• Englezi drugi

Reprezentacija Španjolske osvojila je Europsko nogometno prvenstvo pobijedivši u finalu Englesku rezultatom 2:1.

Iaku su u prvom poluvremenu Španjolci bili dominantnija momčad, nije bilo pravih prilika ni na jednoj strani.

U nastavku, već u 47. minuti, Španjolska je došla do vodstva preko Nica Williamsa, koji je asistenciju Lamine Yamala pretvorio u pogodak.

Prvu ozbiljniju priliku Englezi su imali u 63. minuti kada je Jude Bellingham s dvadesetak metara šutirao malo pored gola.

Dvije minute kasnije Yamal je na drugoj strani imao solidnu priliku za 2:0, ali je njegov šut s ruba kaznenog prostora obranio Jordan Pickford.

Englezi su se vratili u 73. minuti preko Colea Palmera, koji je nekoliko minuta ranije ušao u igru i koji je svladao španjolskog vratara Unaija Simona prizemnim šutem s 20 metara.

U 82. minuti Španjolci su imali veliku prigodu za vodstvo. S nekoliko brzih dodavanja izbacili su englesku obranu, ali je Pickford obranio Yamalov šut s deset metara.

Nakon desetak minuta dobro igre engleske reprezentacije, ponovno su Španjolci preuzeli sve u svoje ruke.

U 86. minuti uslijedila je munjevita akcija u tri poteza koji je završio Mikel Oyarzabal za 2:1.

Englezi su u 90. minuti imali posljednju veliku šansu za izjednačenje. Simon je nako udarca iz kuta prvo skinuo šut glavom Declanu Riceu, a zatim je Dani Olmo na crti zaustavio pokušaj Marca Guehia.

Španjolska je tako, po svemu viđenom, zasluženo došla do pobjede 2:1 i četvrtog naslova prvaka Europe.

Crvena furija do kraja je otišla 1964., 2008., 2012. i sada 2024.

Englezima je ovo bilo drugo uzastopno finale Europskog prvenstva i drugi poraz.