Šumsko-gospodarsko područje "Fojničko" kao dio Šuma Središnje Bosne danas je i službeno dobilo FSC certifikat. Spomenutom području pripadaju tri šumarije, odnosno područja Kiseljaka, Fojnice i Kreševa.
Robert Sajfert iz Zagreba, u ulozi glavnog certifikatora, ovo važno priznanje uručio je direktoru "Šuma Središnje Bosne" Vildanu Hajiću dok su na maloj svečanosti osim članova Uprave (ŠSB/SBŠ d.o.o. Donji Vakuf) te ministra poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva ŽSB Salkana Merdžanića, nazočili i načelnici triju općina Mladen Mišurić-Ramljak, Renato Pejak, Sabahudin Klisura kao i upravitelji šumarija Vinko Jurković, Stjepan Kvesić i Elmir Dugonja.
Prethodno su, podsjećamo, certificirane i Unsko-sanske šume,Hercegbosanske,Šume Republike Srpske i Šume Tuzlanske županije.
Certificiranje je relativno nov koncept unapređenja kvaliteta gospodarenja šumskim resursima koji se u potpunosti zasniva na principu dobrovoljnosti. Smisao bilo kojeg
oblika certificiranja sastoji se u osiguranju potvrde da je nešto urađeno na propisan način.
Pod certificiranjem gospodarenja šumskim resursima podrazumijeva se procedura, u kojoj neovisna institucija za certificiranje izdaje pismenu potvrdu –certifikat, da su performanse gospodarenja koje se provode na određenom šumskom području, usklađene sa unaprijed definiranim, međunarodno priznatim standardima.
Riječ je o FSC certifikatu odnosno oznaci koja povećava konkurentnost šumarstva i drvne industrije, koji zakonom nije propisan ali je jednostavno tržišno baziran.
Primjera radi, u Republici Hrvatskoj su sve državne šume certificirane već 10 godina dok u BiH oko 300 tvrtki ima spomenutu oznaku. Krajnji cilj ovoga procesa nije samo dobiti certifat nego on sam po sebi znači da je proces dobrog gazdovanja šumom zaokružen a samim time da će i brojne interesne skupine poput gore navedenih sudionika današnje radionice, imati koristi od njega.
Ove tri općine su izabrane za početak jer one u biti čine jednu cjelinu odnosno kolijevku šumarstva ovih područja.
{jlex}picasa:114258804164824292576/6358355929124332065{/jlex}
artinfo.ba