Boje vratile titulu pobjednika izgubljenu prošle godine od Markovića
Na terenima Sportskog centra u kiseljačkom naselju Podastinje večeras je odigran već tradicionalni turnir Markovića, Boja i ostalih obitelji koje gravitiraju nekadašnjem Zeničkom putu. Igra se već desetak godina, a na pobjedničkom postolju smjenjuju se uglavnom Markovići i Boje. Markovići su prošle godine odnijeli titulu pobjednika nakon pet uzastopnih pobjeda ekipe Boja. Ovogodišnji turnir obilježio je povratak Boja na pobjednički tron. Nijednu odigranu utakmici nisu izgubili, a najslađi okus ima pobjeda u susretu s vječitim rivalom, Markovićima, kažu pobjednici turnira. Ipak, od sportskog nadmetanja turnir ima puno važnijih ciljeva, a to je druženje i upoznavanje iseljeništva s onima koji su ostali ovdje živjeti. U pozadini događaja je i dugogodišnja nogometna tradicija koju s ponosom baštine svi natjecatelji ovog neobičnog sportskog događaja koji dosta govori i o brojnosti kiseljačkih obitelji. U Kiseljaku je najviše onih koje nose prezime Marković. Boje se također mogu pohvaliti brojnošću ali i brojem talentiranih nogometaša s kojima su naglašavaju trenutačno u prednosti u odnosu na Markoviće jer petorica Boja igraju za važne sportske klubove. Turnir je okupio i Raše, Vučiće, Bošnjake koji su, uz ekipe Markovića i Boja, formirali dvije ekipe Ostalih.
Tradicija sportskog nadmetanja Markovića, Boja i ostalih obitelji seže i pola stoljeća unatrag kada je „Markićeva njiva“ na nekadašnjem Zeničkom putu bila omiljeno okupljalište mladih. Po riječima sportskih veterana iz tog vremena Ante Dujmovića, Dragana Boje i Anđelka Markovića, s ovog kultnog lokaliteta lako je bilo izabrati nogometnu momčad pa i više njih te se Frano Bradara, Marinko Bojo Cale i Marijan Marković 1982. odlučuju osnovati Nogometni klub kojem daju ime „Zanatlije“. „Zanatlije zato što su na tom području većinom živjele zanatlije svih vrsta. Otud naziv kluba“, pojašnjava nam Marko Rašo koji više od 30 godina živi i radi u Njemačkoj. Na turnir je doveo sinove kako bi ih upoznao s vršnjacima, djecom svojih prijatelja i rođaka koji žive u drugim zapadno europskim zemljama ili su ostali živjeti u Kiseljaku. „To je već druga generacija iseljenika i božićni blagdani su idealna prilika da se upoznaju, a ima li boljeg načina od nogometa“, kaže Marko Rašo. “NK Zanatlije se gasi u ratu i tada postaju NK Dragovoljac. I pod ovim imenom bili su izuzetno uspješni i natjecali su se u Prvoj ligi Herceg-Bosne“, ističe Miron Bošnjak jedan od natjecatelja turnira i zaljubljenika u nogomet.
Turnir Boja, Markovića i ostalih okupio je tako tri naraštaja koje povezuje ljubav prema nogometu, želja međusobno se upoznati te oživjeti tradiciju NK „Zanatlije“. Najstariji od njih sjećaju se i „Markićevih njiva“ mjesta s kojeg je kažu sve počelo, a oni koji su iz ljubavi zaigrali nogomet zaslužni su jer je Kiseljak iznjedrio mnoga poznata imena u svijetu nogometa. I dalje je mjesto u kojemu ovaj sport živi kroz igru i druženje ali i spajanje onih koji su otišli s rodnim krajem ili pak mjestom u kojemu su njihovi očevi odrastali uz nogomet i živjeti za ovaj sport.
AP/Artinfo.ba