• Nakon dvije godine

Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine porazila je večeras na zeničkom Stadionu „Bilino polje“ u prijateljskom meču selekciju Kuvajta rezultatom 1:0 (0:0), što je bio i prvi trijumf bh. tima nakon skoro pune dvije godine.

Zadnju pobjedu bh. tim, naime, upisao je još od 18. studenog 2019. godine, kada su u okviru kvalifikacija za Europsko prvenstvo 2021. godine porazili u gostima Lihtenštajn s 3:0.

BiH je u večerašnjem meču slavila golom Smajla Prevljaka iz 66. minute, koji je pogodio na ubacivanje sa lijeve strane Eldara Čivića, koji je u večerašnjem meču nosio kapetansku traku.

Gosti su u prvom poluvremenu, nakon nekoliko poluprilika za selekciju BiH, u 21. minuti, iz svog prvog šuta prema BiH, pogodili spoj lijeve stative golmana Nikole Vasilja. Šutirao je sa oko 20 metara Bander Al-Mutairi.

Prečku je u 25. minuti i na drugoj strani pogodio Adi Nalić, koji na oko 10-ak metara od gola nije baš najbolje zahvatio loptu, koja se od zemlje odbila u prečku te u gol-aut.

U drugom su poluvremenu prvi ozbiljnije zaprijetili gosti, iz kontranapada u 50. minuti, ali rezervista Fawaz Al Otaibi nije bio precizan s oko 15 metara iskosa s lijeve strane. Prevljak je, nakon gola, u 73. minuti mogao povisiti i na 2:0, ali je njegov šut sa oko 14 metara obranio gostujući golman Khaled Al Rasheedi.

Dobar prizeman šut, koji je završio zamalo pored desne stative kuvajtskog gola, uputio je u 79. minuti i Luka Menalo. Gosti su u 83. minuti propustili dobru priliku za poravnanje, ali je šut Shabiba Al Khaldia sa oko 10- ak metara završio pored gola. Pri pokušaju da u svom 16-ercu izbije loptu, Fahad Al Reshidi je nespretno zahvatio loptu te pogodio prečku, a odbijenu loptu nije uspio dohvatiti Nalić.

Dobar šut glavom Aleksandra Jovičića nakon kornera završio je pored gola. Al Otaibi je u 89. minuti šutirao po sredini gola, a Nikola Vasilj uhvatio loptu.

Uzvratio je na drugoj strani u 89. minuti Amir Hadžiahmetović, ali je njegov šut s oko 25 metara obranio gostujući golman pa je susret okončan minimalnim slavljem reprezentacije BiH.

BiH: Vasilj- Cipetić (70. Nukić), Jovičić, Kovačević (85. Hadžikadunić), Čivić- Lončar, Hajradinović (61. Hadžiahmetović)- Stevanović, Gojak (61. Menalo), Nalić- Prevljak. Selektor: Ivaylo Petev.

KUVAJT: Al Rasheedi- Al Fadli, Ali Mohsen (46. Al Otaibi), Al Dousari, Al Qallaf- Al Mutairi (57. Al Khaldi), Al Mutawa, Al Harbi, E. Al Rashidi (57. Al Faneeni)- F. Al Rashidi, Jazza (88. Y. Al Rasheedi). Selektor: Thaner Enad.

Izbornik BiH Ivaylo Petev večeras je odmarao većinu nositelja igre, a kapetan Edin Džeko, Miralem Pjanić, kao i ozlijeđeni Sead Kolašinac i Mateo Sušić te tek oporavljeni Rade Krunić, uopće nisu bili u sastavu.

Njihov se nastup očekuje u utorak, 7. rujna, kada BiH, u četvrtom meču kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo 2022. godine u Kataru, dočekuju Kazahstan.

Kazahstan je večeras poražen u gostima kod Finske rezultatom 0:1, dok je Ukrajina, u okviru iste kvalifikacijske grupe D, na svom terenu remizirala protiv Francuske rezultatom 1:1.

Tabela grupe D: Francuska 9, Finska 5 (-2), Ukrajina 5, BiH 2 (-2), Kazahstan 2 (-1).