• KATAR 2022.

Nogometna reprezentacija Hrvatske u velikom derbiju izbacila je Belgiju i plasirala se u osminu finala Svjetskog prvenstva. Hrvatskoj je bilo dovoljno 0:0 u derbiju, a kao prvoplasirani iz grupe dalje ide i Maroko koji je rezultatom 2:1 slavio protiv Kanade.

Iako se osluškivao rezultat i iz utakmice Maroko - Kanada, Hrvati i Belgijanci su u suštini znali da je njihov okršaj presudan u borbi za osminu finala, te da jedna od ove dvije reprezentacije ne ide u osminu finala.

Najuzbudljiviji detalj prvog poluvremena je dosuđen penal za Hrvatsku u 17. minuti, ali i onda poništena odluka nakon VAR signalizacije. Poluautomatsko zaleđe signaliziralo je da je Dejan Lovren bio u minimalnom zaleđu prije penala.

Do odlaska na odmor nije bilo uzbuđenja jer se osjetila napetost i veliki značaj utakmice.

Nastavak donosi bolju igru Vatrenih na otvaranju. Zaprijetili su Mateo Kovačić i Luka Modrić.

Nakon toga Belgija je preuzela kontrolu igre i imala dvije velike prilike preko Romelua Lukakua.

U 61. minuti Lukaku je imao priliku pogoditi gol na kojem nije bilo Dominika Livakovića, ali je pogodio vratnicu. Nakon toga isti igrač je promašio glavom prazan gol i tako prokockao priliku za osminu finala.

Do kraja utakmice rezultat se nije mijenjao pa je Hrvatska prošla dalje, dok se Belgija, potpuno neočekivano, oprašta od Svjetskog prvenstva.

Dalje iz ove grupe ide i Maroko koji je opravdao ulogu favorita i savladao Kanadu rezultatom 2:1.

Marokanci su pitanje prolaska riješili već nakon 23 minute pošto su Hakim Ziyech i Youssef En Nesyri pogađali za sigurno vodstvo.

Do odlaska na odmor autogol je smanjio zaostatak Kanađana, ali nedovoljno da se ugrozi prvoplasirani u grupi.

Maroko i Hrvatska će svoje utakmice osmine finala igrati u ponedjeljak i utorak, ali će rivali biti poznati večeras nakon što se kompletira natjecanje u grupi E.