europa league

Utakmicom između Zarije Balti iz Moldavije i bosanskohercegovačkog predstavnika Sarajeva (19:00 sati, Kišnjev) u 1. pretkolu Europske lige počinje nova sezona za bh. klubove u Europi. Nakon Sarajeva, od 20:30 sati na Pecari Široki Brijeg će početi svoj meč protiv kazahstanskog Ordabasyja, dok će od 20:45 sati Željezničar na Grbavici igrati protiv crnogorske Zete. Uzvrati svih mečeva igrat će se za sedam dana.

Zaria Balti – Sarajevo (19:00 sati, stadion Zimbru)

Pošto Zarijin stadion Orasenesc ne ispunjava uvjete za odigravanje europskih duela, meč se igra u Kišnjevu, a moldavski klub je ionako autsajder u ovom dvomeču. Radi se o ekipi koja je u 33-godišnjoj povijesti osvojila samo jedan trofej i to Kup Moldavije prošle godine, a u europskim natjecanjima su odigrali ukupno šest susreta.

Široki Brijeg će snage odmjeriti s drugoplasiranom ekipom kazahstanskog prvenstva iz prošle sezone Ordabasijem, a u aktualnom prvenstvu je na trećem mjestu nakon 19 odigranih kola. Ordabasy je veoma iskusna ekipa u kojoj čak deset igrača ima status reprezentativca (osam Kazahstana te po jedan Bugarske i Uzbekistana).

Prednost Ordabasyja u ovom meču, osim skupljeg rostera koji se doima i kvalitetnijim, jeste i ta što je ova ekipa već u natjecateljskoj formi, dok je Široki Brijeg stigao odigrati tek jedan pripremni meč.

Protivnik Željezničara u 1. pretkolu Europske lige je Zeta koja je u prvenstvu Crne Gore prošle sezone zapravo osvojila najviše bodova, ali pošto joj je šest bodova oduzeto, zauzela je drugo mjesto sa istim brojem bodova kao i Budućnost i Mladost. Budućnost je na kraju osvojilo prvenstvo zbog boljeg međusobnog omjera protiv Zete.