Zagrebački nadbiskup Dražen Kutleša predvodio je u ponedjeljak misno slavlje na Dan sjećanja na žrtve Vukovara poručivši kako ''nas sjećanje na Vukovar može vratiti pravim vrijednostima - vjeri, obitelji i domovini, koje čine srž osobnog i narodnog identiteta''.
"Ako postoji nešto u našoj osobnoj ili nacionalnoj povijesti što nas može vratiti pravim vrijednostima, probuditi u nama snagu ljubavi i podsjetiti nas na uzvišene ideale radi kojih smo spremni žrtvovati vlastite živote, tada je to sjećanje na sve ono radi čega je ovaj grad postao simbolom", rekao je Kutleša u homiliji na Memorijalnom groblju u Vukovaru.
Gdje god se ovih dana nalazili, dodao je, osjećaji su isti - duboko poštovanje, zajedništvo, ponos i odlučnost da se unatoč svim poteškoćama nastavi dalje, s istom hrabrošću i zanosom kojima se Hrvatska branila 1991. godine.
Naveo je kako je povijest Hrvatske obilježena brojnim ranama koje su oblikovale identitet i duh naroda, a među njima se Vukovar ističe kao simbol i podsjeća na to tko smo i za što se zauzimamo.
"Mi nismo agresori, nego žrtve; nismo napadači, nego branitelji; nismo narod koji prisvaja tuđe, nego narod koji brani svoje. Pokušaji da nam se nametne drukčiji identitet, da nas se odvoji od naših korijena i vrijednosti, nisu prestali ni danas", ocijenio je Kutleša.
U vremenu općeg idejnog, zakonodavnog, jezičnog, vrijednosnog i moralnog meteža, dodao je, pozvani smo zastati i zapitati se za što smo spremni položiti svoj život.
Pri tome je rekao kako je odgovor jasan - to su vjera, obitelj i domovina. "Te vrijednosti čine srž našeg osobnog i narodnog identiteta", kaže Kutleša, javila je Hina.
Žrtva poginulih branitelja slična Kristovoj žrtvi
U kontekstu hrvatske povijesti još se uvijek suočavamo s bolnom stvarnošću neprocesuiranja, pa čak i nagrađivanja onih koji su svojim zločinima nanosili nepravdu hrvatskom narodu.
"Takva situacija nije samo društveni izazov, već i duboko teološko pitanje koje zahvaća samu srž pravde, oproštenja i pomirenja", istaknuo je i napomenuo kako oproštenje ne smije značiti zanemarivanje istine i pravde.
Kutleša je rekao da žrtva poginulih branitelja ima duboku sličnost s Kristovom žrtvom, a Kristova žrtva podsjeća da rane, ako im dopustimo, mogu postati izvor života i iscjeljenja drugima.
"Promatrajući vukovarskog ranjenog Isusa, lako ćemo otkriti zašto je bio spreman podnijeti križ. Njegovim pogledom promatrajmo sve koji pate od rana usamljenosti, depresije, bolesti, zlostavljanja, zaborava, siromaštva", kazao je.
Neka nas njegova ljubav vodi da u vlastitim ranama prepoznamo izvor nade i snage, ne samo za nas nego i za one koji traže suosjećanje i pomoć.
"Dragi Vukovarci i Vukovarke, ne očekujte da će vas današnji svijet razumjeti, jer on ne može i ne želi shvatiti dubinu vaše patnje. Jedini koji doista može razumjeti dubinu vaših boli jest ranjeni Isus. U njemu je vaša najveća utjeha i snaga, jer on dijeli vaše trpljenje i nudi nadu u uskrsnuće", poručio je Kutleša vjernicima.
U vukovarskoj Koloni sjećanja oko 120.000 sudionika
U vukovarskoj Koloni sjećanja kojom je u ponedjeljak obilježena 33. godišnjica stradanja toga grada u Domovinskom ratu, po podacima gradskih vlasti, sudjelovalo je oko 120.000 domoljuba iz Hrvatske i dijaspore.
Ulicama grada oni su prošli od Nacionalne memorijalne bolnice "Dr. Jurja Njavro" do Memorijalnog groblja žrtava iz Domovinskog rata gdje su državna i druga izaslanstva položila vijence i zapalila svijeće.
Počast poginulima u obrani Vukovara 1991. odao je izaslanik predsjednika Republike Orsan Miljenić, predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković i Vlade RH Andrej Plenković koji su do groblja došli u koloni sjećanja koju su ove godine, uz branitelje Vukovara i članove obitelji poginulih, nestalih i umrlih hrvatskih branitelja predvodili pripadnici policije koji su branili Vukovara 1991.
Počast stradalima, polaganjem vijenca i paljenjem svijeće, odala su i izaslanstva branitelja Vukovara, Grada Vukovara i Vukovarsko-srijemske županije. Prije toga u dvorištu vukovarske bolnice održan prigodni komemorativni program.
Milka Budimir u Vukovaru je izgubila sina čije je posmrtne ostatke pronašla i pokopala, ali još uvijek traga za bratom.
"Tužna sam jer sam imala gubitak, ali sam sretna kada vidim ovu mladost. Vukovar ne bih nikada mijenjala jer je to bio i ostao moj grad. Smetaju me jedino politička previranja koja se često lome na Vukovaru i nama Vukovarcima", rekla je ova 84-godišnja Vukovarka.
Kao i svake godine, Kolonu sjećanja predvodili su stjegonoše, a stijeg ratne 204. brigade HV-a čiji su pripadnici branili Vukovar 1991. tradicionalno je nosio Antun Dugan.
"Nikada neću prihvatiti izraz da je Vukovar pao. On ne može pasti. Kao i da je to grad heroj. Ne mogu biti heroji kuće, asfalt i infrastruktura. Vukovar može biti samo grad heroja, onih koje ne vidite jer ih mi nosimo u srcima", kazao je pripadnik legendarne 204. brigade HV-a.
Vukovarci će se večeras još prisjetiti poginulih i nestalih branitelja i civila puštanjem i upaljenih lampiona u Dunav.
artinfo.ba