U parlaonici koja je održana na ovotjednom sastanku za studente u franjevačkoj crkvi pod nazivom “Njemačka ili Hercegovina - otići ili o(p)stati” nadmoćno je pobijedila skupina studenata koja je bila za ostanak u zemlji jer je imala jače argumente, piše Večernji list BiH.
Sudeći prema informacijama koje su se mogle dobiti od sudionika toga događaja, rasprava je bila i više nego vatrena, a ono što najviše iznenađuje su argumenti koje su mladi iznijeli, osobito oni koji su izrazili stav kako bi ostali u ovoj zemlji umjesto da idu u Njemačku i tamo grade svoj život.
"Mi mladi trebamo ostati u državi i zasukati rukave, početi raditi jer ne treba se stidjeti posla, ma kakav on bio. Ako smo kvalitetni, vrlo brzo ćemo dobiti posao u struci. Da radimo kao oni u Njemačkoj, 10 do 12 sati, i mi bismo bili “Njemačka”. Čini se kako su pojedini mediji, poput interneta, novina, televizije, plaćeni poticati mlade, pa i cijele obitelji na odlazak. I prije se odlazilo u inozemstvo “trbuhom za kruhom”, ali nije bilo ovolike medijske senzacije i reklame oko toga. Stranci žele mlade obrazovane i gotove ljude kako bi sebe učvrstili i ojačali. Trebamo ostati te radom, zalaganjem i vlastitim stalnim obrazovanjem, ulaganjem u sebe, jačati svoju, a ne tuđu zemlju", bile su izjave onih koji su zauzeli stav kako treba ostati u BiH i na kraju su s takvim argumentima pobijedili.
Dodali su kako se stvara stav da je novac pokretač svega, ali su i istaknuli kako ima mnogo ljudi koji imaju osiguranu egzistenciju, ali to im nije dovoljno kako bi bili sretni.
I ovaj događaj samo je pokazatelj koliko mladi razmišljaju o pitanju odlaska. Iako raduje činjenica kako još uvijek ima onih koji bi ostali ovdje i pokušali ovu državu učiniti boljom i kvalitetnijom za život, samo je pitanje koliko će još biti na tome tragu.
Stalni politički sukobi, pravna nesigurnost i socijalni nemir samo su neki od razloga zašto bi mladi mogli promijeniti svoje mišljenje i otići u druge zemlje. To će se i dogoditi ako institucije ne postanu učinkovitije, piše Večernji list, BiH.
artinfo.ba | preuzeto s portala dnevnik.ba