Vatikanski dnevnik L'Osservatoro Romano i Vatican News prenijeli su 28. ožujka intervju s vrhbosanskim nadbiskupom i apostolskim upraviteljem Vojnog ordinarijata u BiH, predsjednikom Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine (BK BiH) mons. Tomom Vukšićem. Intervju nosi naslov „Dijalog i solidarnost - pravi putevi mira“
Na pitanje koji su putevi za izlazak iz sadašnje krize u BiH, koju karakteriziraju pokušaji secesionizma i unitarizacije, predsjednik BK BiH je odgovorio da su to dijalog i poštovanja prava svake pojedine osobe i svakoga naroda „U ovoj državi tri su naroda: Hrvati, Srbi, Bošnjaci. Samo međusobnim poštovanjem može se sačuvati mir koji nema drugu moralno prihvatljivu alternativu. U priopćenju na kraju našega zadnjeg redovitog zasjedanja, mi biskupi pozvali smo sve vjernike na molitvu i zatražili od svih odgovornih razboriti dijalog, strpljenje i ozbiljnost ističući kako različitosti moraju biti viđene kao stvarne vrijednosti, a ne kao opasnosti za izgradnju pravednog i uređenog društva.“
Odgovarajući na pitanje je li mir u BiH ugrožen nadbiskup Vukšić je kazao da se nada da nema stvarnih opasnosti, a na upit može li također međunarodna zajednica imati važnu ulogu u jačanju mira nadbiskup je kazao: „Ne samo važnu, nego možda čak odlučujuću. Jer mir je primarna vrednota ljudskoga postojanja koja mora zanimati sve.“ Vrhbosanski nadbiskup je rekao da je Crkva pozvana evangelizirati također i onu stvarnost koja se naziva političkom zajednicom ili međunarodnom zajednicom. Podsjetio je na riječi pape Ivan XXIII. da se mir temelji na četiri temeljna stupa: slobodi, pravdi, istini i ljubavi te da su to ciljevi kojima mora težiti i sama međunarodna zajednica, prenosi KTA.
U odgovoru na pitanje u kakvim se prilikama trenutno nalazi mjesna Crkva, nadbiskup Vukšić je istaknuo važnost evangelizacije: „Crkva je danas sve više svjesna da mora biti svjedokom nade. Doista, Crkva svjedoči Isusa koji je naša nada. Crkvu današnjice, u povijesnom kontekstu, čine muškarci i žene našeg vremena bez kojih Crkva jednostavno ne bi postojala. Stoga, sadašnja situacija Crkve ne može biti drugačija od one koju danas doživljavaju svi njezini članovi.“
„Uz održanje mira, jedan od najvećih izazova je iseljavanje stanovništva i smanjenje prisutnosti katolika u cijeloj zemlji. Migracijski fenomen pogađa sve etničke i vjerske zajednice koje uvelike trpe, no najviše je pogođena katolička zajednica koja već više od trideset godina bilježi progresivni pad. Prema procjenama koje smo dobili iz biskupija, broj katolika se od 1991. godine prepolovio. Razloge iseljavanja treba tražiti u ratu te u pitanjima ekonomske, političke i pravne nesigurnosti“, kazao je nadbiskup Vukšić u odgovoru o najvećim izazovima s kojima se suočava Katolička Crkva u BiH.
Postaju li ekumenizam i međureligijski dijalog sve više nezaobilazan čimbenik, ne samo za Crkvu nego i za narode, zanimalo je novinare, na što je vrhbosanski nadbiskup i predsjednik BK BiH odgovorio: „U Bosni i Hercegovini stoljećima zajednički žive tri velike vjerske skupine: katolici, pravoslavci i muslimani. Zato su važni ekumenizam i dijalog. Papa Franjo je tijekom svog apostolskog pohoda Sarajevu rekao: 'U ovoj zemlji, mir i sloga među Hrvatima, Srbima i Bošnjacima te poticaji kojima se u posljednje vrijeme njeguje taj sklad, kao i srdačni i bratski odnosi između muslimana, židova, kršćana i drugih vjerskih manjina imaju važnost koja seže daleko izvan granica Bosne i Hercegovine.' Potom je dodao: 'Dijalog je, napokon, škola čovječnosti i čimbenik jedinstva.' Podsjetio sam na te riječi u svom pozdravnom govoru na zadnjem zasjedanju BK BiH jer one za nas predstavljaju poticaj da istinski budemo svjedoci nade.“
artinfo.ba