Bilo da se radi o sportskom izvješću u tiskovinama ili televizijskom prijenosu, a starije generacije pamte i radijski prijenos sportskih događaja, sportski novinari su neizostavan element svakoj medija. Svima dobro poznat Drago Ćosić, Mirta Šurjak, Sabahudin Topalbećirević, Slavko Cvitković i brojni drugi sportski novinari i novinarke zaslužni su za uživanje publike u sportskim događajima
Ali i oni imaju svoje nasljednike i nasljednice. Iako se do nedavno stereotipno smatralo sportsko novinarstvo muškim zanimanjem, sve je veći broj sportskih novinarki. Jedna od onih koje naklonost sportu vole toliko da se bave sportom više od hobija je i Ivana Soldo, studentica Novinarstva na Sveučilištu u Mostaru, koja svoju novinarsku karijeru planira graditi upravo u ovoj sferi novinarstva.
Kao i mnogima, komentatori Drago Ćosić i Božo Sušec su obilježio njeno djetinstvo i kako kaže „čim bih čula njihov glas poseban osjećaj bi se probudio u meni jer sam znala što slijedi“. Uz novinarsko umjeće i aktualne teme i događanja, sportski novinari su upućeni i u povijest sporta, te na publici jednostavan način prenose sva događanja iz svijeta sporta. Stoga i ne čudi da imaju svoj dan, 02.srpnja. Tim povodom, donosimo kratki razgovor s Ivanom.
Kako si razvila tu naklonost prema sportskom novinarstvu?
Odmalena sam voljela sport i uvijek sam tražila sportske programe na TV-u. To me oduvijek privlačilo i znala sam da će sport na neki način biti dio moga života i u budućnosti. Znala sam, primjerice, gledajući skijaške utrke glumiti i komentatora. Naravno da sam se okušala i u ulozi sportašice, ali sam na vrijeme shvatila da se bolje snalazim na poziciji izvan terena. Trenutno se sportom bavim rekreativno.
Jesi li zadovoljna nastavom i praksom koju Sveučilište u Mostaru pruža, obzirom da je ovo specifična grana?
Meni nikada nije dosta učenja i razgovora o sportu i novinarstvu tako da bi, da se mene pita, svaki semestar bio ponuđen neki izborni u vezi sportskog novinarstva. Ono što smo imali bila sam jako zadovoljna, ali mislim da u pet godina studija sigurno ima još prostora za napredak i razvijanje studenata koji se žele specijalizirati u toj vrsti profesije.
Jesi li naišla na spolnu diskriminaciju u poslu?
Nisam nikada naišla na diskriminaciju od strane kolega s kojima sam radila u istom mediju i mislim da je to najvažnije. S druge strane, uvijek će biti onih koji su svojim razmišljanjem ostali daleko u prošlosti i koji si previše dopuštaju, no iskustvom se naučite nositi i s takvim stvarima, ali generalno nisam imala puno neugodnosti.
Što planiras u budućnosti?
Planiram napredovati u karijeri, a u kojem će smjeru ići to je nezahvalno prognozirati.
Tereza Š/artinfo.ba