× Početna Vijesti Sport Kultura Crna kronika Politika Zanimljivosti

ov kis svi

 Prijenos mjerodavnosti iz oblasti osnovnog i srednjeg obrazovanja nakon današnje sjednice Općinskog vijeća Kiseljak, donekle je dobio zeleno svjetlo ove institucije s obzirom da je većinom glasova usvojen zaključak o provedbi široke javne rasprave na ovu temu.

Naime, načelnik općine Kiseljak Mladen Mišurić-Ramljak je povukao ovu točku sa Dnevnog reda te usvojio prijedlog Kluba vijećnika SDP-a i DF-a o provođenju javne rasprave. Naime, kako je u obrazloženju ovog prijedloga kazao Nihad Junuzović, cilj je upoznati sve zainteresirane počevši od prosvjetnih djelatnika, roditelja, vijećnika pa uostalom i svih građana.
Kako je za artinfo.ba kazao Junuzović, on osobno nema ništa protiv preuzimanja nadležnosti ali kako kaže, prosvjedni djelatnici npr. imaju puno nejasnoća oko ove odluke i potrebno je iste prije njenog donošenja, maksimalno upoznati sa svim detaljima i posljedicama.

 

Kako je kazao načelnik u obrazloženju ove točke, odluka nije nikakva novost, jer je Vijeće još 2011. donijelo istu samo ona nikad nije provedena.

" Ne radi se o pokazivanju mišića, nema političke pozadine, nego jednostavno o kapi koja je davno prelila čašu, o neradu i nefunkcioniranju nadležnog ministarstva (obrazovanja, znanosti, kulture i sporta) " kazao je načelnik te nabrajao samo dio problema poput nepostojanja zakonskog osnova glede provedbe devetogodišnjeg procesa obrazovanja, zatim nedovoljnog posvećivanja pažnje kvaliteti obrazovanja, edukaciji djelatnika itd. 


Pozvao se i na zakonske i ustavne osnove za provedbu ove odluke pa čak i neke međunarodne dokumente ratificirane u BiH. Dodao je i odgovore na najčešća pitanja, s obzirom da je, kako je kazao, već razgovarao sa djelatnicima svih škola na području općine Kiseljak te napomenuo kako financijska sredstva moraju pratiti nadležnost, da su to javni novci a ne privatni, te da bojazni nema mjesta kada su u pitanju prava djelatnika u ovom sektoru.

"Mnogi će ići našim putem, pogotovo kad vide pozitivna iskustva općina poput Žepča i Usore kao što su nas pratili kada smo JP Komunalno stavili pod stečaj a koje danas odlično funkcionira", kazao je.

 

Kada je riječ o nadležnosti i ustrojstvu administracije, objasnio je kako će Općinsko vijeće zamijeniti Sabor, nadležnosti Vlade na načelnika a Ministarstva na općinsku Službu te dodao kako se neće dvoumiti upotrijebiti i mogućnost apelacije pred Ustavnim sudom ukoliko dođe do povrede prava lokalne samouprave.

Rasprave od strane vijećnika  nije bilo no javio se Asmer Japaur (SDA) kazavši kako oni imaju povjerenje u Ministarstvo te kako su protiv prijenosa nadležnosti. Vratio se na problematiku izbora predsjedatelja kazavši kako će SDA imati kandidata za ovu dužnost samo onda kada im se dozvoli mogućnost određivanja i njegove funkcije (opa- nadležnosti i prava ). " Javnu raspravu ćemo podržati ali znamo kako rasprave obično završavaju s obzirom da opet Općinsko vijeće donosi konačnu odluku" kazao je Japaur.

 

S obzirom kako je Japur naveo i nekoliko primjera po njemu diskriminacije Bošnjaka u ovoj općini pa i kada je u pitanju obrazovanje, načelnik je odgovorio kako Općina kontinuirano ulaže sukladno mogućnostima, u sve školske objekte i kako nema projekta koji nije podržan.
"Više u naše škole investira Vlada RH i Turska razvojna agencija već naše institucije (Ministarstvo) čije proračune punimo mi" kazao je načelnik te ponovio kako osobno nema ništa protiv nikoga, ministra, Vlade ili bilo koje stranke.

 Suzdržani po pitanju provedbe Zaključka o javnoj raspravi bili su Marinko Ilijašević i Nenad Rajić.

IM/artinfo.ba

 

NATJEČAJI RADAR OSMRTNICE MARKETING POŠALJITE VIJEST

ov kis svi

 Prijenos mjerodavnosti iz oblasti osnovnog i srednjeg obrazovanja nakon današnje sjednice Općinskog vijeća Kiseljak, donekle je dobio zeleno svjetlo ove institucije s obzirom da je većinom glasova usvojen zaključak o provedbi široke javne rasprave na ovu temu.

Naime, načelnik općine Kiseljak Mladen Mišurić-Ramljak je povukao ovu točku sa Dnevnog reda te usvojio prijedlog Kluba vijećnika SDP-a i DF-a o provođenju javne rasprave. Naime, kako je u obrazloženju ovog prijedloga kazao Nihad Junuzović, cilj je upoznati sve zainteresirane počevši od prosvjetnih djelatnika, roditelja, vijećnika pa uostalom i svih građana.
Kako je za artinfo.ba kazao Junuzović, on osobno nema ništa protiv preuzimanja nadležnosti ali kako kaže, prosvjedni djelatnici npr. imaju puno nejasnoća oko ove odluke i potrebno je iste prije njenog donošenja, maksimalno upoznati sa svim detaljima i posljedicama.

 

Kako je kazao načelnik u obrazloženju ove točke, odluka nije nikakva novost, jer je Vijeće još 2011. donijelo istu samo ona nikad nije provedena.

" Ne radi se o pokazivanju mišića, nema političke pozadine, nego jednostavno o kapi koja je davno prelila čašu, o neradu i nefunkcioniranju nadležnog ministarstva (obrazovanja, znanosti, kulture i sporta) " kazao je načelnik te nabrajao samo dio problema poput nepostojanja zakonskog osnova glede provedbe devetogodišnjeg procesa obrazovanja, zatim nedovoljnog posvećivanja pažnje kvaliteti obrazovanja, edukaciji djelatnika itd. 


Pozvao se i na zakonske i ustavne osnove za provedbu ove odluke pa čak i neke međunarodne dokumente ratificirane u BiH. Dodao je i odgovore na najčešća pitanja, s obzirom da je, kako je kazao, već razgovarao sa djelatnicima svih škola na području općine Kiseljak te napomenuo kako financijska sredstva moraju pratiti nadležnost, da su to javni novci a ne privatni, te da bojazni nema mjesta kada su u pitanju prava djelatnika u ovom sektoru.

"Mnogi će ići našim putem, pogotovo kad vide pozitivna iskustva općina poput Žepča i Usore kao što su nas pratili kada smo JP Komunalno stavili pod stečaj a koje danas odlično funkcionira", kazao je.

 

Kada je riječ o nadležnosti i ustrojstvu administracije, objasnio je kako će Općinsko vijeće zamijeniti Sabor, nadležnosti Vlade na načelnika a Ministarstva na općinsku Službu te dodao kako se neće dvoumiti upotrijebiti i mogućnost apelacije pred Ustavnim sudom ukoliko dođe do povrede prava lokalne samouprave.

Rasprave od strane vijećnika  nije bilo no javio se Asmer Japaur (SDA) kazavši kako oni imaju povjerenje u Ministarstvo te kako su protiv prijenosa nadležnosti. Vratio se na problematiku izbora predsjedatelja kazavši kako će SDA imati kandidata za ovu dužnost samo onda kada im se dozvoli mogućnost određivanja i njegove funkcije (opa- nadležnosti i prava ). " Javnu raspravu ćemo podržati ali znamo kako rasprave obično završavaju s obzirom da opet Općinsko vijeće donosi konačnu odluku" kazao je Japaur.

 

S obzirom kako je Japur naveo i nekoliko primjera po njemu diskriminacije Bošnjaka u ovoj općini pa i kada je u pitanju obrazovanje, načelnik je odgovorio kako Općina kontinuirano ulaže sukladno mogućnostima, u sve školske objekte i kako nema projekta koji nije podržan.
"Više u naše škole investira Vlada RH i Turska razvojna agencija već naše institucije (Ministarstvo) čije proračune punimo mi" kazao je načelnik te ponovio kako osobno nema ništa protiv nikoga, ministra, Vlade ili bilo koje stranke.

 Suzdržani po pitanju provedbe Zaključka o javnoj raspravi bili su Marinko Ilijašević i Nenad Rajić.

IM/artinfo.ba

 

REDAKCIJA PORTALA

artinfo.portal@gmail.com

Marketing

marketing@artinfo.ba

Copyright 2007-2023 ART Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

Uvjeti korištenja Pravila privatnosti Kolačići Impressum

Pravila o kolačićima

Ova stranica koristi samo nužne kolačiće kako bi Vam omogućili bolje i ugodnije surfanje. Korištenjem web stranice slažete se sa uvjetima korištenja kolačića.