTINFO.BA

NATJEČAJI RADAR OSMRTNICE MARKETING POŠALJITE VIJEST

57000805_2386051018344708_5957704528198369280_n.jpg

56718516_2386051061678037_5201139197125066752_n.jpg

 

 

Udruga mladih Korak, premda mlada, igra važnu ulogu u kulturnom i sportskom životu Brnjaka, ali i cijele općine Kiseljak. Na održanoj Skupštini predstavili su novo vodstvo, koje će u narednom periodu na najljepši način predstavljati svoju udrugu i svoje mjesto.

Za predsjednika je izabran Mateo Vukoja, koji će na toj funkciji zamijeniti Valentinu Gluvić. Potpredsjednica je Nikolina Lukić. Funkciju tajnice obnašat će Anđela Korčanin , dok će članovi upravnog tijela biti Ana Gluvić i Lorena Matić.

Mateo Vukoja ambiciozni je i svestrani 23-godišnjak. Osim fakultetskog obrazovanja i funkcije predsjednika Udruge Korak, vrlo je aktivan i u Crvenom križu Kiseljak i Vijeću mladih Općine Kiseljak. Povodom izbora za predsjednika kontaktirali smo Matea, koji budi nadu i vjeru u omladinu našega kraja.

ARTINFO : Kakvi su prvi dojmovi nakon preuzimanja dužnosti predsjednika ?

Moram priznati da sam počastvovan što sam jednoglasno izabran za novog predsjednika Udruge mladih ''Korak'' na mandat od dvije godine a čiji sam volonter od samog postojanja i početka rada udruge. Velika je čast i privilegija a ujedno i velika odgovornost upravljati svime, te se u isto vrijeme boriti održati mlade na okupu s obzirom na globalni problem masovnog odlaska mladih. Želim se zahvaliti članovima starog upravnog tijela Udruge ''Korak'' na čelu sa predsjednicom Valentinom Gluvić, koji su pokrenuli cijelu ovu priču a znam da nije bilo lako, uspjeli animirati mlade ljude da se priključe i da uspješno realiziraju mnogo projekata.

 ARTINFO :Jesi li zadovoljan dosadašnjim radom Udruge ?

Udruga mladih ''Korak'' kao relativno novo i mlado udruženje na našem području postoji od prosinca 2017. godine kada je i održana Skupština, a iza sebe u tako kratkom vremenskom periodu broji mnogo uspješno realiziranih projekata. Dati ću sebi za pravo da kažem da je naša Udruga ''Korak'' najaktivnija udruga na području općine Kiseljak. U prilog tome govori i činjenica da minimalno jedan projekt realiziramo svakog mjeseca, u što se možete uvjeriti i na našim stranicama na društvenim mrežama poput Facebooka i Instagrama.

ARTINFO : Kakvi su planovi u budućnosti, koje aktivnosti planirate organizirati i iz kojih područja ?

Preuzimanjem dužnosti predsjednika osmišljen je i predstavljen plan rada i aktivnosti udruge kroz tekuću 2019.godinu. Prvi projekt u novom mandatu bio je ''Tradicionalne Poklade u Brnjacima'' koje su održane početkom ožujka. Uveliko se sastajemo, jednom tjedno, s obzirom da organizujemo već krajem ovog mjeseca dvodnevni projekt ''Šareni Uskrs 2019''. U lipnju po završetku školske godine za osnovce ćemo organizirati ''Veseli dan'' kao nagrada za uspješno završenu školsku godinu. Što se tiče aktivnosti iz oblasti sporta, imamo u planu turnire u stolnom tenisu i košarci. Također u rujnu planiramo posjetiti i područnu Osnovnu školu u Brnjacima te darovati naše prvačiće za sretan i uspješan početak obrazovanja. Biti će organizirane i edukacije iz oblasti zdravlja u studenom i prosincu na temu Dijabetesa i HIV/AIDS-a. U prosincu, po planiranom nas očekuje darivanje dobre dječice za sv. Nikolu, zatim domjenak i okupljanje dragih mještana nakon Polnoćke u Hrvatskom domu ''Brnjaci''. Ne smijem zaboraviti spomenuti i održavanje humanitarnih akcija. Važno je da navedem, Udruga mladih ''Korak'' je prošle godine pokrenula inicijativu prema Vijeću mladih Federacije BiH za reorganizaciju Vijeća mladih općine Kiseljak koje je postojalo od 2013.godine ali je bilo neaktivno te zahvaljujući našoj udruzi u siječnju ove godine održana je Reizborna Skupština Vijeća mladih općine Kiseljak na kojoj je izabrano novo rukovodstvo kojeg čine između ostalog i članovi naše udruge. Ono što također imamo u planu u toku ove godine je održati edukacije o pisanju projekata i organizirati javne tribine na kojima će mladima biti predstavljen Zakon o mladima FBiH, što je neophodno jer velika većina mladih nažalost, nije upoznata da uopće postoji Zakon o mladima na nivou FBiH a da ne govorim o tome da nisu upoznati koja prava imaju.

ARTINFO : Kakva je suradnja s ostalim Udrugama iz SBK ?

Do sada smo surađivali s Crvenim križom Kiseljak i to kroz 2 projekta. Prvi projekt je bila humanitarna akcija prikupljanja prehrambenih i higijenskih sredstava za socijalno ugrožene, a drugi put u akciji ''Spasi život'' u svibnju 2018.godine., kada smo besplatno mjerili nivo šećera u krvi i krvnog tlaka te članovi prve pomoći Crvenog križa pokazivali metode i tehnike u pružanju prve pomoći u hitnim stanjima. Moram istaći da smo 16. travnja pozvani od strane Crvenog križa Kiseljak da učestvujemo na Općinskom takmičenju iz pružanja prve pomoći koje će se održati na Brestovskom. Također smo surađivali i sa HKUD Gromiljak koji su uvijek bili tu da nas podrže u svim projektima iz oblasti kulture u svrhu očuvanja tradicije Brnjaka.

ARTINFO : Koliko brojite članova ?

Naša udruga trenutno broji oko 20 aktivnih članova. Ovim putem im se želim javno zahvaliti na njihovoj požrtvovanosti jer su i pored svog privatnog života i obaveza pronašli vremena da se sastaju po jako lošim vremenskim uvjetima a sve u svrhu da rade u korist mladih. Trebamo to cijeniti i čuvati jer, kao što naši mještani vole reći  ''Oni su nova mlada snaga Brnjaka''. Mnogo sam ponosan na njih i sretan što sam dio jedne obitelji koja se zove Korak.

ARTINFO : Kratak komentar na konstantno iseljavanje mladih ?

Kada je riječ o iseljavanju mladih moram priznati da sam užasnut zbog masovnog odlaska mladih, obrazovanih, perspektivnih ljudi iz nama svima dobro poznatih razloga. Međutim, ono što mogu reći ispred Udruge mladih ''Korak'' je da nećemo sigurno moći spriječiti odlazak mladih jer se time trebaju baviti druge institucije, ali ono što sa sigurnošću možemo obećati jeste da ćemo raditi za mlade ljude koji ostaju, za nove mlade naraštaje koji tek dolaze, kao što već i radimo.

 

Mateu i udruzi želimo puno sreće u daljnjem radu i svim projektima.

 

BM/ARTINFO.BA

REDAKCIJA PORTALA

artinfo.portal@gmail.com

Marketing

marketing@artinfo.ba

Copyright 2007-2023 ART Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

Uvjeti korištenja Pravila privatnosti Kolačići Impressum

Pravila o kolačićima

Ova stranica koristi samo nužne kolačiće kako bi Vam omogućili bolje i ugodnije surfanje. Korištenjem web stranice slažete se sa uvjetima korištenja kolačića.