• BH. PREDSTAVNICI

Nogometaši ljubljanskog Brava pobijedili su ekipu Zrinjskog s 1:0 na stadionu Pod Bijelim brijegom, u prvoj utakmici drugog pretkola Konferencijske lige. Drugi bh. predstavnik, FK Sarajevo remizirao je sa Sparatkom iz Trnave 0:0..

Što se tiče Zrinjskog gosti iz Ljubljane su već nakon poluvremena vodili s 1:0.

Zrinjski je imao priliku doći do prednosti u 15. minuti kada je Ćuže šutirao s desetak metara, ali je vratnica spasila goste.

Kazna za promašaj "Plemića" stigla je u sljedećem napadu kada je Bravo poveo s 1:0. Nakon uspješne akcije i ubačaja s lijeve strane, Ivanšek se najbolje snašao u petercu Zrinjskog i probacio loptu kroz noge vratara domaćih.

Ubrzo nakon primljenog gola Zrinjski je ponovo prijetio preko Ćužea, koji je još jednom sjajno šutirao, a vratar Brava odlično brani svoj gol.

U završnici prvog poluvremena, Plemići su još jednom pokušali doći do izjednačenja. U 43. minuti, Kiš je imao priliku, ali je vratar Brava ponovo bio siguran i spasio svoj tim od primljenog gola. Do kraja prvog dijela rezultat se nije mijenjao.

Početak drugog dijela donio je inicijativu Zrinjskog na sredini terena, međutim domaći tim nije uspijevao ozbiljnije zaprijetiti gostima. Bravo se dobro i organizirano branio tijekom prvih 20 minuta nastavka utakmice, dok su igrači Zrinjskog imali poteškoća s kreiranjem ozbiljnih prilika.

Prvu ozbiljniju akciju domaći su imali u 70. minuti kada je Ćorluka centrirao s desne strane. Kiš je pokušao stići do lopte, ipak, bio je brži od lopte i nije uspio uputiti šut prema golu Brava. Sedam minuta kasnije, Savićev šut s nekih 20 metara prolazi pored gola gostiju.

U posljednjih desetak minuta, Bravo je fokusiran na obranu svog gola. Zrinjski je pokušavao doći do izjednačenja kroz centaršuteve, međutim obrambeni igrači Brava uspješno očistili sve lopte ispred svog gola.

I u posljednjim minutama meča, Zrinjski je bezuspješno vršio pritisak i rezultat je ostao nepromijenjen.

Uzvratni meč igra se sljedećeg tjedna u Sloveniji.

Sarajevo je pak u prvom poluvremenu u potpunosti nadigralo protivnika koji je samo pukom srećom uspjevao spasiti svoj gol. U prvih 45. minuta utakmice izabranici Zorana Zekića su propustili realizirati tri kolosalne prilike.

Sarajevo je pokazalo izuzetnu igru, ali nije uspjelo postići gol protiv Spartaka. Prva velika prilika za domaćine viđena je već u petoj minuti kada je Kyeremeh šutirao na prazan gol, ali je Holik spasio udarac s gol linije.

Predstavnik BiH nastavio je s intenzivnim napadima. U 24. minuti, Kyeremeh je uzdrmao vratnicu, a u nastavku akcije Hamza Čataković je pogodio jednog od gostujućih nogometaša na gol-liniji. Treća velika velika dogodila se u 37. minuti kada je Guliashvili bio sam pred vratarem Spartaka, Frelihom, koji je odličnom intervencijom spasio svoju mrežu.

Uprkos brojnim prilikama koje su Sarajevo pružilo pred više od 20.000 navijača, lopta u prvom poluvremenu jednostavno nije htjela ući u gol gostiju iz Trnave.

U nastavku susreta Sarajevo nastavlja s intenzivnim napadima, a Spartak se uspješno brani.

U 46. minuti, Spartak je imao prvu priliku u drugom dijelu kada je Azangov šut izblokiran nakon intervencije vratara Sarajeva Rockova. Domaći tim ubrzo je odgovorio u 50. minuti kada je Oliveira lijepo ostavio loptu za Guliashvilija, čiji šut je završio dva metra iznad grede. U sljedećem napadu, Kyeremeh je glavom šutirao preko gola.

Đorđević je u 53. minuti pokušao šutirati iskosa s lijeve strane, ali lopta je otišla pored gola.

Sarajevo je nastavilo s napadima, a Duraković je u 61. minuti lijepo ubacio loptu, ali je Čataković za pola koraka zakasnio na tu loptu na drugoj vratnici. Pritisak Sarajeva se nastavio i u nastavku meča, ali Spartak uspješno odolijeva napadima Bordo tima.

Oliveira je nekoliko minuta kasnije imao priliku nakon ubačaja iz kornera, ali je šutirao preko gola. Sarajevo je i dalje tražilo način za probiti obranu Spartaka, dok su gosti postali sve bezopasniji i očigledno je bilo da im remi na Koševu itekako odgovara.

U 88. minuti Paur je imao odličan udarac s 25 metara, a lopta prolazi malo iznad grede gola Sarajeva.

Promjene rezultata do kraja meča nije bilo. Remi na Koševu odgovara gostima iz Trnave koji će priliku za pobjedu tražiti za sedam dana na svom stadionu, ali trener Sarajeva Zekić može biti zadovoljan predstavom svog tima koji je u potpunosti nadigrao protivnika i za pobjedu je jedino nedostajala bolja realizacija.