Dom naroda Parlamenta Federacije BiH na zasjedanju koje je održano uoči Međunarodnog dana žena jednoglasno je potvrdio Prijedlog zakona o zaštiti od nasilja u obitelji i nasilja prema ženama u Federaciji BiH..
U pitanju je novi, sveobuhvatan zakon koji posebno tretira nasilje nad ženama, istaknuo je obrazlažući ga pred izaslanicima u Domu naroda, Vedran Škobić, federalni ministar pravosuđa koje je bilo priređivač zakona.
"Ovaj je zakon poklon svim ženama Federacije BiH i djeci koja trpe nasilje, od svih koji su radili na njegovoj izradi. Poseban naglasak u zakonu je na zaštiti žena uz primjenu međunarodnih konvencija u ovoj oblasti i direktiva Europske unije budući da naša zemlja želi postati članicom Unije. Iako femicid nije obuhvaćen ovim zakonom jer je dio Kaznenog zakona Federacije BiH koji bi uskoro trebao biti u proceduri, zajedno s ostalim zakonima koji tretiraju ovu oblast, Zakon o zaštiti od nasilja u obitelji i nasilja prema ženama FBiH novi je i sveobuhvatan zakon koji donosi široke, jasne i učinkovite mehanizme zaštite, ali i prevencije nasilja“, pojasnio je ministar Škobić.
Zakonom o zaštiti od nasilja u obitelji i nasilja prem aženama u FBiH uređuje se sveobuhvatna zaštita od nasilja, definiraju osobe koje se u smislu ovog zakona smatraju članovima obitelji, krug zaštićenih osoba, subjekti zaštite, specijalizirane usluge potpore, postupak zaštite žrtava nasilja u obitelji i nasilja prema ženama i mjere za zaštitu od nasilja u obitelji i nasilja prema ženama, pomoć žrtvama, te mjere za sprječavanje nasilja od osoba koje su počinile nasilje,uloga udruga i fondacija u sustavu zaštite žrtava nasilja u obitelji i nasilja prema ženama, te suradnja svih subjekata koji su u službi zaštite od nasilja uobitelji i nasilja prema ženama, prikupljanje podataka o primjeni ovog zakona i osnivanje Povjerenstva za praćenje primjene Zakona, te druga pitanja od značaja za zaštitu od nasilja u obitelji i nasilja prema ženama u Federaciji.
Među mjerama koje uvodi ovaj zakon je i mjera elektronskog nadzora počinitelja, psiho-socijalna analiza nasilnika u obitelji, koja uključuje i profil nasilnika, je li već ranije počinio nasilje, ima li oružje, je li ovisnik.
Foto: Ministar Škobić
"Federacija BiH je donošenjem Zakona o zaštiti odnasilja u obitelji i nasilja prema ženama dobila jedan od strožijih zakonau odnosu na zemlje regije. Za prekršitelje mjera umjesto dosadašnjih novčanih kazni koje su se kretale od 500 do 1.500 KM predviđena je i mjera zatvora do tri godine.", ističe federalni ministar pravosuđa. Zakon donosi i žurne mjere zaštite čija je svrha otkloniti neposrednu opasnost po tjelesni i psihički integritet žrtve nasilja, uključujući i djecu te ponavljanje nasilja. Ukoliko postoji osnovana sumnja u počinjenje nasilja, pored udaljavanja iz kuće ili stana, zabrane približavanja žrtvi i popotrebi i djeci, zabranu bilo kojeg oblika komunikacije, među zaštitnim mjerama je obvezan psihosocijalni tretman, liječenje ovisnosti, a nova mjera zaštite je i privremeno lišavanje slobode i zadržavanje u pritvoru. Ukoliko to procjeni, policija može odmah uhititi nasilnika.
Zakon o o zaštiti od nasilja u obitelji i nasilja prema ženama propisuje i standardizira i „sigurne kuće“, kao poseban oblik pružanja usluga zbrinjavanja i podrške žrtvama, uz jedinstven standard kojeg propisuje Federalno ministarstvo rada i socijalne politike. Prema ovom standardu, pored nevladinih organizacija, osnivači „sigurnih kuća“ mogu biti i ustanove, uključujući i različite razine vlasti, općine i županije.
"Federacija preuzima financiranje “sigurnih kuća“ u smislu plaća i tekućeg održavanja, a ostale troškove u sredinama u kojima općine i županije procijene da su potrebne financirat će županije ili jedinice lokalne samouprave, uz donacije kojima se također financiraju", pojasnio je ministar Škobić.
artinfo.ba