Koža je naš najveći organ. U prosjeku je ima od 1,7 četvornih metara do 2 četvorna metra. Ona sprečava isparavanje vode i drugih važnih tekućina iz tijela. Koža štiti organizam od vanjskih faktora, a već prema izloženosti i potrebi zaštite njena debljina varira od 0,2mm do 4mm. Najdeblja je na tabanima, a najtanja na vjeđama.
Koža štiti tijelo od mehaničkih, kemijskih i drugih nepoželjnih faktora. Putem kože izlučuju se nepotrebne tvari iz organizma. Ona sudjeluje u regulaciji topline, mjesto je gdje se odvijaju imunološki procesi i sintetizira vitamin D. Na koži se mogu ‘pročitati’ brojna zbivanja u tijelu, i obratno, neke kožne bolesti mogu poremetiti rad organizma. Koža se sastoji od tri osnova sloja: pokože (epidermis), kože (dermis) i potkožnog tkiva (subcutis).
Kad se temperatura zraka spusti ispod nule i krene sezona grijanja koži treba puno veća njega nego u bilo koje drugo godišnje doba. Koži treba vlažnost i njega bez obzira radi li se o masnoj, suhoj ili osjetljivoj.
Zatezanje, crvenilo, žarenje, peckanje, kod nekih se javljaju i hrapavi lišajevi na licu ili tijelu koji se ljušte, sve su to agresivne reakcije kože osjetljive na hladnoću, koje muče sve veći broj ljudi, a kod mnogih su prerasle u alergijski problem s kojim se nije lako boriti. Hladnoća dodatno smanjuje otpornost kože, pa je u ovim zimskim danima važno znati što koristiti, a što izbjegavati od preparata za njezinu njegu. Neodgovarajući kozmetički proizvodi stanje mogu dodatno pogoršati, zato pazite što stavljate na lice.
Hladan i suh zrak može uzrokovati zatezanje, perutanje, hrapavost ili crvenilo na licu. Želite li to spriječiti, potrebno ga je zaštititi od pretjeranog isušivanja, te ga redovito hidratizirati kremama za odgovarajući tip kože. Krema će očuvati kožu od gubitka vlage, stoga dnevnu kremu redovito nanesite i pričekajte dok se ne upije u kožu prije nego nanesete make up. Prije spavanja bilo bi dobro nanijeti noćnu kremu koja će kožu sačuvati od suhog zraka, te je bogata retinolom i vitaminom C
Osim kreme za lice, elastičnost i hranjivost kože postići ćete vodom. Prije svega, izbjegavajte umivanje lica vrućom vodom jer ona dodatno narušava hidrolipidni sloj kože koji održava prirodnu ravnotežu vlage. Hladna voda dobra je za tijelo, a i za lice jer potiče cirkulaciju krvi.
Također, imajte na umu da zbog suhog zraka kožu nije potrebno hidratizirati samo uz pomoć kreme, već joj je nužno osigurati vlažnost redovitim unosom vode, što znači minimalno dvije litre vode dnevno. Nedovoljnim unosom vode koža će izgledati dehidrirano te će se perutati, a nakon duljeg nedostatka vlage može doći do ozbiljnijih dermatoloških problema, stoga uvijek sa sobom nosite bočicu vode.
Nakon svakog umivanja, lice bi bilo dobro namazati biljnim uljem koje možete koristiti i za tijelo nakon tuširanja, a preporučujemo vam arganovo, bademovo, ulje jojobe ili makadamije. Ulja također možete koristiti i za skidanje šminke ili ga dodati u pjenušavu kupku.
Preporučuje se jednom tjedno napraviti piling kože kako bi se riješili odumrlih stanica kože, a bilo bi poželjno povremeno nanijeti i hidratizirajuću masku kojih uistinu ima mnogo u ponudi, a možete isprobati i neki od domaćih recepata za osvježavajuću masku.
Ispucale usne jednom nedjeljno pred spavanje izmasirajte vlažnom četkicom za zube, a potom ih namažite pantenolom. Pre nego što izađete na ulicu, obavezno ih namažite balzamom ili hidratantnim ružem. Birajte one u boji korala ili nježno roze. Pod njima se pukotine i nabori manje vide.
Nikolina J/ artinfo.ba