• 2:2

Nogometna reprezentacija BiH rezultatom 2:2 je remizirala s Kazahstanom u susretu kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo..

Nakon remija u Francuskoj i pobjede nad Kuvajtom, nogometna reprezentacija BIH večeras je u Zenici igrala posljednju utakmicu u rujanskom ciklusu, a svi su očekivali pobjedu protiv najslabije reprezentacije u ovoj grupi, kojom bi se prekinuo skoro dvogodišnji kvalifikacijski post, koji traje od studenog 2019. godine i susreta s reprezentacijom Lihtenštajna.

Izbornik Ivaylo Petev večeras nije mogao računati na ozlijeđenog Matea Sušića umjesto kojeg je zaigrao Miroslav Stevanović, a u veznom redu priliku je dobio Adi Nalić, s obzirom na činjenicu da je Rade Krunić ozlijeđen, a da je zbog žutih kartona suspendiran  Amir Hadžiahmetović.

Ostatak ekipe bio je nepromijenjen u odnosu na gostovanje u Francuskoj, a BiH je od prve minute silovito krenula ka golu gostiju i već je u petoj minuti imala veliku priliku doći do vodstva. Pjanić je lijepo proigrao Stevanovića, ovaj prizemnim ubačajem pronalazi Džeku, ali lopta je malo odskočila prije kapetana reprezentacije BiH i on je prebacio gol.

Nastavile su se redati prilike pred golom gostiju i nakon pete minute. Igra je nakon dugo vremena bila tečna, a nevjerojatno su požrtvovani bili bh. nogometaši, koji su imali posjed lopte gotovo u potpunosti na svojoj strani, ali su bili jako visoko i nisu dopuštali da Kazahstan kvalitetnije posloži svoju zadnju liniju.

Redali su se pokušaji iz svih pozicija, a vrijedi izdvojiti još jedan zicer Edina Džeke nakon ubačaja Miralema Pjanića iz 17. minute, kao i veliku priliku za Ermedina Demirovića iz 34. minute. No, nemoguće je pobrojati sve pokušaje bh. nogometaša, možda je najbolje kazati da je reprezentacija BiH šutirala čak 16 puta, a Kazahstan samo jednom u prvom poluvremenu.

Bilo je vjerojatno malo bojazni zbog činjenice da je tim BiH promašio mnogo prilika , ali očekivalo se da BiH nastavi s kvalitetnom partijom i u drugom dijelu. Ipak, Kazahstan se uozbiljio na otvorenju drugog dijela i izborio je korner u 51. minuti, nakon čega je poveo.

Golu je kumovala serija grešaka u našoj zadnjoj liniji poslije ubačaja iz kornera, a Islambek Kuat je više sretno nego spretno zatresao mrežu domaćina. I tada je bilo jasno da je BiH u velikom problemu. Bile su naredne minute užasno mučne, tim BiH je bio u psihološkom knockdownu, ali nije se predavao. Međutim, nervoza se osjetila sa svih strana i postalo je jasno da će se određene stvari morati promijeniti, te da bi BiH mogla makar do poravnanja.

Petev se odlučio na promjenu formacije, Hadžikadunića je zamijenio Luka Menalo, a on je u 70. minuti fauliran na lijevoj strani. Nakon ubačaja iz prekida u toj situaciji, Edina Džeku faulira Marochkin, a sudac dosuđuje penal, te nakon duže VAR provjere Miralem Pjanić pogađa s bijele točke za povratak duha u BiH tim.

BiH nogometaši su napravili ogroman pritisak na goste nakon postignutog gola, a Kazahstanci su odugovlačili i pokušavali "oteti "što je moguće više vremena. No, u 86. minuti je Luka Menalo izborio korner, a nakon sjajnog ubačaja Pjanića sa strane, glavom je baš Menalo zatresao mrežu Kazahstana za nevjerojatnu erupciju oduševljenja Bilinog polja, ali i samih igrača, koji su pokazali koliko im znači taj pogodak.

Do kraja meča, uloge su se blago okrenule, pa su gosti malo više izašli naprijed, iako je bilo evidentno da im žestoko nedostaje talenta u napadu. Međutim, u četvrtoj minuti sudačke nadoknade dobili su zlatnu priliku za poravnanje. Džeko je napravio faul na ivici šesnaesterca, a rezervist Zainutdinov pogađa za 2:2 iz slobodnog udarca.

Meč je okončan rezultatom 2:2, pa naš BiH i Kazahstan sada imaju po tri boda i dijele posljednje mjesto na tablici.