- Na tradicionalni svečanom prijemu u povodu proslave Božića po julijanskom kalendaru koji je organiziralo Srpsko narodno vijeće (SNV) u ponedjeljak, hrvatski premijer Andrej Plenković istaknuo je da je božićno vrijeme najbolja prigoda da se pošalju poruke mira, međusobnog uvažavanja i tolerancije.
"Ovo je prilika da ojačamo međusobno razumijevanje i poštovanje", rekao je Plenković te dodao kako je to posebno važno zbog brojnih aktualnih ratova, kriza, te s njima povezanih energetskih, ekonomskih, financijskih i socijalnih problema.
Osvrnuo se i na odnose Hrvatske i Srbije i kao neriješena pitanja izdvojio potragu za nestalima u Domovinskom ratu te pitanje procesuiranja ratnih zločina, rekavši da to utječe na ukupno ozračje u odnosima između dviju država.
Hrvatska naime traga za još 1792 osobe nestale u Domovinskom ratu.
Rekao je i kako je dobro što su imenovani koordinatori koji će pripremiti platformu i katalog tema, a najviše vezano uz sudbinu nestalih u Domovinskom ratu.
"Tu smo napravili velike iskorake", rekao je premijer te poručio da će se taj posao nastaviti i dalje te očekuje aktivnu pomoć vlasti Srbije da se dođe do podataka o onima koje se traži.
Dodao je i kako je dijalog s predstavnicima Srba u Hrvatskom saboru i dalje odličan i sjajan, zahvalivši im na podršci tijekom proteklih godina na velikim strateškim pitanjima, poput osude ruske agresije na Ukrajinu i spremnosti da se i Hrvatska uključi u EU vojnu misiju pomoći Ukrajini i NATO-ovu aktivnost potpore Ukrajini.
"Mi iz SNV-a smatramo velikim uspjehom to što smo okupljanje na pravoslavni Badnjak pretvorili u javnu manifestaciju duha ekumenizma u najširem smislu njegova mogućeg poimanja", naglasio je predsjednik SNV-a Milorad Pupovac, koji je govoreći o važnosti ekumenizma, dijaloga i suradnje odgovorio onima iz Hrvatske koji tvrde da se srpski kulturni centri u Hrvatskoj koriste kao obavještajne službe, kao i onima iz Srbije koji prozivaju Srbe s hrvatskim putovnicama da surađuju s hrvatskim obavještajnim službama.
"Siguran sam da se s individualnom i društvenom etikom možemo nositi i s nekima koji domove kulture, obrazovanja i susreta koje su Srbi kao novonastala manjina u suradnji s Vladom proteklih godina podigli, a oni ih proglašavaju srpskim obavještajnim centrima, i s nekima koji putne isprave na koje Srbi iz Hrvatske imaju pravo proglašavaju dokazom njihove obavještajne povezanosti s hrvatskom državom iz koje su potekli", kazao je Pupovac.
artinfo.ba