Okrugli stol "Trgovina ljudima i procjena situacije u vezi s migrantima i izbjeglicama u BiH", održan je u utorak u Vitezu, u okviru obilježavanja Europskog dana pravde.
Savjetnik za borbu protiv trgovine ljudima u Misiji OESS-a u BiH Boris Topić kazao je novinarima kako je izvješće, koje je OESS izradio tijekom proteklog ljeta, pokazalo da se migranti ne zadržavaju u Srednjobosanskoj županiji (SBŽ), nego im je ona tranzitno područje, na putu prema Unsko-sanskoj županiji, te dalje prema Europskoj uniji.
"Tijekom izrade izvješća intervjuirane su 182 institucije, kao i skupine građana i religijske zajednice, a ustanovljen je nedovoljno koordiniran pristup migrantskoj krizi od svih onih koji su nadležni da adekvatno odgovore na ove izazove", istaknuo je Topić.
Dodao je kako se to osobito ogleda u stupnju identifikacije potencijalnih žrtava trgovine ljudima ili rodno zasnovanog nasilja.
"Iako je u vrijeme rada na izvješću u BiH ušlo oko 6.500 migranata, nije bio identificiran nijedan slučaj trgovine ljudima, što je zabrinjavajuće", naglasio je.
Predsjednica Županijskog suda u Novom Travniku Katica Jozak-Mađar kazala je da migracijski val predstavlja globalni problem, kao i da postoje međunarodni standardi koje BiH mora implementirati.
"Moramo se educirati kako bismo primijenili bolje prakse, razumjeli situaciju i zaštitili one kojima je to potrebno, a osobito žrtve trgovine ljudima", istaknula je Jozak-Mađar.
Okrugli stol je organiziran uz suradnju i podršku Misije OESS-a u BiH i okupio je predstavnike ministarstava, sudova, tužiteljstva, Službe za poslove sa strancima, Odvjetničke komore, centara za socijalni rad, te drugih vladinih i nevladinih organizacija u SBŽ-u.
artinfo.ba | preuzeto s portala dnevnik.ba