Nakon korištenja sportske dvorane, izmišljen problem i sa školskim autobusima
Pritisci na Osnovnu školu Kiseljak kao i sve druge školske ustanove koje rade prema hrvatskom nastavnom planu i programu u ovoj srednjobosanskoj općini s hrvatskom većinom ne jenjavaju. Nekoliko mjeseci nakon prosvjeda roditelja učenika OŠ Kiseljak 1 Bilalovac koja sa OŠ Kiseljak dijeli školsko dvorište zbog navodnog uskraćivanja korištenja sportske dvorane učenicima bošnjačke nacionalnosti, ponovno se u medijima pokušava od Kiseljaka napraviti „grad slučaj“. Ovog puta pričom o navodnoj diskriminaciji u školskim autobusima koja, tvrde u OŠ Kiseljak kao i Ministarstvu obrazovanja Srednjobosanske županije nema vjerodostojnog uporišta. Naime, pojedini roditelji bošnjačke djece kao i rukovodstvo škole Kiseljak 1 na čelu s ravnateljem Nerminom Merhemićem, tvrde da su njihova djeca izbačena iz školskog autobusa jer su druge nacionalnosti. Ime vozača autobusa kao i točan dan kad se to dogodilo ne preciziraju što navodi na zaključak da je i ova slučaj izmišljen kao i raniji problem s korištenjem Sportske dvorane, smatraju zaposleni u OŠ Kiseljak.
„Ja sam se direktorom bošnjačke škole Nerminom Merhemićem dogovorila oko termina korištenja sportske dvorane i tu nema nikakvih problema kao što ih nikad nije ni bilo“, kaže Vitka Grgić, ravnateljica OŠ Kiseljak.
Po njezinu mišljenju, to što problema između dvije škole nema je zapravo najveći problem i razlog što se oni izmišljaju, a izgredi kontinuirano nastoje iscenirati.
O navodnom izbacivanju djece bošnjačke nacionalnosti iz autobusa ne znaju ništa ni u Ministarstvu obrazovanja SBŽ.
„Mi niti jednu takvu pritužbu nismo dobili pa prema tome na nju ne možemo ni reagirat. Smatram da je na sceni ponovno trovanje medijskog prostora “, kaže ministrica Katica Čerkez, piše Večernji list.
U prilog tvrdnji da se od Kiseljaka po svaku cijenu želi napraviti „slučaj“ ide i podatak da je OŠ Kiseljak 1 Bilalovac u zgradi koju koristi, suprotno pedagoškim standardima, organizirala nastavu i za učenike Srednje mješovite škole „Zijah Dizdarević“ iz Fojnice, a odnedavno nastavu u ovoj školskog zgradi pohađa i 60-ak učenika bošnjačke nacionalnosti s područja općine Kreševo.
Od Dragana Lalića, ravnatelja OŠ „Dr. Boris Ćorić“ u Kreševu doznajemo da u posljednje vrijeme nije bilo zahtjeva da se u ovoj školi organizira nastava po bosanskom planu i programu.
„Takvih zahtjeva je bilo prije nekoliko godina. Mi smo ih proslijedili na adrese koje o njima odlučuju, a to je Općinsko vijeće i Županijsko ministarstvo obrazovanja. Ono što smo mogli, mi smo završili sami, a to je osiguranje prostora za izvođenje islamskog vjeronauka“, kaže Lalić.
Da zahtjeva za nastavu po bosanskom planu i programu nije bilo u posljednjih godinu dana u ovoj općini potvrdio nam je i Renato Pejak, načelnik Kreševa kao i županijska ministrica obrazovanja Katica Čerkez.
„Otkako sam ja načelnik Kreševa, takav zahtjev nije došao“, kaže Pejak.
“U mome mandatu zahtjev za organiziranje nastave po bosanskom planu i programu za učenike bošnjkačke nacionalnosti u Kreševu nije došao“, potvrdila nam je ministrica Čerkez.
Dakle, umjesto aktualiziranja zahtjeva kojim bi se izborili za ustavno pravo školovanja djece na materinskom jeziku, koje im nitko ne osporava, roditelji 60-ak učenika bošnjačke nacionalnosti iz Kreševa odlučuju se slati djecu autobusima u više od deset km udaljeni Kiseljak. Na taj način i sami se uključuju u političke pritiske na Kiseljak koji mjesecima ne jenjavaju, a cilj im je očigledno od Kiseljaka napraviti „grad slučaj“, izmišljanjem diskriminacije tamo gdje je nema. Ne samo u školi već i na putu do škole, usprkos činjenici da djeca nastavu pohađaju u različitim smjenema te je logično da na nastavu putuju odvojenim autobusima, zaključuje Večernjak.
artinfo.ba