× Početna Vijesti Sport Kultura Crna kronika Politika Zanimljivosti

ck kiseljak logo

 

Ususret sutrašnjoj zajedničkoj akciji darivanja krvi, udruženja  Arti i Crvenog križa Kiseljak pod pokroviteljstvom Federalnog ministarstva zdravstva, predstavljamo vam ovaj nevjerojatni tim mladih ljudi

 

SIGURNO SI NEČIJI TIP! Daruj poklon koji život znači 

Crveni križ općine Kiseljak je humanitarna, dobrovoljna organizacija od posebnog društvenog interesa za općinu Kiseljak.
Krajnji cilj djelovanja je ostvarivanje humanitarnih ciljeva i pomoći u oblasti socijalne i zdravstvene djelatnosti a Crveni križ Kiseljak djeluje na osnovu misije i principa Međunarodnog pokreta Crvenog križa, Crvenog polumjeseca i Crvenog kristala, i to: humanosti, nepristranosti, neutralnosti, neovisnosti, dragovoljnosti, jedinstva i univerzalnosti kao i Ženevskih konvencija i Dopunskih protokola.

 

10407201_456737164489707_5309691343123861718_n.jpg

Foto: Jedna od akcija davne 2014. godine

 

Povijest djelovanja

Što se tiče same povijesti Crvenog križa Kiseljak, ne zna se točno koje godine je počeo sa radom. Ono što je poznato (na osnovu novinskih članaka) jeste da je sedamdesetih godina predsjednik CK Kiseljak bio Dragutin Todorović te da su u tom razdoblju organizirane akcije dobrovoljnog darivanja krvi kao i natjecanja iz prve pomoći.
Nakon Dragutina Predsjednik CK Kiseljak bio je prim.dr. Pero Lovrić koji je funkciju obnašao više od 30 godina. Tajnik CK u tom vremenu bio je Viktor Barbić sve do 2005. godine kada je ovu dužnost preuzela Višnja Gros. Višnja je kroz svoj rad pokrenula i sekciju mladih CK Kiseljak te od 2005. godine CK Kiseljak zahvaljujući mladima počinje aktivnije djelovati na našim prostorima. Aktivnosti koje je tada provodio općinski CK su bile:
- edukacija stanovništva, mladih, djece i vozača iz oblasti prve pomoći
- organiziranje i provođenje akcija dobrovoljnog darivanja krvi
- obilježavanja tradicionalnih aktivnosti Crvenog križa poput Nedjelje/Tjedna Crvenog križa, Nedjelje/Tjedna borbe protiv tuberkuloze i  Nedjelje/Tjedna solidarnosti.
- Organiziranje akcija prikupljanja hrane za socijalno ugroženo stanovništvo
- Obilježavanje bitnih datuma – Svjetskog dana prve pomoći, Svjetskog dana borbe protiv mina i mnogih drugih.
- Organiziranje natjecanja iz programa Upozoravanje na opasnost od mina
Nakon Višnje, 2013. godine za tajnika je imenovana Zerina Smajlović – dugogodišnja volonterka, a 2017.godine za predsjednicu je izabrana dr.Ana Pecirep koja je također volonterka CK Kiseljak.


Crveni križ Kiseljak danas predstavlja organizaciju u kojoj provode dosta vremena smišljajući neke nove aktivnosti. Tako se broj aktivnosti iz godine u godinu povećavao te je CK Kiseljak postao priznat i prepoznat kao ozbiljna organizacija koja je tu „Svuda za sve“. Obim aktivnosti se povećava te se tako osim gore navedenih obilježava i Svjetski dan borbe protiv trgovine ljudima, Svjetski dan borbe protiv šećerne bolesti, Dječja nedjelja, i dr.. Mladi su danas nositelji svih aktivnosti Crvenog križa počevši od raznovrsnih edukacija, seminara koje kroz strukturu Crvenog križa pohađaju a poslije usvojeno znanje prenose drugima.
Desetine volontera, stotine darivatelja
Danas Crveni križ Kiseljak broji oko 50 mladih volontera, te više od 30 članova koji su uključeni u vodstvo (Članovi Skupštine – 23 člana, članovi predsjedništva 5 članova, odrasli članovi – 10), te preko stotinu aktivnih dobrovoljnih darivatelja krvi čiji broj se zahvaljujući većem broju organiziranih akcija povećava.

62518607_1295368067293275_664589817610240000_o.jpg

Foto: Medalje sa ovogodišnjeg Federalnog natjecanja

 


Među najboljima u BiH

Najveći uspjeh je ostvaren iz oblasti prve pomoći gdje su naše ekipe zadnje četiri godine ostvarile odličan uspjeh plasmanom na Državno natjecanje. Naša ekipa – Tim mladih CK Kiseljak je 2018.godine osvojio prvo mjesto na Federalnom natjecanju iz pružanja prve pomoći. Kao nagradu, dobili su besplatan odlazak na regionalno natjecanje iz pružanja prve pomoći u Italiji što je bilo jedno novo iskustvo za članove Tima koji su dvije godine za redom zauzeli treće mjesto na Državnom natjecanju iz pružanja prve pomoći.
Naši osnovci su iz programa Upozoravanje na opasnost od mina bili prvaci na razini Kantona nekoliko puta te su ostvarili plasman na Federalno natjecanje.


Pomoć poplavljenima

Još jedna od aktivnosti po kojoj je CK bio prepoznat u tom razdoblju jesu poplave 2014.godine kada je pokrenuo akciju prikupljanja pomoći za stanovništvo BiH koje je bilo pogođeno poplavama. Cijeli grad je tada bio ujedinjen u jednoj misiji – pomoći onima koji su izgubili sve. Rezultat te akcije su bile tone prikupljene pomoći koje su uručene u Doboj – Jug, Usoru i Orašje.

 

1551563_456753297821427_4301092092320514113_n.jpg

Foto: Akcija za pomoć poplavljenima 2014.

Putovanja


Ove godine grupa volontera – njih 13 je zahvaljujući CKFBiH koji je bio organizator i našim mnogobrojnim sponzorima među kojima su Općina Kiseljak i privatnici sa područja naše Općine, posjetila mjesto Solferino (Italija). Razlog posjete je bila godišnjica obilježavanja nastanka Crvenog križa gdje su prisustvovali Bakljadi – Fiaccolati. Za svakog volontera je to životna želja, posjetiti kolijevku Crvenog križa – Solferino. Svi oni koji su posjetili Solferino znaju da je to jedno nezaboravno iskustvo i događaj koji će pamtiti do kraja života. Naša volonterka Katarina Franjić je bila na čelu Bakljade i predvodila je kolonu od 10 000 volontera iz cijelog svijeta noseći zastavu Crvenog križa. Za sve nas, vidjeti našu Katarinu na čelu tako bitnog događaja je bio jedan ogroman ponos i zadovoljstvo.

65632215_1308699539293461_4953115491594928128_o.jpg

Foto: Solferino

 

Priznanja

O svemu ovome svjedoče i priznanja dodijeljena CK Kiseljak: Pohvale od Kantonalne uprave civilne zaštite (2010. I 2017.g.), Godišnje priznanje dodijeljeno od strane CKFBiH (2017.g.), Povelja Općine Kiseljak (2014.g.), Zahvalnica Općine Kiseljak (2019.g.), te Godišnja priznanja uručena našim volonterima: Katarini Franjić, Irfanu Duriću i Ani Neretljak od CK FBiH. Tu su i mnogobrojne Zahvalnice i Diplome volontera ostvarene kroz dugi niz aktivnog sudjelovanja mladih u pokaznim vježbama iz prve pomoći, seminarima, edukacijama, kampovima mladih, natjecanjima iz prve pomoći i Upozoravanja na opasnost od mina.

 

IMG_4631.jpg

Foto: Rad CK Kiseljak prepoznat i od Općine te Općinskog vijeća

 

Umjesto zaključka

Kamo sreće da s obzirom na opis djelatnosti njihove usluge trebamo što rjeđe. No, dobro je znati, i cijeniti, da je kiseljački tim Crvenog križa nadasve spreman, i prije svega voljan pomoći svakome i u svakoj potrebitoj situaciji. Ovi mladi ljudi mogu biti primjer organiziranosti, požrtvovnosti i privrženosti i Kiseljak je zaista sretan da ih ima!

 

TM/artinfo.ba

 

 

NATJEČAJI RADAR OSMRTNICE MARKETING POŠALJITE VIJEST

ck kiseljak logo

 

Ususret sutrašnjoj zajedničkoj akciji darivanja krvi, udruženja  Arti i Crvenog križa Kiseljak pod pokroviteljstvom Federalnog ministarstva zdravstva, predstavljamo vam ovaj nevjerojatni tim mladih ljudi

 

SIGURNO SI NEČIJI TIP! Daruj poklon koji život znači 

Crveni križ općine Kiseljak je humanitarna, dobrovoljna organizacija od posebnog društvenog interesa za općinu Kiseljak.
Krajnji cilj djelovanja je ostvarivanje humanitarnih ciljeva i pomoći u oblasti socijalne i zdravstvene djelatnosti a Crveni križ Kiseljak djeluje na osnovu misije i principa Međunarodnog pokreta Crvenog križa, Crvenog polumjeseca i Crvenog kristala, i to: humanosti, nepristranosti, neutralnosti, neovisnosti, dragovoljnosti, jedinstva i univerzalnosti kao i Ženevskih konvencija i Dopunskih protokola.

 

10407201_456737164489707_5309691343123861718_n.jpg

Foto: Jedna od akcija davne 2014. godine

 

Povijest djelovanja

Što se tiče same povijesti Crvenog križa Kiseljak, ne zna se točno koje godine je počeo sa radom. Ono što je poznato (na osnovu novinskih članaka) jeste da je sedamdesetih godina predsjednik CK Kiseljak bio Dragutin Todorović te da su u tom razdoblju organizirane akcije dobrovoljnog darivanja krvi kao i natjecanja iz prve pomoći.
Nakon Dragutina Predsjednik CK Kiseljak bio je prim.dr. Pero Lovrić koji je funkciju obnašao više od 30 godina. Tajnik CK u tom vremenu bio je Viktor Barbić sve do 2005. godine kada je ovu dužnost preuzela Višnja Gros. Višnja je kroz svoj rad pokrenula i sekciju mladih CK Kiseljak te od 2005. godine CK Kiseljak zahvaljujući mladima počinje aktivnije djelovati na našim prostorima. Aktivnosti koje je tada provodio općinski CK su bile:
- edukacija stanovništva, mladih, djece i vozača iz oblasti prve pomoći
- organiziranje i provođenje akcija dobrovoljnog darivanja krvi
- obilježavanja tradicionalnih aktivnosti Crvenog križa poput Nedjelje/Tjedna Crvenog križa, Nedjelje/Tjedna borbe protiv tuberkuloze i  Nedjelje/Tjedna solidarnosti.
- Organiziranje akcija prikupljanja hrane za socijalno ugroženo stanovništvo
- Obilježavanje bitnih datuma – Svjetskog dana prve pomoći, Svjetskog dana borbe protiv mina i mnogih drugih.
- Organiziranje natjecanja iz programa Upozoravanje na opasnost od mina
Nakon Višnje, 2013. godine za tajnika je imenovana Zerina Smajlović – dugogodišnja volonterka, a 2017.godine za predsjednicu je izabrana dr.Ana Pecirep koja je također volonterka CK Kiseljak.


Crveni križ Kiseljak danas predstavlja organizaciju u kojoj provode dosta vremena smišljajući neke nove aktivnosti. Tako se broj aktivnosti iz godine u godinu povećavao te je CK Kiseljak postao priznat i prepoznat kao ozbiljna organizacija koja je tu „Svuda za sve“. Obim aktivnosti se povećava te se tako osim gore navedenih obilježava i Svjetski dan borbe protiv trgovine ljudima, Svjetski dan borbe protiv šećerne bolesti, Dječja nedjelja, i dr.. Mladi su danas nositelji svih aktivnosti Crvenog križa počevši od raznovrsnih edukacija, seminara koje kroz strukturu Crvenog križa pohađaju a poslije usvojeno znanje prenose drugima.
Desetine volontera, stotine darivatelja
Danas Crveni križ Kiseljak broji oko 50 mladih volontera, te više od 30 članova koji su uključeni u vodstvo (Članovi Skupštine – 23 člana, članovi predsjedništva 5 članova, odrasli članovi – 10), te preko stotinu aktivnih dobrovoljnih darivatelja krvi čiji broj se zahvaljujući većem broju organiziranih akcija povećava.

62518607_1295368067293275_664589817610240000_o.jpg

Foto: Medalje sa ovogodišnjeg Federalnog natjecanja

 


Među najboljima u BiH

Najveći uspjeh je ostvaren iz oblasti prve pomoći gdje su naše ekipe zadnje četiri godine ostvarile odličan uspjeh plasmanom na Državno natjecanje. Naša ekipa – Tim mladih CK Kiseljak je 2018.godine osvojio prvo mjesto na Federalnom natjecanju iz pružanja prve pomoći. Kao nagradu, dobili su besplatan odlazak na regionalno natjecanje iz pružanja prve pomoći u Italiji što je bilo jedno novo iskustvo za članove Tima koji su dvije godine za redom zauzeli treće mjesto na Državnom natjecanju iz pružanja prve pomoći.
Naši osnovci su iz programa Upozoravanje na opasnost od mina bili prvaci na razini Kantona nekoliko puta te su ostvarili plasman na Federalno natjecanje.


Pomoć poplavljenima

Još jedna od aktivnosti po kojoj je CK bio prepoznat u tom razdoblju jesu poplave 2014.godine kada je pokrenuo akciju prikupljanja pomoći za stanovništvo BiH koje je bilo pogođeno poplavama. Cijeli grad je tada bio ujedinjen u jednoj misiji – pomoći onima koji su izgubili sve. Rezultat te akcije su bile tone prikupljene pomoći koje su uručene u Doboj – Jug, Usoru i Orašje.

 

1551563_456753297821427_4301092092320514113_n.jpg

Foto: Akcija za pomoć poplavljenima 2014.

Putovanja


Ove godine grupa volontera – njih 13 je zahvaljujući CKFBiH koji je bio organizator i našim mnogobrojnim sponzorima među kojima su Općina Kiseljak i privatnici sa područja naše Općine, posjetila mjesto Solferino (Italija). Razlog posjete je bila godišnjica obilježavanja nastanka Crvenog križa gdje su prisustvovali Bakljadi – Fiaccolati. Za svakog volontera je to životna želja, posjetiti kolijevku Crvenog križa – Solferino. Svi oni koji su posjetili Solferino znaju da je to jedno nezaboravno iskustvo i događaj koji će pamtiti do kraja života. Naša volonterka Katarina Franjić je bila na čelu Bakljade i predvodila je kolonu od 10 000 volontera iz cijelog svijeta noseći zastavu Crvenog križa. Za sve nas, vidjeti našu Katarinu na čelu tako bitnog događaja je bio jedan ogroman ponos i zadovoljstvo.

65632215_1308699539293461_4953115491594928128_o.jpg

Foto: Solferino

 

Priznanja

O svemu ovome svjedoče i priznanja dodijeljena CK Kiseljak: Pohvale od Kantonalne uprave civilne zaštite (2010. I 2017.g.), Godišnje priznanje dodijeljeno od strane CKFBiH (2017.g.), Povelja Općine Kiseljak (2014.g.), Zahvalnica Općine Kiseljak (2019.g.), te Godišnja priznanja uručena našim volonterima: Katarini Franjić, Irfanu Duriću i Ani Neretljak od CK FBiH. Tu su i mnogobrojne Zahvalnice i Diplome volontera ostvarene kroz dugi niz aktivnog sudjelovanja mladih u pokaznim vježbama iz prve pomoći, seminarima, edukacijama, kampovima mladih, natjecanjima iz prve pomoći i Upozoravanja na opasnost od mina.

 

IMG_4631.jpg

Foto: Rad CK Kiseljak prepoznat i od Općine te Općinskog vijeća

 

Umjesto zaključka

Kamo sreće da s obzirom na opis djelatnosti njihove usluge trebamo što rjeđe. No, dobro je znati, i cijeniti, da je kiseljački tim Crvenog križa nadasve spreman, i prije svega voljan pomoći svakome i u svakoj potrebitoj situaciji. Ovi mladi ljudi mogu biti primjer organiziranosti, požrtvovnosti i privrženosti i Kiseljak je zaista sretan da ih ima!

 

TM/artinfo.ba

 

 

REDAKCIJA PORTALA

artinfo.portal@gmail.com

Marketing

marketing@artinfo.ba

Copyright 2007-2023 ART Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

Uvjeti korištenja Pravila privatnosti Kolačići Impressum

Pravila o kolačićima

Ova stranica koristi samo nužne kolačiće kako bi Vam omogućili bolje i ugodnije surfanje. Korištenjem web stranice slažete se sa uvjetima korištenja kolačića.