U najnovijem izdanju političkog magazina Fokus Radiotelevizije Herceg-Bosne analizirana je politička situacija u Bosni i Hercegovini kroz razgovor s Ognjenom Bodirogom, predsjednikom Kluba zastupnika SDS-a u Narodnoj skupštini RS-a, i političkim analitičarom Robertom Kolobarom. Emisiju je vodio novinar Jurica Gudelj.
Umjetno izazvana kriza i zahtjevi SDS-a
Ognjen Bodiroga istaknuo je kako je aktualna politička kriza u Republici Srpskoj umjetno izazvana, s korijenima u političkom djelovanju vladajuće strukture koje datira još od 2006. godine. Ustvrdio je kako su pojedine odluke Narodne skupštine RS-a u suprotnosti s Ustavom BiH, osobito zakoni koji poništavaju nadležnosti institucija na državnoj razini poput Suda BiH, Tužiteljstva BiH i VSTV-a.
SDS, prema riječima Bodiroge, zagovara mir, stabilnost i političku odgovornost. Stranka, kako je rekao, ne želi očajnički ući u vlast, ali je spremna postati dio državne koalicije uz ispunjenje tri ključna uvjeta: uvođenje diferencirane stope PDV-a na osnovne životne namirnice i lijekove, borba protiv korupcije u javnim nabavama, te implementacija izbornih tehnologija u narednoj godini.
„Ako se ispune naši prioriteti, možemo razgovarati o ulasku u vlast. Ako ne, poštujemo pravo drugih da nastave s dosadašnjom koalicijom. No, ako vlast u RS-u izgubi institucionalne poluge u Sarajevu, to bi bio početak kraja ovakvog režima“, poručio je Bodiroga.
Kolobara: Dodik brani institucije RS-a
S druge strane, politički analitičar Robert Kolobara ocijenio je kako izvor krize nije vlast u RS-u, nego djelovanje Christiana Schmidta, kojeg ne priznaje kao legitimnog visokog predstavnika. Po njemu, političke stranke iz Republike Srpske koje žele ući u državnu vlast nemaju realne temelje za to, posebno zbog nedostatka kontrole u Domu naroda.
Kolobara smatra da se ulazak u vlast ne može temeljiti na podršci međunarodnih aktera ili institucija u Sarajevu, već isključivo kroz izbornu volju građana. U tom kontekstu podsjetio je na izborne rezultate SNSD-a koji, prema njegovim riječima, pokazuju jasnu podršku građana.
„Dodik ne brani sebe, već institucije Republike Srpske. U Sarajevu nema dobre volje prema RS-u. Ne možete u Europu na silu i kroz sudove. Ako hoćete vlast, osvojite izbore“, istaknuo je Kolobara.
Također je upozorio da bi ulazak oporbe iz RS-a u vlast bez realne izborne osnove mogao biti „kardinalna greška za budućnost“ i naveo primjere političkog gubitka ovlasti Hrvata u BiH kao upozorenje za Srbe.
Povijesni kontekst i dvostruki standardi
Bodiroga je, odgovarajući na kritike, podsjetio kako je SDS bio među prvim žrtvama intervencionizma visokog predstavnika, posebno tijekom ranih 2000-ih. Između ostalog, naveo je smjenu 59 dužnosnika SDS-a, pritvaranje Mirka Šarovića i smjenu Nikole Poplašena, tadašnjeg predsjednika RS-a. Posebno je istaknuo da je upravo tada Milorad Dodik s minimalnim brojem zastupnika ušao u vlast, zahvaljujući podršci i zastupnika iz drugih naroda.
„Tada nitko nije govorio o legitimnosti. Nećemo dokazivati patriotizam SDS-a. Neka se vlast ponovno dogovori, kao 2022. godine. Mi nećemo na silu“, rekao je Bodiroga.
Zategnuti odnosi na više frontova
Voditelj emisije je ukazao na postojanje dvostruke političke borbe – jedne unutar Republike Srpske između vlasti i oporbe, i druge na državnoj razini između Trojke iz Sarajeva i SNSD-a. U tom kontekstu, Bodiroga je kazao da je SDS jasno zauzeo stav nakon presude Miloradu Dodiku, poručivši da bi, u slučaju njegove ostavke i održavanja izvanrednih izbora, to bio potez koji vodi ka stabilizaciji.
U nastavku pogledajte cijelu emisiju.
artinfo.ba