Djelatnost Glavnog vijeća se u proteklom periodu odvijala u okviru zasjedanja GV, zasjedanja odjela i pododjela , organiziranjem okruglih stolova i tribina. Pored sudjelovanja na sjednicama GV kojih je održano ukupno 16, voditelji odjela, pododjela te članovi odjela su djelovali u institucijama u koje su izabrani ili imenovani, rekao je u izvještaju o radu Glavnog vijeća HNS-a predsjednik ovog tijela Božo Ljubić.
Nakon što je ukratko predstavio aktivnosti odjela GV te naglasio kako je u protekle dvije godine HNS prepoznat kao relevantan politički subjekt, Ljubić se osvrnuo i rad bh. pravosuđa.
Tako Glavno vijeće HNS-a BiH smatra da Tužiteljstvo i Sud BiH svojim selektivnim djelovanjem u procesuiranju ratnih zločin u BiH obnavljaju potisnutu međunacionalnu mržnju i netrpeljivost, te ne doprinose suživotu i pomirenju na prostoru Bosne i Hercegovine.
“Glavno vijeće HNS-a BiH ponovno izražava nezadovoljstvo radom Suda i Tužiteljstva Bosne i Hercegovine, kao i radom Državne agencije za istrage i zaštitu Bosne i Hercegovine (SIPA), na slučajevima počinjenih ratnih zločina u BiH. Tužiteljstvo do sada, pored poznatih činjenica te pored niza zahtjeva članova obitelji hrvatskih žrtava i udruga poginulih i nestalih pripadnika HVO Herceg Bosne nije podiglo optužnice za mnogobrojne počinjene zločine nad hrvatskim stanovništvom u Bosni i Hercegovini. Tužiteljstvo i Sud BiH imaju diskriminacijski odnos prema pripadnicima hrvatskog naroda koji je izražen i kroz kvalifikacije kaznenih djela, s obzirom na to da se pripadnici HVO optužuju i osuđuju za najteža kaznena djela koja podrazumijevaju navodno planiranje ratnih zločina i kolektivnu odgovornost, dok se pripadnici A BiH optužuju i osuđuju za lakša kaznena djela koja su počinjena u navodnim incidentima i koja podrazumijevaju individualnu odgovornost i izriču im se kazne u višestruko kraćem trajanju”, istaknuo je Ljubić.
Dodao je kako Tužiteljstvo i Sud BiH i pored Odluke Europskog suda za ljudska prava u Strasbourgu u predmetu Maktouf i Damjanović protiv BiH, nastavljaju sa podizanjem i potvrđivanjem optužnica retroaktivno primjenjujući Kazneni zakon BiH iz 2003. godine, čime narušavaju načelo zabrane retroaktivne primjene zakona, što predstavlja sastavni element načela vladavine prava u demokratskom društvu čiji je cilj da se osigura pravna sigurnost i jednakost građana pred zakonom.
“Sud BiH prilikom izricanja kazni po Kaznenom zakonu SFRJ izriče kao maksimalnu kaznu, kaznu zatvora od 20 godina koja je predviđena kao zamjena za smrtnu kaznu, iako je ista ukinuta, a navedenim zakonom kao maksimalna kazna predviđena je kazna zatvora od 15 godina. SIPA i Tužiteljstvo BiH prilikom provođenja istražnih radnji prekoračuju ovlaštenja načinom pozivanja, privođenja, brutalnom uporabom sile i vršenjem pritisaka na osumnjičene osobe i svjedoke po pitanju utvrđivanja činjenica i svjedočenja”, rekao je Ljubić.
Hrvatski narodni sabor koji okuplja legitimne predstavnike hrvatskog naroda u BiH zahtjeva od pravosudnih organa u Bosni i Hercegovini da se procesuiraju ratni zločini počinjeni nad hrvatskim narodom na prostorima Bosne i Hercegovine.
Glavno vijeće HNS-a BiH traži od Visokog sudbenog i tužiteljskog vijeća odgovornog za uspostavu neovisnog, nepristranog i profesionalnog pravosuđa, da se procesuiraju ratni zločini počinjeni nad hrvatskim narodom na prostorima Bosne i Hercegovine i da Tužiteljstvo i Sud Bosne i Hercegovine prestanu sa selektivnim pristupom i djelovanjem u procesuiranju ratnih zločin u BiH.
Također, Glavno vijeće HNS-a BiH traži od Nadzornog tijela za praćenje provođenja Državne strategije za rad na predmetima ratnih zločina da se procesuiraju ratni zločini počinjeni nad hrvatskim narodom na prostorima Bosne i Hercegovine te da hrvatski predstavnici u Nadzornom tijelu dostave Izvješće Glavnom vijeću HNS-a BiH o implementaciji Državne strategije za rad na predmetima ratnih zločina.
“Glavno vijeće HNS-a BiH zahtijeva od hrvatskih predstavnika u nadležnim zajedničkim institucijama Bosne i Hercegovine da odmah pokrenu inicijativu za izmjenu Kaznenog zakona Bosne i Hercegovine, Zakona o kaznenom postupku Bosne i Hercegovine, Zakona Bosne i Hercegovine o izvršenju kaznenih sankcija, pritvora i drugih mjera i Zakona o Sudu Bosne i Hercegovine po hitnom postupku. Glavno vijeće HNS-a BiH zadužuje hrvatske predstavnike u općinama, županijama, Vladi Federacije BiH i Vijeću ministara BiH da pruže financijsku potporu Zakladi za pružanje pravne pomoći pripadnicima braniteljske populacije i Hrvatskom dokumentacijskom centru Domovinskog rata u BiH kako bi u skladu sa svojim nadležnostima, mogli pružiti stručnu, tehničku i financijsku pomoć licima optuženim za ratne zločine i njihovim obiteljima”, rekao je Ljubić.
Zaključio je riječima da HNS BiH nikome neće dopustiti negiranje hrvatske konstitutivnosti i jednakopravnosti s ostala dva konstitutivna naroda, niti će bilo kome dopustiti privatiziranje i prisvajanje državotvornosti.
J. Gudelj / Dnevnik.ba