• EURO 2024

Engleska se plasirala u drugo uzastopno finale Europskog nogometnog prvenstva nakon što je u Dortmundu u polufinalnom ogledu svladala Nizozemsku rezultatom 2:1.

.

Nizozemci su poveli već u 7. minuti susreta preko Xavia Simonsa koji je pogodio gornji desni kut engleskog gola s 21 metra udaljenosti.

Uvodni pogodak nije puno poremetio Engleze, koji su izjednačili iz kaznenog udarca u 18. minuti. Na bijelu točku glavni sudac je pokazao nakon što je pogledao snimku starta Denzela Dumfriesa na Harryju Kaneu.

Upravo je Kane realizirao najstrožu kaznu za izjednačenje 1:1.

Pet minuta kasnije Englesku su centimetri dijelili od vodstva. Phil Foden promiješao je nizozemsku obranu, šutirao je, a loptu je na gol-crti zaustavio Dumfries.

Nizozemska je uzvratila u 30. minuti kada je Dumfries nakon udarca iz kuta glavom pogodio gredu, a dvije minute kasnije na drugoj strani Foden je s ruba kaznenog udarca također pogodio okvir gola.

U drugom dijelu susreta nije bilo toliko puno izglednih prilika kao u prvom. U 79. minuti Bukayo Saka zatresao je nizozemsku mrežu, ali je taj gol poništen zbog zaleđa u kojem se našao asistent Kyle Walker.

I kada se činilo da će drugo polufinale otići u produžetak, u 91. minuti za pobjedu Engleske pogodio je Ollie Watkins koji je u igru ušao deset minuta ranije.

Za Engleze ovo će biti drugo uzastopno finale Eura nakon što su prije tri godine u Londonu izgubili od Italije u raspucavanju s bijele točke.

Protivnik u nedjeljnom finalu bit će im reprezentacija Španjolske za koju će to biti peto finale europskih prvenstava, prvo nakon 2012. godine.